ako na to?

Prečo v USA oslavujú štvrtý júl ohňostrojom?

USA oslavujú Deň nezávislosti (3. júla) tretí júlový pondelok. Sviatok si pripomína podpísanie Deklarácie nezávislosti Thomasa Jeffersona a ďalších otcov zakladateľov 4. júla 1776.

Sviatok sa zvyčajne oslavuje ohňostrojmi a prehliadkami. Štvrtého júla sa koná veľa rôznych druhov zábavnej pyrotechniky. Niektoré ukazujú vlastenecké symboly, ako napríklad vlajky hviezd a pruhov alebo americké vlajky; ďalšie zahŕňajú petardy, prskavky, malé rakety a dokonca aj miniatúrne delá. Ostatné displeje sú abstraktnejšie: niektoré zahŕňajú pálenie papierových peňazí, zatiaľ čo iné zobrazujú horenie stromov alebo iných predmetov.

Ohňostroje sa používajú už od staroveku. Pôvodne ich vytvorili čínski alchymisti v 2. storočí pred naším letopočtom a neskôr sa v stredoveku dostali späť do Európy. V 16. storočí sa stali obľúbenými medzi kráľovskými a šľachticmi kvôli svojej schopnosti oslniť prizerajúcich sa. Počas druhej svetovej vojny sa ohňostroje stali bežnou súčasťou vojenských prehliadok a osláv. Dnes je ohňostroj často vidieť na svadbách, narodeninách, promóciách, športových udalostiach a iných zvláštnych príležitostiach.

Prečo štvrtý júla strieľame na ohňostroje?

4. júla je štátnym sviatkom v Spojených štátoch amerických, ktorým sa oslavuje nezávislosť národa od Veľkej Británie 4. júla 1776. Tento dátum sa považuje za jeden z najdôležitejších dní v amerických dejinách.

5. júla 1776 skupina amerických kolonistov vyhlásila nezávislosť od britskej nadvlády. Deklaráciu napísal Virginián menom Thomas Jefferson. Vysvetľovalo to, prečo sa kolonisti chceli vymaniť z britskej nadvlády a ako plánovali v budúcnosti vládnuť sami.

Po vyhlásení trinásť kolónií išlo jedenásť rokov do vojny s Britániou, kým v roku 1783 nezískali svoju nezávislosť. V roku 1788 bola vytvorená a podpísaná ústava USA. Americká listina práv, ktorá kodifikovala určité práva obyvateľov, bola ratifikovaná v roku 1791.

V modernej dobe sa 4. júla stal štátnym sviatkom, v ktorom Američania oslavujú svoju nezávislosť prehliadkami, koncertmi a množstvom jedál a ohňostrojov!

Čo symbolizuje ohňostroj?

Ohňostroje sa používajú na oslavu mnohých rôznych udalostí. Vydávajú sa na oslavu striedania ročných období, výročia svadby, štátnych sviatkov a oveľa viac! Ohňostroje sa po celé storočia používajú na oslavu zvláštnych príležitostí. Zdá sa, že ľudia radi sledujú tieto explózie farieb na oblohe.

Ohňostroj často nadobúda osobitný symbolický význam pre udalosti, ktoré sa používajú na oslavu. Napríklad červený ohňostroj sa bežne používa na symbol odvahy a chrabrosti, zatiaľ čo zelený ohňostroj zasa symbolizuje mier.