Úchytky na kuchynské linky
Kuchyne,  Kuchynské linky

Úchytky na kuchynské linky

Kuchynská linka je najdôležitejšou zložkou každej kuchyne. Nejedna gazdinka pri kuchynskej linke strávi kopec času. Pri jej výbere zohráva úlohu viacero skutočností, a to je najmä rozpočet rodiny a vkus. Väčšina moderných kuchýň sa v súčasnosti vyznačuje jednoduchosťou.

Kuchynskú linku nepredstavuje len samotný kuchynský nábytok, ale aj jeho drobné detaily, ktoré však majú svoje dôležité opodstatnenie. Tými drobnými detailmi sú kuchynské úchytky alebo inak nazývané madlá. Ich primárnou úlohu je otváranie a zatváranie dvierok, vysúvanie zásuviek a boxov. Okrem týchto základných funkcií majú úchytky na kuchynské linky i estetický a dekoračný význam. Pri výbere úchytiek netreba hneď podliehať prvému dojmu, ale zvážiť prípadné pre a proti, úchytky by totiž mali spĺňať i praktickú stránku.

Úchytky na kuchynské linkyÚchytky na kuchynské linky majú v súčasnosti rôzne tvary. Ponuka je vskutku pestrá. Úchytky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Najčastejšie sa používa drevo alebo kov. Pri niektorých lacnejších typoch kuchynských liniek sa môžete stretnúť s plastovými úchytkami, ktoré však esteticky často nevyzerajú veľmi dobre. Pekne a zároveň vkusne vyznievajú na kuchynských linkách úchytky vyrobené z kovu. Najvyhľadávanejšie sú kovové úchytky v zlatom prevedení. No čím ďalej tým viac sa do popredia moderných kuchýň tlačia strieborné kovové úchytky, ktoré sa hodia prakticky k akémukoľvek typu kuchynskej linky.

Existuje dvojaký druh úchytiek, a to klasické nábytkové úchytky, ktoré sa namontujú na dvierka, a potom sú to tzv. zapustené úchytky, ktoré sa vkladajú do nafrézovaných otvorov v kuchynskej linke.

Klasické nábytkové úchytky patria k najpoužívanejším. V predajniach nájdete široký výber modelov tohto typu úchytiek. Ich podstatnou výhodou je pomerne jednoduchá montáž. Úchytky pripevníte skrutkou zo zadnej strany zásuvky alebo skrinky na ktorú chcete úchytku umiestniť. Ak máte v byte nedostatok miesta alebo malé deti mali by ste použitie klasických úchytiek dobre zvážiť, zbytočne zasahujú do priestoru a môžu spôsobiť zranenie Vám alebo Vašim ratolestiam.

Zapustené úchytky sú ideálnym riešením pre domácnosti s deťmi a domácnosti, ktoré disponujú pomerne malých priestorom. Pri zapustených úchytkách sa nemusíte báť, žeby mohlo dôjsť pri páde na hranu k úrazu. Zapustené úchytky sa zabudovávanú do zafrézovaných otvorov v nábytku. V prípade, že sa rozhodnete pre zapustené úchytky je lepšie zavolať si odborníka, hoci výrobcovia si za to často účtujú poplatok. Ak je však domáci pán zručný majster a disponuje stolárskou frézou, môže montáž zvládnuť sám.

Z dôvodu udržiavania čistoty je lepšie vyberať jednoduché úchytky. Samozrejme, treba myslieť aj na deti a dávať pozor aby úchytky nemali ostré hrany. Úchytky na kuchynské linky nájdete vo všetkých obchodoch s nábytkom. Najväčší výber Vám ponúkajú internetové obchody, kde tovar navyše môžete nakúpiť aj lacnejšie.