Zariaďujete alebo sa chystáte zariaďovať študentskú izbu? Existuje mnoho vecí, ktoré by ste mali rozhodne poznať. Pripravili sme pre vás krátky, no obsiahli článok venujúci sa práve problematike zariaďovania študentských izieb. Veríme, že sa nám podarí pomôcť vám pri vašom hľadaní odpovedí.
Študentská izba by sa dala nazvať staršou sestrou detskej izby. Každé dieťa by malo mať svoju vlastnú detskú izbu a keď to nie je možné, malo by mať v dome či byte vyhradené miesto čisto len pre seba a svoje potreby. Detská izba má byť miestom nevinnosti a večnej zábavy. Ako však dieťa rastie a dospieva, dostáva sa k nemu prvý náznak zodpovednosti a povinností. Prichádza škôlka, neskôr základná škola. Dieťa už nepotrebuje len svoje miesto na hranie, potrebuje i miesto, kde môže zložiť svoje veci a pripravovať sa do školy.
Študentská izba a jej význam
Ako už bolo spomínané, študentská iba sa líši od detskej izby hlavne vekom jej používateľa. Ako náhle začne vaše dieťa navštevovať základnú školu, mala by byť jeho detská izby premenená na študentskú izbu. Niektorí odborníci dokonca hovoria, že by sa s premenou detskej izby malo začať už v škôlke. Avšak si musíte dať pozor, aby ste svoje dieťa príliš nepreceňovali. Ak budete na svoje dieťa tlačiť s povinnosťami príliš skoro, môže zostať na celý život príliš pedantné.
Práve kvôli tomu sa aj ja prikláňam k názoru, že premena detskej izby na izbu študentskú by mala nastať až v období nástupu dieťaťa do základnej školy. Takéto dieťa už nepotrebuje len miesto kde sa môže hrať s bábikami či autíčkami. Potrebuje miesto, kde si môže položiť knihy a zošity, kde si bude písať domáce úlohy a pripravovať sa do školy. Toto v detskej izbe možné nebolo. Rozptilovalo by ho tam príliš veľa veci. A tu sa musí plne sústrediť na štúdium.
Študentská izba však nemá plniť len význam akejsi učebne. Dieťa sa tu ma samo učiť zodpovednosti a poriadku. Nechajte ho ukladať si papiere a zošity tak ako chce. Samozrejme mu pomôžte, keď uvidíte, že to potrebuje. Ale inak sa ho nesnažte zmeniť. Len na vlastných chybách sa môže naučiť, ako čo robiť najlepšie.
Vybavenie študentskej izby
Pripravte sa z detskej izby vyhodiť peknú kopu vecí. Vaše dieťa to možno nebude brať príliš radostne, ale aj na to tu pre vás máme jednoduché riešenie. Pošlite ho na pár dní, napríklad na víkend niekam preč. K babičke, na výlet so známymi… Tento čas využite k odprataniu všetkých jeho nepotrebných vecí. Tým samozrejme myslím z 99% jeho hračky. Ale pozor! Dieťa si určite nepamätá všetky svoje hračky a hlavne mu nie o všetky ide, ale pár z nich môže skutočne milovať a mať k nim silný vzťah. Preto radíme tieto hračky nevyhadzovať! Odložte ich všetky do veľkého igelitového vreca. Alebo vriec, ak bude treba. A odložte ich do garáže, skrine alebo kamkoľvek, kde ich vaše dieťa určite nenájde. Ak sa teraz dieťa vráti a bude mu v noci smutno za jeho milovaným plyšovým zajačikom, nič nebude jednoduchšie ako ho vybrať z veľkého vreca a dať ho dieťaťu.
Hračky do študentskej izby nepatria ale nemôže fungovať bez nich. Ak tejto vete nerozumiete, nebojte sa, vysvetlíme ju. Dieťa by sa už teraz v študentskej izbe nemalo sústrediť na hry ale na štúdium, preto by v nej hračky byť nemali. Nezabúdajte však na to, že ani vy nedokážete nonstop len pracovať a potrebujete nejakú zábavu – zmenu toho čo robíte. Dieťa nemôže ísť s kamarátmi na pivko či nakupovať do obchodov. Preto aj v študentskej izbe určite potrebuje nejaké hračky. S pribúdajúcim vekom určite menej a menej, ale stále aspoň nejaké.
