Dom a Záhrada

Tipy na vymaľovanie izby.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri plánovaní budúceho projektu zdobenia domu, je rozhodnutie, akú farebnú schému chcete. K dispozícii máte niekoľko možností: biela, sivá alebo čierna. Každá možnosť má svoje výhody aj nevýhody, takže je len na vás, ktorá z nich vám najlepšie vyhovuje.

Biela je pravdepodobne najobľúbenejšou voľbou medzi majiteľmi domov, pretože je ľahko rozpoznateľná a príliš nevyniká z iných miestností. Biele steny sú tiež veľmi odolné a nevyžadujú si nijakú zvláštnu starostlivosť. Nie sú však príliš atraktívne, pretože v porovnaní s inými farbami vyzerajú mdlo. Biele steny sú tiež lacnejšie ako iné.

Šedé steny si zvyčajne vyberajú tí, ktorí uprednostňujú tlmenejší štýl ako biele steny. Šedé steny sa všeobecne považujú za všestrannejšie, pretože sa dajú použiť takmer na čokoľvek. Sú tiež lacnejšie ako biele steny.

Čierne steny si často vyberajú tí, ktorí majú radi odvážnejšie vzory ako biele alebo sivé steny. Čierne steny nie sú nevyhnutne tmavšie ako ich náprotivky, ale skôr tmavšie odtiene šedej. Tieto typy tapiet sú lacnejšie ako biele alebo šedé a ponúkajú lepší kontrast medzi rôznymi oblasťami steny. Rovnako ako biele steny, aj čierne sa udržiavajú ľahšie.

Dobrým spôsobom, ako vytvoriť štýlovú akcentovanú stenu, je použitie farby. Najlepším spôsobom, ako vytvoriť prízvukovú stenu, je namaľovať ju inou farbou ako vo zvyšku miestnosti. Dobrou technikou pri maľovaní stien je použitie akcentovanej steny. Zdôraznená stena je zvyčajne namaľovaná farbou, ktorá vyniká v porovnaní so zvyškom miestnosti tak, aby pôsobila vizuálnym dojmom. Ak vymaľujete iba jednu stenu v miestnosti inou farbou ako je tá zvyšná, môže to zmeniť celý dekor miestnosti.

Maľovanie akcentovanej steny je najjednoduchší spôsob, ako urobiť odvážnu voľbu dizajnu bez toho, aby ste museli natrvalo meniť štruktúru svojej miestnosti. Vo väčšine obchodov pre vylepšenie domácnosti si môžete kúpiť vopred namiešané fľaše farby, ktoré sú špeciálne vyrobené na maľovanie akcentujúcich stien.

Ak chcete svojej stene s prízvukom pridať nejaký vkus, môžete vyskúšať na stenu namaľovať nástennú maľbu. Môžete si najať umelcov, aby maľovali akýkoľvek druh obrazu, po ktorom túžite, alebo to môžete urobiť sami. Ak máte sami nejaké umelecké nadanie, potom je to pre vás určite možnosť. Pridanie nástennej maľby k akcentovanej stene môže úplne zmeniť dojem z miestnosti. Môže to spôsobiť, že nevýrazne vyzerajúca izba bude vyzerať oveľa vzrušujúcejšie. Plus nástenná maľba robí izbu jedinečnou a zaujímavejšou. Je to skvelý spôsob, ako sa umelecky vyjadriť, či už prostredníctvom obrázka alebo slov. Ak sami nemáte umelecké schopnosti, mali by ste si pravdepodobne najať umelca, ktorý to urobí za vás.

Ďalšou možnosťou zdobenia miestnosti je nalepenie tapiet na vaše steny. Rovnako ako obrazy, aj tu je možné vybrať si z rôznych tapiet podľa toho, čo hľadáte. Dostanete všetko od krajinných scén po abstraktné geometrické vzory.

Jednou z výhod tapiet je, že sa dajú ľahko pripevniť a tiež ľahko odstrániť. Ak kupujete kotúče papiera so vzorom, ktorý sa vám nepáči, alebo ak si rozmyslíte výber, ktorý ste vybrali, môžete papier ľahko odstrániť bez toho, aby ste poškodili stenu. Odstránenie tapety však môže byť zdĺhavý a namáhavý proces a papier sa niekedy silno prilepí na stenu a pri pokuse o jej odstránenie môže poškodiť farbu. Tapety navyše prichádzajú v obmedzenom dizajne a sú nákladnejšie ako farby.

Akokoľvek sa rozhodnete vyzdobiť svoje steny, uistite sa, že to, čo si vyberiete, dobre ladí so zvyškom vášho domu. A predovšetkým buďte pri vyberaní dekorácií verní sebe a nenechajte sa ovplyvňovať ostatnými, ak sa vám nepáči konkrétny štýl.

Existuje mnoho spôsobov, ako ísť pri zdobení miestnosti. Či už sa rozhodnete zavesiť obrazy na stenu, vylepiť tapetu alebo maľovať akcentovanú stenu, dbajte na to, aby odrážala vašu osobnosť a aby sa vám výsledný produkt páčil.