ako na to?

Zábavné fakty o veľkých plemenách psov

 1. Existuje 2 500 známych plemien psov. Zahŕňajú všetky druhy rôznych tvarov a veľkostí od malých teriérov až po obrovské mastify. Najbežnejším typom plemien psov sú labradorský retríver, nemecký ovčiak, zlatý retriever, rotvajler a pinč.
 2. Psy sa domestikujú odpradávna. Starí Egypťania ich používali na lov, zatiaľ čo sa ešte považovali za divé zvieratá. Museli sa však naučiť, ako ich skrotiť po tisíckach rokov spoločného života s nimi.
 3. Dĺžka života psa sa líši v závislosti od jeho veľkosti a plemena. Niektoré plemená sa dožívajú až 20 rokov; iní iba dva alebo tri roky. Väčšina psov vymiera vo veku okolo päť rokov z rôznych dôvodov, ako napríklad zabitie pri bitkách alebo boj s inými psami o jedlo a ďalšie podobné veci.
 4. Psy majú svoj vlastný jazyk nazývaný „doggerel“. Používajú ho na vzájomnú komunikáciu. Napríklad, ak pes vidí, že iného napadne iný pes, povie: „Pomôžte! Pomôžte!“
 5. Existuje veľa rôznych druhov plemien psov. Patria sem: labradori, zlatí retrieveri, stafordšírski teriéri, Shih Tzus a ďalší. Všetky majú inú históriu a používajú sa na rôzne účely.
 6. Psy môžu bežať rýchlosťou 25 míľ za hodinu, ale nie sú schopné túto rýchlosť udržať dlho.
 7. Psy môžu počuť zvuky, ktoré sú príliš vysoké na to, aby ich ľudia počuli. Počujú tiež nižšie zvuky, ako môžeme. Napríklad, ak okolo jazdí hlasný kamión, pravdepodobne nebudete počuť bežiaci motor, ale váš pes určite!
 8. Psy majú asi 14-krát viac čuchových receptorov ako ľudia. Vďaka tomu môžu voňať veci, ktoré my nie.
 9. Psy sa nepotia a namiesto toho uvoľňujú teplo cez svoje labky. Preto ich často uvidíte lapať po dychu – je to ich spôsob ochladenia!
 10. Zatiaľ čo psy sú známe svojimi čuchacími schopnosťami, v porovnaní s inými zvieratami vlastne nemajú silný čuch. Napríklad krvavý pes má až 300 miliónov pachových žliaz, zatiaľ čo človek ich má 5 miliónov. To znamená, že majú až stokrát silnejší čuch ako my.
 11. Psy môžu detegovať zvuky vzdialené asi šesť kilometrov, čo je viac ako 26-násobok vzdialenosti človeka, ktorý stojí pri zdroji zvuku.
 12. Psy sú schopné vizuálne detekovať pohyb so zvukom alebo bez zvuku, najmä za zlých svetelných podmienok. To je kombinácia ich silného zraku a vysoko vyvinutého zmyslu pre pohyb.
 13. Psy majú dvakrát toľko sluchových schopností ako ľudia, pretože majú kosť vnútorného ucha navyše, ktorá im pomáha detekovať načasovanie a umiestnenie zvukov.
 14. Psy vidia farebne, ale nie všetci to vidia rovnako, pretože ich úroveň farebnej slepoty sa pohybuje od psov k psom.
 15. Psy vidia asi 5 až 7 krát menej detailov ako ľudia.
 16. Psy nemôžu fyzicky vidieť veci, ktoré sú od nich príliš ďaleko. Vďaka tomu môžu rozoznávať iba veľké tvary, na rozdiel od menších, ako to dokážu ľudia.
 17. Psí nos je namiesto samotnej vône citlivejší na nízke prúdenie vzduchu. Výsledkom je, že psy sa často spoliehajú na veci ako pohyb, zvuky a dych, aby dokonca našli svoju korisť.
 18. Keď pes spí, sú jeho zmysly stále aktívnejšie, ako keď je hore, pretože dokáže vnímať veci lepšie vo svojich snoch ako v skutočnosti.
 19. Priemerný pes môže počuť zvuky na štvornásobok vzdialenosti, ktorú dokáže človek. To znamená, že počuje zvuk zbíjačky o niekoľko blokov ďalej!
 20. Psy cítia veci presne iba do niekoľkých stôp od nosa, pretože ich schopnosť detekcie klesá so vzdialenosťou veľmi rýchlo.
 21. Koža psa je silná a takmer ako hlien. To je dôvod, prečo sú psy schopné plávať vo vode bez toho, aby boli mokré alebo aby sa ľahko zľakli hlasných zvukov, pretože zvuk sa od nich odrazí.
 22. Pes má oveľa silnejší zmysel pre dotyk ako človek. Tento zmysel s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvňuje silná vrstva buniek pod kožou, ktoré sú spojené s nervovými zakončeniami, a tiež preto, že ich pokožka je pokrytá väčším množstvom hlienu. To umožňuje psovi detekovať jemnejšie zmeny vo vzduchu, ako je dotyk iného zvieraťa alebo smer vetra.
 23. Psy vidia lepšie v tme ako ľudia, hoci nevidia v úplnej tme. Psy dokážu rozoznať tvary predmetov za pouhých 0,0068873916 sekundy, zatiaľ čo človeku trvá to isté 1,3846485032 sekúnd.
 24. Čuch psa je asi 1 000 až 10 000 000-krát akútnejší ako u človeka. To znamená, že psy môžu cítiť zmeny hladín hormónov vo femto-množstvách (veľmi malé meranie).
 25. Psy majú viac chuťových pohárikov ako ľudia.
 26. Psy dokážu zaznamenať zemetrasenie skôr ako ľudia, pretože sú schopní detekovať veľmi malé poruchy v zemskom magnetickom poli.