ako na to?

Sprievodca výberom hovädzieho mäsa

Najbežnejším typom jedla, ktoré ľudia jedia, je mäso. Existuje veľa druhov mäsa, ako napríklad hamburger, steak, bravčové kotlety, kuracie krídelká atď. Niektorí ľudia uprednostňujú rôzne druhy mäsa, zatiaľ čo iní majú radi všetky druhy jedál. Existujú však určité strihy, ktoré sú uprednostňované pred ostatnými strihmi v závislosti od ich vkusných preferencií. Niektorí ľudia napríklad uprednostňujú chudšie kusy mäsa ako iní. Niektorí ľudia tiež uprednostňujú červené mäso pred bielym mäsom. Tieto a ďalšie faktory ovplyvňujú, ktoré kusy hovädzieho mäsa sú uprednostňované.

Hovädzie mäso sa vo všeobecnosti považuje za jeden z najlepších zdrojov bielkovín z hľadiska kalórií na kilogram. Má tiež vysoký obsah železa a zinku, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie. Hovädzie mäso je skvelým zdrojom vitamínov A, B6 a K2 (niacín). Obsahuje celý rad minerálov vrátane vápniku, fosforu, draslíka a horčíka.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť hovädzie mäso. Môžete si ho uvariť surové alebo ho pred varením môžete marinovať. Marinovanie hovädzieho mäsa zvyšuje jeho trvanlivosť a zlepšuje chuť. Najlepším spôsobom, ako zistiť, či si chcete pripraviť vlastné hovädzie mäso, je opýtať sa sami seba, či si chcete kúpiť celé, pol alebo štvrť kila vareného hovädzieho mäsa v obchode s potravinami. Ak je odpoveď nie, potom bude nákup mletého skľučovadla pravdepodobne lacnejší ako nákup čerstvých rezaných steakov v supermarkete.

Ak máte v pláne pripraviť si vlastné hovädzie mäso, je najlepšie začať namiesto mletého skľučovadla steakom, pretože tuk v mletom skľučovadle môže spôsobiť, že mäso bude tvrdé a žuvacie. Mäso upravte tak, že ho pred uvarením rozklepete zatĺkacím kladivom. Dbajte na to, aby ste doň príliš nebúchali a nerozšírili chorobu tým istým povrchom, na ktorý ste bili, aby ste mu nakrájali mäso. Pri varení dbajte na to, aby vonkajšia strana bola prešľahaná a vnútorná časť bola zriedkavá, aby sa zachovali živiny.

Ak nemáte v pláne pripraviť si vlastné hovädzie mäso, je lepšie držať sa mletého skľučovadla. Je to tak preto, lebo veľa ďalších rezov si vyžaduje tenderizáciu, ktorá môže viesť k strate životne dôležitých živín a chutí. Grilované hamburgery sú skvelým príkladom bežného jedla, ktoré nevyžaduje žiadnu ponuku.

Existuje niekoľko kusov hovädzieho mäsa a niektoré sú lepšie ako iné. Najčastejšie sú výber z vrchnej strany, horná časť guľky, spodná časť guľôčky, oko guľky, sviečkovica, biftek, rebierka, krátky tanier, hrudník a skľučovadlo. Medzi nejasnejšie strihy patria sedem kostí, tanier, krátke bedrá, kosti, filet mignon, vonkajšia sukňa a kovbojský steak. V sekcii mäsiar boli spomenuté všetky rezy z krátkeho taniera, rebier a hrudníka.

Z temnejších kúskov je všetkých sedem kostí, tanier, krátky chrbát, kosť a filet mignon vhodných na grilovanie. Vonkajšiu časť sukne môžete vyprážať na panvici, zatiaľ čo kovbojský steak môžete grilovať alebo vyprážať. Bočný steak a oko guľky sú skvelé pre kebab. Sviečkovú a biftek môžeme použiť na hranolky. Krátky chrbát, kosti a filet mignon je možné pripraviť, akokoľvek chcete, pokiaľ ich dôkladne uvaríte.

Krátke bedrá sú skvelou voľbou; je to relatívne lacné a má veľa štíhlej svaloviny v mäse. T-kosť je vyrezaná zo spodnej strany krátkeho bedra a obsahuje strednú kosť v tvare T. Je obzvlášť bohatá na chuť. Filet mignon je jemný maslový kúsok mäsa, ktorý často stojí dvakrát toľko ako sviečková. Filet váži iba asi pol kila, takže je najlepšie kúpiť si ho vo väčšom množstve.

Samozrejme, že nie je nič zlé na zakúpení bežnej starej sviečkovice. Je to relatívne lacné a dá sa pripraviť rôznymi spôsobmi. Bočný steak by však mal byť zakaždým pripravený relatívne rovnakým spôsobom, aby sa zabránilo príliš tvrdému. Rebierka sa extrémne ťažko varia rovnomerne, bez toho, aby sa vonkajšia časť spálila predtým, ako sa vnútorná časť tepelne upraví.

Z bežných rezov je na grilovanie vynikajúci horný výber a horný kruh. Spodná okrúhla je ideálna na dusenie. Oko guľky je dobré na pečenie a sviečková najlepšie na hranolčeky.

Okrem tendrovania sú ďalším nepriateľom dobrého steaku baktérie. Čerstvé mäso by malo byť v chlade a spotrebované do niekoľkých dní. Pri vystavení vzduchu môže v mäse vzniknúť potenciálne smrteľné baktérie. Aj keď zmrazenie mäsa na neurčito spomalí rast baktérií, celkom to ho nezastaví. Je preto dôležité, aby bolo vaše mäso čo najčerstvejšie. Je tiež dôležité umyť si ruky pred a po manipulácii so surovým mäsom. A samozrejme nikdy nevarte mäso na rovnakom povrchu, na aký ste pripravili nemäsové jedlá.

Pri skladovaní uchovávajte mäso mimo dosahu varných povrchov, aby sa zabránilo šíreniu baktérií. Uchovávajte ju pevne zabalenú v plastovom obale alebo uzavretú v nádobe s tesne priliehajúcim vekom. Hlavné je, aby to nebolo vo vzduchu.

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či je mäso zlé, je jeho vôňa. Pokazené mäso má výrazne kyslú vôňu. Môže tiež pôsobiť odfarbene s tmavohnedým odtieňom. Ochutnajte testovacie mäso, aby ste zistili, či je zlé alebo nie!