ako na to?

Tipy na dlaždice ktoré by ste mali poznať

Keramická dlaždica:

Keramická dlažba je druh tvrdého, neporézneho keramického materiálu, ktorý sa používa predovšetkým na steny sprchy a vane. Zvyčajne sa vyrába zo sopečného popola alebo iných minerálov, ako je vápenec. Zvyčajne sú sivohnedej farby a niektoré majú svetlejšie odtiene šedej ako iné.

Najčastejšie sa keramické dlaždice používajú v kúpeľniach, kuchyniach a kuchynských doskách. Tieto dlaždice poskytujú odolný povrch, ktorý odoláva opotrebovaniu v priebehu času. Ľahko sa čistia, pretože nevyžadujú drhnutie ani oplachovanie, ako to robia porcelánové dlaždice. Vďaka ich nízkej tepelnej vodivosti sú však izolačné materiály proti tepelným stratám menej účinné ako iné materiály.

Žula:

Žula je ďalší typ keramických dlaždíc. Je to podobné ako pri keramických dlaždiciach, ale má trochu inú textúru. Býva tmavšia a tvrdšia ako keramické dlaždice. Žulové dlaždice sa bežne vyskytujú v kúpeľniach, kuchyniach a kuchynských linkách, kde ponúkajú lepšie izolačné vlastnosti ako porcelánové dlaždice. Ľahšie sa inštalujú aj preto, lebo nepotrebujú špeciálne náradie ani lepidlo.

Žula má veľmi vysokú odolnosť proti teplu, poškriabaniu a iným vonkajším silám, ktoré by poškodili iné materiály. Je to jeden z najodolnejších druhov kameňa, vďaka čomu je ideálny pre rušné oblasti vo vašej domácnosti. Je to však nákladnejšie ako iné bežné materiály na dosku, ako napríklad mramor.

Porcelán:

Porcelánové dlaždice sú ďalším typom dlaždíc, ktoré sa bežne používajú v rezidenčných aj komerčných projektoch. Majú lesklý, sklovitý povrch, ktorý pripomína vzhľad keramických dlaždíc. Výsledkom je, že je niekedy ťažké rozlíšiť rozdiel medzi týmito dvoma materiálmi.

Porcelánové dlaždice nie sú také odolné ako prírodný kameň alebo žula. Niektorí výrobcovia však vyrábajú porcelánové dlaždice, ktoré sú dostatočne odolné na to, aby zvládli veľkú premávku v kúpeľniach a kuchynských podlahách. Ako obkladačky alebo ozdobné akcenty sú vhodnejšie iné porcelánové dlaždice.

Porcelánový smalt:

Porcelánový smalt je akýkoľvek typ dlaždice alebo príslušenstva, ktorý má hladký, lesklý povrch. Tento materiál sa zvyčajne používa na dekoratívne akcenty v domácnosti, ako sú vnútorné skrinky, kuchynské drezy alebo kúpeľne. Porcelánové smaltované dlaždice nie sú také drahé ako prírodný kameň, sú však odolnejšie a ľahšie sa čistia ako keramické alebo porcelánové dlaždice.

Terra Cotta:

Terakota je typ keramickej dlaždice. Má drsnú nerovnomernú textúru, ktorá pripomína vzhľad prírodného ílu. Na rozdiel od porcelánových dlaždíc je terakota pórovitá a nasiakavá, takže je zlou voľbou pre kuchyne, ale dobrou voľbou pre mokré oblasti, ako sú kúpeľne a práčovne.

Terrazzo:

Terrazzo je zmes práškového mramoru a cementového spojiva. Má povrch s vysokým leskom, vďaka čomu je relatívne odolný voči škvrnám a teplu. Teracové dlaždice nie sú také tvrdé ani ťažké ako prírodný kameň, vďaka čomu sa ľahšie inštalujú a sú cenovo dostupnejšie ako mnoho iných možností podláh. Pigmentované zafarbenie terazzovej dlaždice sa však môže časom opotrebovať, najmä ak je inštalácia v oblastiach s vysokou premávkou.

Vinyl:

Vinylové dlaždice sú populárnym podlahovým materiálom, ktorý je zvyčajne cenovo dostupný. Dodáva sa v širokej škále farieb, veľkostí, textúr a vzorov. Vinylové dlaždice sa dajú použiť v celom dome a sú vhodné najmä do vlhkých priestorov, ako sú kúpeľne a práčovne. Vďaka svojmu plastovému zloženiu je vinylová dlaždica vysoko odolná proti vlhkosti a škvrnám.

Vinylové dlaždice sa dajú ľahko opraviť, pretože náhradné dlaždice sú lacné. Je to tiež jeden z najrýchlejšie rastúcich typov podláh na trhu. Vinylové dlaždice však nie sú také odolné ako niektoré iné podlahové materiály, ako napríklad laminát alebo tvrdé drevo.

Drevo:

Drevo je obľúbenou voľbou pre podlahy v bytových aj komerčných projektoch, pretože je pomerne lacné a široko dostupné. Pretože drevo je prírodný materiál, existuje niekoľko rôznych druhov drevín, z ktorých si môžete vybrať, každé s inými vlastnosťami a rôznou úrovňou trvanlivosti.

V posledných rokoch sa priemyselné tvrdé drevo stáva čoraz populárnejším, pretože je odolnejšie voči poškodeniu vlhkosťou ako masívne drevo. To je obzvlášť dôležité v rušných alebo vlhkých priestoroch, ako sú kúpeľne a kuchyne. Konštruovaná podlaha je vyrobená z niekoľkých vrstiev dreva stlačených k sebe, zlepených a zviazaných živicou. Môžete nájsť upravené drevo v pásoch alebo ako doska, pričom niektoré dosky majú šírku až 5 palcov.

Masívne drevo je k dispozícii v širokých a úzkych doskách a môže sa predávať nedokončené, polotovary alebo povrchové úpravy. Masívne drevo sa môže zmenšovať a napučiavať v závislosti na podnebí a druhu dreva, preto by sa malo inštalovať a udržiavať podľa pokynov výrobcu.