ako na to?

Prečo vám vážená maska ​​podľa vedy môže pomôcť lepšie spať?

Vážená spánková maska ​​je zariadenie, ktoré sa používa na zníženie množstva svetla vstupujúceho do očí počas spánku. Funguje to tak, že sa zmenšuje hrúbka plastového krytu nad vašimi viečkami, aby sa do nich dostávalo menej svetla. Nie je presne známe, prečo znižuje množstvo svetla vstupujúceho do vašich očí, ale existuje niekoľko teórií. Jedna teória naznačuje, že váha plastového krytu môže znížiť tlak na vaše očné bulvy, čo vedie k menšiemu namáhaniu alebo nepríjemným pocitom. Ďalšia teória naznačuje, že pretože plastová krytina sťažuje vstup svetla do oka, pomáha predchádzať škodám spôsobeným jasnými svetlami, ako sú napríklad svetlá z počítačov alebo mobilné telefóny počas spánku.

Ako funguje vážená maska?

Cieľom použitia váženej spánkovej masky je znížiť množstvo svetla vstupujúceho do vašich očí. Plastový kryt, ktorý sa používa na zakrytie viečok, funguje ako šošovka a filtruje väčšinu svetla vstupujúceho do vašich očí. Ak nosíte váženú spánkovú masku, blokuje viac ako 90% všetkého prichádzajúceho svetla. Hmotnosť plastového krytu stačí na zablokovanie svetiel. Presný spôsob, ako to funguje, stále nie je známy, ale preukázalo sa, že niektorým ľuďom v minulosti pomáhal lepšie spať.

Naozaj vám pomôže zaspať?

Porota v tejto otázke stále nie je, zdá sa však, že medzi používaním váženej spánkovej masky a lepším spánkom existuje pozitívny vzťah. Všetko sa odvíja od teórie senzorickej deprivácie. Väčšina ľudí spí lepšie, keď je ich okolie tmavšie a tichšie. Zakrytím očí a blokovaním väčšiny svetla sa váš mozog dostane do mierne tranzu podobného stavu, ktorý vám pomôže ľahšie spať. Aj napriek tomu, že zvuk nosíte váženú spánkovú masku, napriek tomu vám do uší vstupuje, blokuje ho dosť na to, aby to zmenil.

Pomôže mi lepšie spať?

Pretože spánkové masky sú na trhu stále pomerne nové a okolo nich vládne veľká skepsa, nie je veľa výskumov o ich dlhodobých účinkoch alebo zdravotných výhodách. Mnoho ľudí však uviedlo, že majú pozitívne účinky a majú lepší spánok po použití váženej spánkovej masky. Je dôležité mať na pamäti, že väčšina z týchto pozitívnych správ pochádza od ľudí, ktorí trpia poruchami spánku, ako je nespavosť, takže to nemusí fungovať u každého. To znamená, že ak ste ľahký spáč alebo máte problémy so zaspávaním, vážená spánková maska ​​môže byť presne to, čo lekár nariadil.

Aké sú rôzne typy spánkových masiek?

Na trhu existuje niekoľko rôznych druhov spánkových masiek, ktoré všetky fungujú mierne odlišnými spôsobmi. Tri najbežnejšie typy spánkových masiek sú:

  1. Masky na spánok na suchý zips: Masky na spánok na suchý zips sa používajú veľmi ľahko a nevyžadujú z vašej strany veľké úsilie. Spánková maska ​​je spojená s čelenkou cez dlhý kúsok suchého zipsu. Čelenka sa omotá okolo vrchu vašej hlavy a pripevní k nej spánkovú masku. Vďaka tomu sa veľmi ľahko používa, pretože si ho stačí len položiť na hlavu pred spaním a ráno si ho vyzliecť.
  2. Clip-on spánkové masky: Tieto typy spánkových masiek sú určené na prilepenie na uši a na hlavu, aby boli zaistené. Používajú sa o niečo ťažšie ako spánkové masky na suchý zips, pretože si ich musíte pripnúť skôr, ako idete spať, a ráno si ich vyzliecť.
  3. Masky na spánok s elastickými pásikmi: Tieto typy masiek na spánok sa okolo vašej hlavy obopínajú ako čelenka a majú gumičky, ktoré ich udržia pripevnené na svojom mieste. Nastupovanie a vystupovanie je o niečo ťažšie ako na suchý zips alebo clip-on masky na spánok, sú však tiež najbezpečnejšie.

Aké sú výhody používania spánkovej masky?

Používanie spánkovej masky pri spánku má veľa výhod. Niektoré z týchto výhod sú subjektívne, ale mnohé z nich sú veľmi skutočné a môžu mať veľký vplyv na váš život. Tu je iba niekoľko z mnohých výhod, ktoré môžete získať použitím spánkovej masky každú noc:

  1. Podporuje lepší spánok: Nie je nič horšie ako ležať hodiny v posteli a pozerať do stropu, keď sa pokúšate zaspať. Nosenie spánkovej masky vám môže pomôcť relaxovať, pretože blokuje väčšinu svetla, ktoré vám svieti do očí. To pomáha vášmu mozgu naštartovať proces tvorby melatonínu a uvedie vás do uvoľnenejšieho stavu, čo uľahčuje zaspávanie.
  2. Lepšia pokožka: Všimli ste si niekedy, že máte ráno oči skutočne suché? Je to preto, že spánok so zapnutými svetlami spôsobuje vysušenie vašich očí, čo môže viesť k všetkým možným problémom. Nočné masky na spánok umožňujú vašim očiam odpočívať a zotavovať sa, keď spíte. To má veľký vplyv na zdravie pokožky a môže pomôcť znížiť výskyt vrások a tmavých kruhov pod očami.
  3. Pomáha vám prebudiť sa: Zmierte sa s tým; všetci by sme mohli vo svojich životoch využiť trochu viac spánku. Nočné nočné masky na spánok vám môžu pomôcť rýchlejšie zaspať a lepšie využiť spánkový cyklus.