ako na to?

Prerezávanie kríkov kvitnúcich na jar: Kedy orezávať?

Jarné kvitnúce kríky sú jednou z najkrajších vecí na okolí. Avšak nielen priťahuje pozornosť, ale aj spôsobuje problémy, ak nie je ošetrená. Ak ste sa niekedy pýtali, prečo na celej vašej záhrade alebo dokonca na záhrade rastie toľko burín, potom musíte pochopiť, že jarné kvitnúce kríky potrebujú určitú starostlivosť!

Ak chcete, aby vaša záhrada vyzerala čo najlepšie, mali by ste ich pravidelne orezávať. Nemusia byť úplne odstránené zo svojho miesta, ale mali by byť orezané dozadu, aby sa vytvoril priestor pre ďalšie rastliny. Existuje niekoľko dôvodov, prečo možno budete chcieť tieto kríky orezať.

Prvý dôvod je ten, že rastú príliš rýchlo a vy nemáte dostatok času na to, aby ste ich správne zastrihli. Ak sa o svoje kríky nebudete starať správne, stanú sa inváznymi a zničia vašu krajinu. Možno si myslíte, že by ste ich mohli nechať len tak divokými, ale to by bola chyba! Tieto kríky sú veľmi citlivé na vyrušovanie a ak im dovolíte vymknúť sa spod kontroly, môžu spôsobiť poškodenie vášho majetku. Nielen to, ale môžu byť aj okom bolestivé a spôsobia vám, že budete v rozpakoch, že máte ľudí navždy.

Druhým dôvodom, prečo by ste svoje kríčky chceli ostrihať, je to, že sú tak preplnené, že začínajú pôsobiť skúpo a neatraktívne. Aby správne kvitli, budete ich musieť orezať dozadu, aby kvety mohli dostatočne slnečne žiariť. To im tiež pomôže rovnomerne rásť a zaistiť, aby vyzerali čo najlepšie čo najdlhšie.

Tretím dôvodom na orezávanie kríkov je odstránenie mŕtveho dreva a konárov, ktoré odumreli zvnútra, čo je veľmi dôležité, pretože zabraňuje výskytu chorôb a škodcov. Ak nebudete pokračovať v orezávaní, vaše kríky ochorejú a nakoniec zomrú. To môže byť veľmi nákladná chyba, nehovoriac o tom, že je to tiež veľmi bolestivé oko.

Posledným dôvodom, prečo možno budete chcieť svoje kríky zastrihnúť, je urobiť ich lepšie zvládnuteľnými. Ak máte kríky, ktoré sú tak mimo kontroly, že cez ne nemôžete ani prejsť, budete ich musieť orezať dozadu. Nielenže vám to uľahčí údržbu krajiny, ale aj vaše oči.

Na správne zastrihnutie kríkov budete potrebovať určité nástroje. Aj keď niektorí ľudia uprednostňujú použitie prerezávacích píl, nie je to vždy nevyhnutné. Niekedy skutočne potrebujete iba nožnice na ruky. Ak je teraz práca väčšia, ako ste si mysleli, možno by ste mali zvážiť použitie pílky. Tiež sa chcete ubezpečiť, že pri prerezávaní používate ochranný výstroj. To znamená, že by ste určite mali nosiť rukavice, ale možno budete chcieť zvážiť aj nosenie ochranných okuliarov.

Keď príde čas na orezávanie, môžete použiť niekoľko rôznych techník. Prvá je známa ako štvorcová technika, a to vtedy, keď rastlinu orezáte tak, aby mala tvar pyramídy. Zaistíte tak dobré prenikanie slnečného žiarenia a pohyb vzduchu okolo rastliny. Je to dobré aj pre rastliny, ktoré kvitnú a plodia, napríklad ako čučoriedkové kríky.

Ďalšia technika je známa ako kruhová technika a znamená orezanie rastliny kruhovým vzorom. To pomôže vašim kríkom udržať si plnší tvar. To sa dá použiť na väčšinu kríkov, ale najlepšie sa to hodí na okrasné kry, ktoré sú vytrénované do konkrétnych tvarov.

Keď nastane čas na orezávanie, mali by ste sa uistiť, že ste odrezali späť do bočnej vetvy. To spôsobí, že rastlina bude produkovať dlhšie výhonky, a preto bude váš ker vyšší a robustnejší. Posledná vec, ktorú chcete urobiť, je nadrezať, čo spôsobí, že vaše kríky budú slabé a nebude dorastať.

Strihanie kríkov je skvelý spôsob, ako ich udržať pod kontrolou, nehovoriac o tom, že im pomáha pri správnom raste. Nielen to, ale tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že kvitnú alebo prinášajú ovocie. Určite by ste mali pokračovať v prerezávaní, ak sa chcete ubezpečiť, že vaše kríky vydržia dlho.

