Zdravé vlasy
Vlasy

Zdravé vlasy

Pamätáte sa? Už ako malé dievčatká ste iste obdivovali krásne vlasy princezien v rozprávkach a táto túžba po krásnych a zdravých vlasoch vo Vás určite pretrvala do dnes. Vlasy sú korunou krásy, ak sa žena cíti byť krásna potom sa spokojnosť odráža i v jej životnom postoji.

Priemerný človek má na hlave vyrastených okolo 10 000 až 150 000 vlasov. Hustota vlasov je však u každého jedinca iná, a vo veľkej miere závisí od genetiky. Počet Vašich vlasov a ich farba spolu úzko súvisia. Ľudia so svetlými vlasmi majú zhruba 140 000 vlasov, bruneti sú na tom o niečo horšie 105 000 vlasov, no a červenovlasí  majú len okolo 90 000 vlasov.

Zdravé vlasyFarba vlasov zároveň súvisí s ich silou a pevnosťou. V tomto prípade sú na tom najhoršie blond ľudia, ktorí majú v porovnaní s ostanými najjemnejšie vlasy. Za nimi nasledujú bruneti a za najpevnejšie vlasy sú považované medené.

Rast vlasov prebieha v rastovom cykle, ktorý pozostáva z troch fáz. Vlas sa najskôr začne tvoriť a postupne vyrastať na povrch pokožky, v tejto fáze sa nachádza asi 85% Vašich vlasov. Po vyrastení sa vlas nejaký čas udrží v koži na hlave, a postupne prechádza do tretej fázy, kedy sa začne uvoľňovať a sám vypadne, aby ho mohol nahradiť nový vlas. Denne človeku vypadne okolo 50 až 100 vlasov. Je to úplne bežný a prirodzený jav.

Za zdravé vlasy možno pokladať tie, ktoré neobsahujú lupiny a nevyžadujú si umytie častejšie než raz za dva dni. Nemali by byť suché, alebo naopak rýchlo sa mastiť. Kvalitu vlasov okrem genetiky a kozmetických prípravkov ovplyvňuje napríklad i počasie.

Počas leta rastú vlasy rýchlejšie. Na jeseň a v zime sa ich rast mierne spomalí. V tomto období môžete zaznamenať, že Vám vlasy viac padajú, ale to je vzhľadom k ročnému obdobiu prirodzené.

Na úpravu vlasov najčastejšie používame hrebeň. Do tejto pomôcky sa oplatí skutočne zainvestovať. Nekvalitný hrebeň s ostrými zubami, alebo kefy bez ochrany hrotov vlasy poškodzujú, a tomu určite chcete vyhnúť. Vyberajte kefy a hrebene so zaoblenými ukončeniami.

Tak ako vyzerá Vaša strava, vyzeráte aj vy sami. Preto by ste mali zvážiť Vaše stravovacie návyky. Nezdravé vlasy bývajú často následkom nesprávneho a nevyváženého stravovania, čo spôsobuje nedostatok vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú pre zdravé vlasy nevyhnutné. Mali by ste sa vyhýbať diétam, fajčeniu i alkoholu. Snažte sa aby jedlo, ktoré konzumujete obsahovalo vitamíny B6, B12, C a E a samozrejme minerálne látky ako kalcium, magnézium, draslík, zinok, železo a ďalšie.

Ak ste pod neustálym tlakom, potom Vašu hrivu nezachránia ani tie najdrahšie prípravky priamo z lekárne. Stres ovplyvňuje telesné funkcie človeka, ak je ho príliš veľa môže sa prejaviť napríklad vypadávaním vlasov.

V prípade, že Vám nie sú známe žiadne prehrešky, ktorými by ste sa voči vlasom previnili, a Vaše vlasy sú napriek tomu nezdravé, na vine môže byť imunitný systém. Vlasy môžu vypadávať len na určitých miestach hlavy. Po zlepšení zdravotného stavu sa kvalita vlasov upraví k lepšiemu.

Kvalitu a hustotu vlasov do veľkej miery ovplyvňujú hormóny. Príliš veľa mužského hormónu môže pozastaviť činnosť rastu vlasov. Počas tehotenstva sa dvíha hladina estrogénu, čo môže mať za následok zhustenie vlasov. Po pôrode sa však hladina hormónu opäť ustáli na normálnu hranicu a prebytočné vlasy, ktoré počas tehotenstva narástli vypadajú.