ako na to?

Tipy na pestovanie orchideí: Ako si vybrať dobrú orchideu?

Orchidey sú veľmi pekné. Majú veľa farieb a tvarov. Niektoré z nich vyzerajú ako kvety, iné pripomínajú ovocie a iné zase ako hmyz! Všetky však majú spoločné jedno – hovorí sa im orchidey! A nie je lepší spôsob, ako preukázať svoju lásku k orchideám, ako kyticou týchto tropických krás.

Možno si myslíte, že by bolo ľahké vybrať si tú najlepšiu orchideu pre svoj domov, ale nie je to tak. Existuje toľko odrôd, že výber tej správnej môže byť niekedy zložitý. Ak sa však budete riadiť niekoľkými jednoduchými tipmi, budete si s výberom dokonalej rastliny pre svoj domov vyberať oveľa jednoduchšie.

Najskôr sa uistite, že sa vašej orchidei bude v jej prostredí dariť. Ak to tak nie je, tak si to nekupujte.

Po druhé, nekupujte rastlinu len preto, lebo niekto iný hovorí, že vyzerá pekne. Pozrite sa na samotnú kvetinu. Je tvarovaný správne? Kvitne správne? Existujú nejaké problémy s hmyzom s touto konkrétnou orchideou? Chcete pestovať tento druh orchideí v interiéroch alebo exteriéroch? To sú všetko veci, ktoré musíte zvážiť pred kúpou svojej novej obľúbenej rastliny.

Nakoniec svoju orchideu príliš nepolievajte. Väčšina ľudí robí túto chybu za predpokladu, že keďže je rastlina taká chúlostivá, je treba s ňou zaobchádzať tiež šetrne. Toto nemohlo byť ďalej od pravdy. Orchideám sa najlepšie darí v suchom prostredí. Takže ak svoju rastlinu nadmerne zalejete, potom ju s najväčšou pravdepodobnosťou zabijete.

Stačí si spomenúť na tieto tri tipy pri kúpe ďalšej orchidey a budete v poriadku!

Bežné chyby v starostlivosti o orchidey

Orchidey sú skutočne jedny z najkrajších rastlín na zemi. Existuje viac ako 20 000 rôznych druhov orchideí a nájdete ich takmer všade na svete. Majú mnoho rôznych tvarov a veľkostí. Niektoré z nich majú dokonca veľmi neobvyklé farby! Ak ste milovníkmi kvetov, musíte skutočne zvážiť, či by niektorá z týchto elegantných kvetín bola doma alebo v kancelárii.

Orchidey však nie sú úplne bez požiadaviek na starostlivosť. Ak toho veľa o starostlivosti o túto kvetinu neviete, mali by ste zvážiť jej prečítanie a potom si ju vypestovať. Ak však už vlastníte jednu alebo viac orchideí a ste zmätení, prečo nekvitnú, potom je to článok pre vás. V tomto článku si ukážeme niektoré z najčastejších chýb starostlivosti o orchidey, ktorých sa ľudia dopúšťajú, a dúfame, že vám pomôžu vyhnúť sa im.

Jednou z najčastejších chýb, ktorej sa ľudia dopúšťajú, je príliš veľké polievanie orchideí. Polievajte svoju orchideu iba vtedy, keď je pôda v kvetináči suchá. Spravidla to zistíte zdvihnutím hrnca. Ak cíti svetlo, znamená to, že potrebuje vodu. Nepolievajte to, kým to nebude ťažké. Ďalším spôsobom, ako otestovať, či orchidea potrebuje vodu, je zastrčiť prst do zeminy. Ak váš prst ľahko skĺzne do pôdy, potom vaša orchidea ešte nepotrebuje vodu.

Ďalšou častou chybou, ktorej sa ľudia dopúšťajú, je vloženie orchidey do príliš malého hrnca. Orchidey radi rastú a potrebujú na to dostatok priestoru. Orchidey by ste mali vždy dávať do najväčších kvetináčov, v ktorých môžu stáť. Spravidla to znamená, že orchidey by ste mali vkladať do kvetináčov, v ktorých je najmenej jeden galón pôdy na zalievanie. V skutočnosti môžu orchidey vyrásť tak veľké, že budú potrebovať ešte väčšie kvetináče.

Keď polievate svoju orchideu, mali by ste byť opatrní, aby ste ju nepolievali. Zvyčajne pôda na zalievanie absorbuje všetku vlhkosť do druhého dňa a potom trochu. Ak v hrnci ešte zostane vlhkosť, musíte ju pred vložením späť do podšálky navlhčiť suchou papierovou utierkou. Akákoľvek stojatá voda môže spôsobiť orchidei hnilobu koreňov.

Je tiež veľmi dôležité dať orchideu do správneho druhu pôdy na zalievanie. Nechcete ho dávať do bežnej záhradnej pôdy, pretože to môže spôsobiť, že orchidea bude oveľa ľahšie chorá. Tiež sa chcete vyhnúť používaniu bežnej pôdy na zalievanie, ktorá obsahuje perlit alebo iné druhy prísad. Mali by ste používať iba pôdu na zalievanie orchideí alebo kaktus a šťavnatú pôdu na zalievanie.

Aj keď je veľmi ľahké zabiť orchideu nadmerným napájaním, rovnako ľahké je ju zabiť aj tým, že ju nebudete dostatočne zalievať. Nikdy ho nečakajte, kým sa hrniec nebude cítiť úplne ľahký, skôr ako ho znovu zalejete. To by mohlo trvať týždne a orchidea by mohla začať vykazovať známky ovisnutia a hnedých škvŕn na listoch dostatočne dlho predtým.

Všeobecným pravidlom pri polievaní orchideí je polievať ich, keď sa cítia ľahké. Môže to trvať asi deň. Potom by ste mali črepník nechať vyschnúť, až kým nebude opäť ľahký. Spravidla to znamená, že by ste mali počkať aspoň týždeň. Ak sa chystáte na dovolenku, mali by ste nájsť niekoho, kto by vám zalial orchideu. Nedávajte ho na miesto, kde by bol vystavený priamemu slnečnému žiareniu, pretože by to mohlo spôsobiť popálenie a / alebo hnilobu orchidey.