Tapety do obývačky
Obývačka,  Tapety na stenu

Tapety do obývačky

Obývačka je relaxačnou, ale zároveň i spoločenskou miestnosťou, kde sa schádzajú členovia rodiny a návštevy. Priestory obývacej izby by mali pôsobiť harmonicky a príjemne, takýto výsledok docielite nielen vkusným výberom zariadenia.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj steny. Ich štruktúra a farebnosť plní dôležitú úlohu pri výbere štýlu Vášho interiéru a môže ovplyvniť celkový dojem z miestnosti.

Tapety do obývačkyMožno by si niektorý mysleli, že tapety sú prežitkom, z dôb radových výstavb panelákov, ale opak je pravdou. V dnešnej modernej dobe sú tapety opäť populárne, hoci v súčasnosti sú ich vlastnosti oproti minulosti vylepšené. Tapety dokážu dodať jedinečnosť, šmrnc a sviežosť aj tej najjednoduchšie zariadenej izbe.

Ponuka tapiet je skutočne bohatá a každý si vyberie to čo sa mu páči. Moderné tapety sú kvalitné a predávajú sa vo viacerých variantoch. Z pomedzi množstva farieb si môžete vyberať aj tapety potlačené rôznymi vzormi, od prírodných motívov po abstrakcie.

Tapety plnia okrem estetickej a dekoračnej funkcie i ďalšie úlohy, chránia pred poškodením samotnú stenu i odev človeka. Používajú sa najmä do priestorov, kde sa často vyskytujú ľudia.

Z minulosti poznáme papierové tapety, tie sa predávajú stále. Sú však málo kvalitné, čo je poznateľné aj na nižšej cene. Tento druh tapiet sa nesmie umývať. Ich trvácnosť je dosť krátka, zhruba dva až päť rokov, preto sa skôr oplatí investovať do iných druhov tapiet.

Za najideálnejšie tapety do obývačky, a nie len tam, možno považovať vinylové tapety. Je s nimi málo práce a vyzerajú veľmi efektne. Ide o stredne ťažké jednovrstvové materiály pokryté na celom svojom povrchu plastovou hmotou. Je ich možné umývať . Navyše odolávajú oderu a sú svetlostále, takže by sa Vám nemalo stať, žeby farba alebo vzor po čase vybledli. Tento druh tapiet dokáže skryť i prípadné nerovnosti povrchu steny. Ich trvácnosť sa pohybuje okolo 10 až 15 rokov.

V obývačke by sa mal človek cítiť príjemne, preto by ste pri výbere tapiet mali myslieť aj na pozitívne vlastnosti určitých farieb na psychiku človeka. Napríklad teplé farby ako je žltá či oranžová dokážu priestor zútulniť, naopak studené farby ako modrá, zelená či fialová miestnosť ochladia. Ak sa snažíte izbu opticky zväčšiť skúste vybrať tapetu vo svetlom studenom odtieni, v tomto prípade sa vyvarujte teplej červenej farbe. Zaujímavým riešením je zvoliť si rôzne odtiene jednej farby a tak rozčleniť priestor na niekoľko častí, takýmto spôsobom docielite pozoruhodný efekt.

Ak sa rozhodnete dať si do Vašej obývačky tapetu, potom je dobré aby ste mali aspoň trocha predstavu aký štýl sa Vám páči. Paleta ponuky je veľmi široká a mohlo by sa Vám stať, že sa v nej rýchlo stratíte. Vynikajúcou pomôckou je vzorkovnica, ktorú si môžete vypýtať od výrobcu a potom si doma v pokoji premyslieť zladenie tapety s nábytkom či podlahou v obývačke.