ako na to?

Záhradný dizajn: Čo to je? Ako byť dobrý?

Slovo „záhradníctvo“ pochádza z latinského slova „záhrady“, čo znamená „miesto, kde rastú rastliny“. Prvýkrát sa tento termín používal v angličtine okolo roku 1650, keď sa vzťahoval na záhrady v Anglicku. Od tej doby sa záhradníctvo začalo označovať ako akýkoľvek vonkajší priestor navrhnutý s ohľadom na rastliny alebo stromy. Tieto priestory sú zvyčajne uzavreté, ale neobmedzujú sa iba na ne, môžu zahŕňať steny, ploty, terasy alebo dokonca strechy. Môžu to byť súkromné ​​alebo verejné priestory a môžu mať rôzne podoby, ako sú parky, záhradky, kvetinové záhony a dokonca aj záhradné chatky.

Záhrada sa zvyčajne skladá z niekoľkých prvkov, vrátane pôdnej zmesi (pôdny typ), rastlín (rastlín, ktoré rastú v tejto oblasti) a iných predmetov, ako sú kamene alebo kamene. Medzi prácu záhradníka patrí sadenie semien do správnej zmesi materiálov, aby sa tam rastlinám darilo.

Záhradníctvo sa často považuje za pasívnu činnosť, ale je skutočne veľmi aktívne. Záhradníctvo si vyžaduje čas a úsilie, ale poskytuje výhody, ako je výroba potravín, ochrana vody a ochrana kvality ovzdušia. Pomáha tiež znižovať potrebu pesticídov a herbicídov. Existujú rôzne typy záhradníckych techník, ktoré sa dajú použiť na rôzne typy plôch. Niektoré metódy vyžadujú menej práce ako iné, niektoré vyžadujú menej zdrojov ako iné a niektoré si vyžadujú špecializované nástroje.

Prečo je to dôležité?

Záhradníctvo sa praktizuje od počiatku ľudskej histórie a je jednou z najstarších známych foriem poľnohospodárstva. Prax v záhradníctve sa mení, pretože nové technológie sú čoraz prístupnejšie pre ľudí, ktorí chcú záhradkovať, ale majú nedostatok miesta alebo nechcú vynaložiť všetku potrebnú prácu. Napríklad je možné kúpiť „samozavlažovacie“ sadiace stroje, ktoré umožňujú distribúciu vody po celej pôde bez potreby ručného zavlažovania.

Záhradníctvo poskytuje množstvo výhod pre ľudí, ktorí sa ním zaoberajú, ako aj pre celý svet. Jednou z najzrejmejších výhod záhradníctva je jedlo, ktoré poskytuje. Rodiny a jednotlivci si môžu na svojom majetku vypestovať jedlo, čo im umožní získať väčšiu sebestačnosť a pripraviť sa na potenciálne katastrofy, ktoré môžu narušiť potravinové dodávateľské reťazce.

Záhradníctvo vyžaduje málo zdrojov, čo z neho robí činnosť, ktorú je možné vykonávať v priestoroch všetkých veľkostí. Aj v mestských oblastiach sa z voľných pozemkov môžu stať komunitné záhrady, ktoré poskytujú čerstvé produkty a zlepšujú celkovú kvalitu života obyvateľov.

Ukázalo sa tiež, že záhradníctvo má pozitívne účinky na duševné zdravie, pretože umožňuje ľuďom ísť von, cvičiť a stýkať sa s ostatnými. Ukázalo sa, že táto prax zmierňuje príznaky depresie a iných duševných chorôb.

Ako sa môžete zapojiť?

Ak sa chcete venovať záhradníčeniu, či už ako koníček alebo spôsob života, máte k dispozícii množstvo zdrojov, ktoré vám pomôžu založiť a udržiavať záhradu akejkoľvek veľkosti. Stránka How-To Homegrown obsahuje návody na všetko od zeleninového záhradníctva po pestovanie byliniek bez ohľadu na to, kde žijete. Webová stránka Rogers Garden má tiež veľký výber sprievodcov po pestovaní rastlín.

Ak vám chýba priestor na záhrade, môže byť váš štýl skôr záhradné kontajnerovanie. Sieť DIY má sprievodcu, ktorý vám pomôže začať s vytváraním vlastnej záhradky s kontajnermi.

Aj keď to nesúvisí so záhradníctvom, americké národné arborétum ponúka bezplatné prehliadky so sprievodcom, ktoré ukazujú neuveriteľnú rozmanitosť rastlín, ktoré môžu v amerických záhradách prosperovať.

Organizácie ako 4H a Boy Scouts taktiež ponúkajú rozsiahle programy venované záhradníčeniu a príbuzným činnostiam.

Záhradníctvo je vďačná činnosť, ktorá vám môže pomôcť oceniť prírodu a zároveň zabezpečiť jedlo pre seba i ostatných. Ak máte záujem začať, uvidíte, aké ľahké to môže byť, s malým prieskumom a prípravou.

Záhradníctvo pomáha ľuďom vážiť si prírodu a zároveň poskytuje jedlo pre seba a ostatných. (Foto: David Levenson prostredníctvom Getty Images)

Záhradníctvo, typy

Záhradníctvo zahŕňa prax pestovania rastlín pre ľudské použitie a potešenie. Existuje mnoho rôznych druhov záhradníckych techník, ale najčastejšie sú tieto:

Záhradníctvo s kontajnermi: Záhrady s kontajnermi nevyžadujú obrábanie pôdy alebo prípravu plochy. Záhradník si namiesto toho vyberie črepník alebo inú nádobu, ktorá je dostatočne veľká, aby vyhovovala druhu pestovaných rastlín. Počet rastlín, ktoré je možné pestovať v jednej nádobe, za predpokladu, že majú dostatok priestoru a správne podmienky, nie je nijako obmedzený.

Kontajnerové záhrady sa bežne používajú pre obyvateľov miest, ktorí nemajú prístup do vonkajšieho priestoru alebo pestujú bylinky na parapete. Môžu sa tiež použiť na pestovanie jedla, keď sa veziete na cestu alebo výlet, napríklad na lodi alebo v kempe.

Trvalé záhradníctvo: Trvalé záhrady zahŕňajú výsadbu trvalých rastlín, aj keď je možné do nich zahrnúť aj niektoré letničky. Trvalky sa každý rok vracajú samy a na to, aby sa im dobre darilo, ich údržba vyžaduje len malú údržbu. Tento typ záhrady je možné vysadiť do veľkých drevených debničiek alebo dokonca do starých vaní, aby sa v nich udržala obrábaná plocha.