Dom a Záhrada

Vážená deka? To najlepšie pre váš spánok?

Prvýkrát si spomínam, že som videla osobu, ktorá ju mala na sebe, keď mi mama v roku 1999 kúpila jednu na Vianoce. Moji rodičia boli v tom čase mimo mesta, takže ho nechali na svojom nočnom stolíku, keď si išli do mesta kúpiť nejaké jedlo. Nemohla som spať, pretože som stále myslela na to, že niekto príde domov a ukradne to alebo niečo také horšie. Tak som si s ním len ľahla na zem a snažila sa na to nemyslieť.

Skutočne som nechápal, prečo to tak robia všetci ostatní, až po rokoch, keď som začala pracovať v jasliach. Jedno z našich zamestnancov, každé ráno vošlo malé dievčatko, aby raňajkovalo pred školou. Vždy sa pýtala, či si môže požičať jednu z našich, pretože jej brat už jednu dostal na narodeniny. Keď som jej povedal, že nie, vyzerala sklamaná a povedala: „Je to príliš veľké!“ Vysvetlil som, že to tak nebolo a malo to zabrániť deťom, aby prechladli. Zdalo sa, že ju táto odpoveď prekvapila.

Naďalej mi kládla otázky, ako deka funguje, čo váži atď … Nakoniec sa rozhodla, že chce jednu pre seba. Nakoniec, celú noc spala v nemocničnom šate a na telo si potrebovala niečo teplé.

Vysvetlil som, že mama povedala nie, pretože to bolo príliš veľa peňazí, a že som ich tiež nedostal. Vyzerala z toho trochu sklamaná, ale zdalo sa, že prijíma moju odpoveď. Každé tri týždne som jej každé ráno dával prikrývku, o ktorú prosila, až kým jej brat neochorel z čakania v aute a požadoval, aby išla s ním namiesto toho, aby tam zostala. Vlastnú deku som dostal, až keď som bol na strednej škole, keď som pracoval na pizzerii.

Do tej doby bol trh zaplavený prírastkami a ceny klesli natoľko, že si ich moja mama bez väčších problémov dovolila. Boli pokrytí aj na niekoľkých spravodajských staniciach, takže nebolo možné, aby mi jednu odoprula. Môj brat dostal jednu tiež potom, čo na Deň vďakyvzdania chytil ovčie kiahne od mojej dnes už bývalej priateľky. Bol nešťastný, kým sa nedostal z „komfortnej zóny“ prikrývok.

Teraz spím každú noc pod jedným a používam ho vždy, keď som chorý alebo ak je naozaj chladno. Teraz sú už bežnejšie a dokonca lacnejšie ako kedysi. Stále o nich neviem všetko, ale teraz, keď som starší, už z nich tiež nie som taký vydesený. V práci máme jedno alebo dve deti, ktoré si každých pár mesiacov pýtajú jedno. Pokiaľ ide o popularitu, určite sú na vzostupe.

Čo sú zač?

Z technického hľadiska je váženou prikrývkou veľká prikrývka, ktorá je plnená malými plastovými peletami na zvýšenie hmotnosti. Videl som všetko od sklenených korálikov po malé skaly, ale najobľúbenejšie sú malé okrúhle plastové pelety podobné tým, ktoré sa nachádzajú vo vnútri hračiek. Ide o to, že na vás počas spánku tlačí, takže môžete mať pocit, že vás objímajú. Prichádzajú v rôznych váhach, z ktorých najbežnejšia je 10 libier, 15 libier a 20 libier. Ten, ktorý používam, je 20 libier. Existujú aj ťažšie pre ľudí, ktorí potrebujú väčšiu váhu, alebo menšie pre deti.

Ako to použijem?

Najdôležitejšie je mať na pamäti, že na nej budete každú noc ležať dlhší čas, aby ste sa ubezpečili, že je to pre vás pohodlné. Líši sa od bežnej prikrývky tým, že nepoužívate prikrývku na celú posteľ; používate ho iba ako vrchnú vrstvu pre trup a horné končatiny.

Stále potrebujete spodnú vrstvu, či už sú to bežné plachty, ponožky na spanie alebo len spodná bielizeň. Myšlienka je taká, že vaša telesná hmotnosť klesne do prikrývky, zatiaľ čo horná časť tela zostane trochu zvýšená, takže prikrývka nie je úplne zakrytá.

Druhá najdôležitejšia vec je, že jej musíte dať čas! Trvá minimálne týždeň, kým si vaše telo zvykne na niečo nové. Ak sa cítite divne alebo ak cítite akúsi bolesť, neprepadajte panike! Je to najpravdepodobnejšie, pretože vaše telo ešte nie je zvyknuté na tlak. Keď som prvýkrát dostal deku, mával som mierne bolesti na hrudníku, ale po týždni úplne odišli a teraz spím ako dieťa.

Je to teda iba trend?

Bohužiaľ áno. Pretože je to relatívne nové, ešte o nich nie je príliš veľa vedeckých údajov. Primárne sa predávajú ako „riešenia nespavosti“, ale percento ľudí, ktorí skutočne trpia nespavosťou, je nepatrné, takže spoločnosti o seba presne nezakopávajú, aby vytvorili takúto prikrývku. Je to väčšinou nahromadený prach, kým pre nich online influenceri a Youtuberi nezačali robiť vlastný sponzorovaný obsah. Pretože všetci a ich matka, ktorí majú problémy so spánkom, sa začali sťažovať, že nespia, trh s týmito vecami prešiel cez strechu a teraz si ich každý a ich matka kupujú.

Ale to nemusí byť nevyhnutne zlá vec! Čím viac ľudí vie o tomto produkte, tým pravdepodobnejšie ho lekári a vedci preskúmajú. Toto je určite produkt s potenciálom a ak máte peniaze nazvyš, choďte do toho! Ty máš Nie je čo stratiť a potenciálne zdravší životný štýl získať. Len nezabudnite vziať so sebou, ak budete niekedy musieť ísť do nemocnice.