ako na to?

Všetko čo ste vždy chceli vedieť o morskej levanduľu

Názov „morská levanduľa“ pochádza zo skutočnosti, že rastie mimo oceánu. Je známe, že táto rastlina rastie až do výšky 20 stôp. Jeho listy sú zeleno-biele so žltými pruhmi. Majú veľmi výraznú vôňu a chuť, keď sa dotknú vašich pier alebo očí. Kvety morskej levandule vydržia iba jeden deň pred tým, ako odumrú a zhnednú, ale ich chuť vydrží dlhšie!

Jeho listy sa dajú využiť mnohými spôsobmi. Môžete ich použiť na prípravu čaju, ktorý chutí vynikajúco! Niektoré z listov môžete dať do šálky horúcej vody a okamžite ich vypiť. Alebo si môžete trieť niektoré z listov na koži a cítiť, ako dobre sa to cíti!

Nie je to však iba na lekárske účely; používa sa aj v kozmetike, pretože tak pekne vonia!

Existuje niekoľko odrôd morskej levandule. Niektoré sa pestujú v stredomorskom regióne, iné pochádzajú z iných častí sveta, ako sú Afrika, Ázia a Austrália. Existuje aj odroda s názvom „Olive Leaf“, ktorá nemá vôbec žiadnu fialovú farbu! Vyzerá to ako obyčajná morská levanduľa, ale je to vlastne olivový list!

Ako kúpiť morskú levanduľu?

Rastliny morskej levandule sa dajú kúpiť veľmi jednoducho. Všetko, čo musíte urobiť, je ísť do najbližšieho záhradníckeho centra alebo škôlky a požiadať o ňu! Môžete si ich objednať aj online, ale vyberte správny druh! Rastliny olivového listu nemajú fialové listy, takže buďte opatrní!

Keď si ho kúpite, príliš sa nebojte o jeho korene. Pokiaľ je pôda stále vlhká, potom prežije, kým sa nedostanete domov. Ak si ho kúpite v záhradníctve, pravdepodobne si ho odnesiete domov v kontajneri, takže je v poriadku, ak korene trčia z pôdy.

Môžete si tiež vypestovať morskú levanduľu zo semien, ale trvá to oveľa dlhšie a vyžaduje to slnečné svetlo a vodu!

Kde si môžem kúpiť morskú levanduľu?

Ako sme už spomenuli vyššie, morskú levanduľu si môžete kúpiť online alebo v najbližšom supermarkete. Ak ste seriózny záhradník, mali by ste sa určite poobzerať po záhradníckom obchode, ktorý ho predáva. Zvyčajne majú väčší výber a pomôžu vám zistiť, akú pôdu potrebujete a ako sa o ňu starať.

Mnoho supermarketov ako Walmart a Target má teraz svoje vlastné „krajinné časti“, kde si môžete kúpiť základné kvety, trávy a kríky. Nájdete tam aj morskú levanduľu!

Na čo sa morská levanduľa používa?

Ako už bolo spomenuté, primárne použitie levandule morskej slúži na estetické pôsobenie. Má veľmi peknú a sviežu vôňu, ktorá k nej láka veľa ľudí!

Niektoré zvieratá milujú chuť morskej levandule. Ak máte ryby, určite im bude chutiť. Len buďte opatrní, ak máte korytnačku, pretože by mohla zjesť rastliny celé! Môžete ho tiež jesť zajaca alebo dokonca morča. Chutí im tiež chutiť, ale rastliny pravdepodobne nezabijú iba jedením, pretože morská levanduľa je veľmi odolná!

Z morskej levandule sa dá pripraviť čaj. Pre väčšinu ľudí to nie je chutné, ale ak pridáte med alebo cukor, potom je to pre vás skutočne dobré! Med a cukor pomáhajú telu brániť sa proti nachladnutiu a chrípke. Najlepšie je vypiť ho, keď cítite, že sa tieto príznaky objavujú, pretože takmer úplne zmiznú!

Určite si dajte morskú levanduľu a nie pravidelnú levanduľu. Normálna levanduľa nemá rovnaké „liečivé“ výhody a môže byť skutočne toxická, ak jej zjete dostatok.

Ako vyzerajú kvety morskej levandule?

Už sme to spomínali, ale morská levanduľa je obľúbenou okrasnou rastlinou vďaka svojim pekne fialovým kvetom. Je to vytrvalá trvalka, ktorá rastie divoko v mnohých oblastiach, ale veľa ľudí si ju rád pestuje na svojom vlastnom záhrade!

Kvety kvitnú od polovice do konca jari a môžu byť kdekoľvek od modro-fialovej až po svetlú levanduľu. Majú tiež veľmi silnú a sladkú „arómu“, ktorú je možné zistiť z pomerne veľkej vzdialenosti. Včely radi prichádzajú okolo a opeľujú ich!

Čo chutí morská levanduľa?

Ako sme už spomínali, morská levanduľa má pri konzumácii veľmi korenistú a trpkú chuť. Väčšina ľudí nemá rada chuť, ale ak do nich vložíte dostatok medu alebo cukru, horkosť si sotva všimnete.

Najlepšie je zmiešať to s inými vecami. Niektorí ľudia varia morskú levanduľu vo svojich omeletách alebo si ju dajú dokonca do sushi! Ak sa cítite odvážne, vyskúšajte niektoré z ďalších receptov na tejto stránke!