Orez ovocných stromov

Ak máte ovocný strom, potom viete, že sa vám môže vymknúť spod kontroly, ak ho nebudete správne orezávať. Ovocné stromy sa môžu nielen vymknúť spod kontroly, ale môžu tiež ochorieť a nakoniec zomrieť. Ak máte na svojom pozemku ovocné stromy, budete musieť aspoň vedieť, ako ich orezávať, aj keď si na špinavú prácu najmete niekoho iného.

Pokiaľ ide o prerezávanie ovocných stromov, musíte sa ubezpečiť, že všetky ovocie preriedite. To sa môže javiť ako plytvanie úplne dobrými plodmi, ale ak ovocie nestenčíte, existuje šanca, že konáre stromu neudržia celú váhu a prasknú. Možno budete chcieť nazbierať časť ovocia, aby ste ich mohli zjesť, ale väčšinu z nich treba vyhodiť alebo vyhodiť.

Ďalšou vecou, ​​ktorú chcete urobiť, je rezať konáre, ktoré sú choré alebo mŕtve. Ak má váš strom chorobu, ktorá spôsobila smrť konára, možno budete chcieť odstrániť celú končatinu. Toto zabráni šírenie choroby. Budete tiež chcieť odstrihnúť všetky výhonky, ktoré rastú smerom k stredu stromu, zabránite tak umieraniu stredu stromu.

Existujú rôzne techniky orezávania rôznych druhov stromov. Ak máte ovocný strom, budete sa chcieť uistiť, že všetky ovocie preriedite. Je potrebné odstrániť všetky choré alebo mŕtve vetvy, ako aj všetky rastúce výhonky z vnútornej strany stromu.

Prerezávanie viniča

Prerezávanie viniča môže byť v skutočnosti celkom jednoduché. Existuje niekoľko vecí, ktoré musíte mať na pamäti, pokiaľ ide o prerezávanie viniča, ale väčšinou to bude celkom jednoduché a priame.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je uvedomiť si, ktoré vinice je potrebné orezávať a ktoré nie. Ak vinič plodí požadované ovocie alebo kvety, zjavne ho nebudete chcieť odstrihnúť. Niektoré vinice sa dajú použiť aj na lezenie, takže ich tiež nebudete chcieť orezávať.

Pri rezaní viniča je dôležité, aby ste stonky a vinič iba náhodne neodrezali. Viničiam, ktoré chcete nechať, budete chcieť dať trochu priestoru na rast. Ak tak neurobíte, môžu sa nakoniec preplniť a súťažiť medzi sebou, čo bude mať nakoniec za následok slabší rast a menší výnos.

Ak chcete dostatok ovocia a kvetov, budete musieť orezať vinič. Pokiaľ ide o toto, musíte si uvedomiť, že nechcete iba náhodne odrezať svoje vinice. Chcete sa ubezpečiť, že ste selektívni voči viniču, ktoré orezávate.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prísť na to, ktoré vinice si chcete nechať a ktorých sa chcete zbaviť. Ak z viniča vyprodukujete niečo, čo nechcete, napríklad list alebo kvet, budete ho očividne chcieť odrezať. Niektoré vinice sa dajú použiť aj na iné veci, napríklad na lezenie. Ak nechcete, aby vám tieto vinice slúžili na tieto iné účely, budete ich tiež musieť orezať.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú si musíte pamätať pri strihaní viniča, je to, že viničom musíte dať malý priestor, aby vám mohli rásť. Ak tak neurobíte, môžu sa nakoniec preplniť a súťažiť medzi sebou, čo bude mať nakoniec za následok slabší rast a menší výnos.

Veci, na ktoré si musíte dať pozor pri orezávaní kvetov, sa trochu líšia od toho, čo by ste hľadali pri orezávaní stromov alebo viniča.

Hlavná vec, ktorú musíte hľadať, sú mŕtve alebo umierajúce kvety. Tieto kvety sú, čo sa vás týka, stratou času a zdrojov. Ak zbadáte kvetinu, ktorá začína hnednúť a chradnúť, budete ju chcieť hneď odstrániť.

Strihanie vašich kvetov môže byť trochu zložité, pretože mnohé z nich sú veľmi jemné. Mnoho ľudí dáva prednosť zakvitnutiu kvetov, čo znamená, že mŕtve alebo umierajúce kvety odstraňujú, keď ich vidia. Toto je dobrá stratégia, ak sa chcete ubezpečiť, že vaše kvety produkujú čo najdlhšie.t