Čo je to vlastne ratan?
Ratan, rattan alebo rotang je produktom tropickej liany Calamus rotang s relatívne tenkým kmeňom, narastajúcim do obrovskej výšky v kmeni Calameae v tropických oblastiach Afriky, Ázie a Oceánie, takže ho u nás asi ťažko budeme hľadať.
Na prelome 18. a 19. storočia sa dostal do Európy a stal sa inšpiráciou pre novodobých dizajnérov 21. storočia. Ak aj vás ohromil svojim štýlom, originalitou a pohodlím, prineste si do svojho domu svieži nádych exotiky tohto excelentného nábytku, nech sa stane príjemnou oázou vašej relaxácie a odpočinku.
Vlastnosti, ktorými docielite exotiku dýchajúcu z tohto nábytku:
- vysokú pevnosť
- ohybnosť
- nízku hmotnosť
- odolnosť proti poveternostným vplyvom, dažďom, mrazom aj UV žiareniu
- dobre znáša vlhkosť
- disponuje vzdušnosťou a ľahkou manipuláciou
Zalistujme si knihou botaniky…
…a dozvieme sa, že najväčším producentom ratanu je Indonézia.
Pre výrobu nábytku sú potrebné kmene s hrúbkou 25 až 35 mm. Tenké kmene, ktoré sú najvhodnejšie pre použitie, vyrastajú až niekoľko rokov, preto nedisponujú podmienkami vhodnými pre výrobu ratanového nábytku. Na to, aby dorastené prúty dosiahli plnosť, pevnosť a pružnosť je potrebných 15 až 35 rokov, až vtedy nadobúdajú svoju kvalitu a vlastnosti. Prúty paliem sa skladajú z dvoch vrstiev. Na povrchu je pevná kôra, ktorá chráni jadro ratanu. Práve toto “jadro“ je možné využiť na rôzne účely v nábytku.
Voľba správneho typu je veľmi dôležitá .Výrobcovia nábytku využívajú olúpaný aj neolúpaný materiál z ratanu. Efektívne sa prírodný neolúpaný ratan využíva ako exteriérový nábytok, vhodný do vašich záhradných terás či zimných záhrad. Pre dosiahnutie lesku a dokonalejšieho vzhľadu, sa povrch potom len jednoducho natrie bezfarebným lakom, ktorý je presne určený pre tento účel, inak by mohlo prísť k celkovému poškodeniu povrchu. Obrúsený hladký materiál sa zase hodí na výrobu jedálenských zostáv, sedacích súprav, závesných kresiel, pohoviek, sedačiek ba aj lehátiek, ktorými prinesiete kúsok prírody do vašich domovov, kancelárií či podnikov.
Určite vás vždy učili, že veci pri spracovaní treba používať tak, aby sme dosiahli čo najmnenší odpad. Ak aj napriek tejto zásade zostala neželaná olúpaná kôra, nástrojom ľudských rúk sa môže premeniť na nádherné doplnky v podobe rôznych košíkov, misiek, stojanov či dóz, dotvárajúcich celkový vzhľad interiéru či exteriéru. Škára využitia je naozaj široká. Treba len použiť svoju predstavivosť, veď fantázii sa medze nekladú.
Farba
Pre ratanový nábytok je dominujúcim prvkom farba. Dominujú farby svetlejších teplejších odtieňov prírodnej alebo jemne žltej alebo tmavších odtieňov stredne hnedej alebo medovej. Trendom je nábytok v čokoládovom odtieni. Často býva kombinovaný aj s drevom, kovom či priezračným sklom.
Údržba
Odstrániť prach z vášho kresla môžete jednoducho buď nasucho antistatickou prachovkou, vysávačom alebo ho len jednoducho pretrieť vlhkou handrou či prestriekať hadicou a nechať uschnúť. Nezabúdajte občas oživiť nábytok prelakovaním. Dosiahnete tým vysnívanú trvanlivosť a atraktívny vzhľad.
Cena
Úprimne povedané medzi najlacnejšie zaradujeme prútené kreslá, drahšou položkou sú originálne ratanové kreslá, no a takmer trojnásobne drahšie od originálneho ratanu sú kreslá z umelého ratanu. Preto sa neda jednoznačne hovoriť o cene ratanového nábytku.