Saténové šaty
Oblečenie

Saténové šaty

Satén je mäkká, elegantná látka s hebkým, jemne lesklým povrchom a matným rubom. Satén sa kedysi vyrábal výhradne z hodvábu. Hodvábny satén je na rozdiel od umelého saténu oveľa ľahší a neporovnateľne jemnejší, lesk je trochu menej výraznejší. Satén má aj svoju zvyčajnú gramáž, tá sa pohybuje okolo 17 až 19 milimetrov.

Ťažšie satény sú vzácnejšie a drahšie. Tento druh saténu je menej ohybný a nesplývavý, ale nie je taký tvrdý ako napríklad taft alebo organza. Ťažší satén sa používa na oblečenie, ktoré má držať svoj tvar, ako kabáty, sukne, vesty a svadobné šaty.

Saténové šatySatén, ktorý je vyrobený z prírodného hodvábu, viskózy, polyestru či polyamidu, všeobecne sa označujú ako nekonečné vlákna,  sa používa na večerné šaty, podšívky, spodné a nočné prádlo.

Z takzvaného bavlneného saténu sa vyrábajú taktiež večerné šaty, ale aj blúzky, posteľné obliečky, závesy, a iné.

Viete o tom, že Angličania rozlišujú medzi pojmom satén? Satén z nekonečných vláken označujú ako satin, a satén z bavlny alebo viskózy zase ako sateen.

Satén patrí medzi najpoužívanejší materiál pre výrobu spoločenským šiat. Jemný hodvábny satén tvorí prekrásne splývavé záhyby. Odev ušitý z hodvábneho saténu vyzerá veľmi luxusne. Saténové šaty sú veľmi príjemné na nosenie. Rozhodne očaria nielen samotnú nositeľku, ale aj jej okolie.

Jemný satén si vyžaduje aj opatrné zaobchádzanie. Treba dávať pozor aby ste si saténové šaty niekde nezatrhli a neodreli, vlákna látky by sa tak nenávratne poškodili. Saténové šaty je najvhodnejšie nechať chemicky vyčistiť, môžu sa prať aj ručne pri nižších teplotách. Môžete použiť žehličku, ale zásadne nenaparujte, voda môže na saténe zanechať nepekné stopy.