Odreagovanie už máme zvládnutie, teraz môžeme pokročiť ku samotným povinnostiam. Detská izba má byť miestom, kde bude dieťa pracovať. Základom je dobrý stôl a stolička. Minimálne pri stoličke určite nešetrite! Stôl tak dôležitý nie je. Aj ja som žil asi 10 rokov so stolom, ktorý bol vlastne len drevená doska položená na dvoch skrinkách. A prežil som. Stolička, to je však niečo iné. Stolička do študentskej izby by mala byť kvalitná hlavne preto, lebo na nej bude dieťa tráviť obrovské množstvo času. Bude za ňou čítať texty, písať domáce úlohy… Skutočne tento výber nepodceňte.
Asi rovnako dôležitou súčasťou študentskej izby je aj posteľ. Musí byť kvalitná, aby vášmu dospievajúcemu dieťaťu zaručila dostatočne dobrú oporu pri spánku. Ak by bola posteľ zlá, môže vaše dieťa často bolieť chrbát či krk. No a keďže sa dieťa stále vyvíja, môžu tieto problémy pretrvať i do dospelosti. Dbajte teda aj na dobrý vyber postele do študentskej izby.
Žijeme v 21. storočí a preto bude najskôr aj vaše dieťa potrebovať k školskej práci počítač. Tu vám osobne neporadím aký typ kúpiť, na to sú tu zasvätenejšie osoby ako ja. Čo vám ale určite poradím je, aby ste nad svojím dieťaťom a jeho počítačom mali dobrú kontrolu. A teraz nehovorím len o pornografických stránkach a kriminalite na internete. Počítač ale hlavne hry na počítač a internet vedia byť silno návykové. A verte mi, že nepotrebujete nič viac, ako dieťa, ktoré by sa malo pripravovať do školy, ktoré celé dni sedí za počítačom a hrá hry. Komunikujte so svojím dieťaťom a sledujte čo za počítačom robí.
Študentská izba a vek jej majiteľa
Je pochopiteľné, že ako rastie vaša ratolesť tak sa mení aj jeho študentská izba. Keď má 10 rokov potrebuje iné veci ako keď má 18. Skúsili sme preto rozdeliť túto problematiku do 3 častí, podľa toho, ako staré vaše dieťa práve je.
Základná škola
Pri študentskej izbe pre dieťa navštevujúce základnú školu by ste nemali zabudnúť na posteľ, písací stôl, stoličku a plno doplnkov. Izba by mala byť farebná a pestrá, aby sa v nej dieťa cítilo dobre a príjemne.
Určite mu nechajte jeho najobľúbenejšie hračky a môžete skúsiť prvý počítač. Kludne nejaký starší model, len nech sa na ňom učí robiť. Taktiež je vhodná tabuľa s kriedami či fixkami, aby si mohlo vaše dieťa čarbať – podnecujete tak v ňom kreativitu.
Stredná škola
Mali by ste pustiť vášmu dieťaťu „voľnejšiu ruku“. Nech si pomení študentskú izbu tak ako chce on. Ak chce premaľovať steny, dovoľte mu to. Ak chce vyhodiť staré hračky, tak rovnako.
Stále nezabúdajte na kvalitnú posteľ a stoličku. Na strednej škole bude počítač nutnosťou. Tabuľu na čmáranie najskôr nahradia iné veci, ktoré si však váš študent zariadi sám.
Určite podporujte, aby si na steny lepil plagáty a fotky! Toto obdobie v živote človeka je silným na tzv. denné snenie a práve predstavami z plagátov si ho podporuje. Samozrejme ak sú plagáty vhodné do študentskej izby.
Vysoká škola
Tu už je zariadenie študentskej izby plne na jej majiteľovi. Nemali by ste asi do jej zariadenia čo hovoriť. Zväčša podobná izba už ani v domácnosti nebýva – študenti vysokých škôl bývajú často na internátoch či na privátoch odcestovaní z domovu. Posteľ by mala byť samozrejme stále kvalitná, do popredia prichádza počítač alebo iný nástroj koníčku človeka. V študentskej izbe môžeme nájsť hudobné nástroje, posilňovacie zariadenia alebo čokoľvek iné čo jej obyvateľa zaujíma.
Sú to určite len základné informácie, ktoré by mal každý vedieť o študentskej izbe. Veríme, že sme vám aspoň trošku pomohli a teraz už jej zariadenie v poriadku zvládnete. Študentská izba je veľmi dôležitým miestom každého človeka a preto by sa nemala určite podceniť. Dajte si pri jej zariaďovaní určite záležať, aby z vášho dieťaťa vyrástol plnohodnotný a dobrý človek. Držíme palce!