ako na to?

Prečo sa na vianoce zdobí stromček?

Vianočný stromček je symbolom narodenia Ježiša Krista. Slovo „strom“ pochádza z latinského slova „tribus“, čo znamená „skupina“. Stromy sa bežne používajú na reprezentáciu skupín alebo spoločenstiev. Často sú považovaní za symboly priateľstva, mieru a prosperity. Stromy sú tu už od praveku a pôvodne sa o nich predpokladalo, že v zimných mesiacoch prinesú šťastie. Dnes sa stromy používajú mnohými rôznymi spôsobmi. Niektorí ich používajú na zdobenie svojich domov a iných budov. Iní ich zasadzujú do parkov a záhrad, aby poskytli rastlinám tieň. Ešte iní ich používajú ako dekoráciu doma alebo dokonca svoje ovocie alebo kvety predávajú prostredníctvom stojanov pri ceste.

V niektorých kultúrach sú stromy považované za posvätné predmety, ktoré majú šťastie, ak sú vyrúbané a umiestnené v blízkosti domu. V týchto prípadoch sa im môže hovoriť „sväté stromy“. Ak je však strom vyrúbaný bez požehnania, prinesie to smolu.

Existuje niekoľko druhov stromov. Existujú vždy zelené (vždy zelené označuje dreviny), listnaté stromy (listnaté označuje stromy, ktoré každoročne odumierajú) a brezy (breza označuje akýkoľvek druh kríkov). Vždy zelené rastliny rastú zo semien, zatiaľ čo listnaté stromy rastú zo semien iba raz za tri roky. Najbežnejšími druhmi stromov sú jaseň, buk, breza, brest, jedľa, jedľa, hickory, smrekovec, kobylka, dub, borovica, topoľ, smrek a tis.

Borovica je symbolom mieru a večného života. Borovice majú ihlicovité listy, ktoré im bránia v strate vlhkosti. Obsahujú dva rôzne druhy živice alebo miazgy. Jeden druh odpudzuje hmyz, zatiaľ čo druhý vodu. Tieto živice pomáhajú zabrániť vysychaniu stromu.

Cypriš je vo viacerých kultúrach symbolom smútku a smrti. Cypriš vyrastá v bahne, až kým jeho hrot nedosiahne slnečné svetlo, čo predstavuje život víťaziaci nad smrťou. Smútiaci kedysi na pohreboch zasadili rad cyprusov. V niektorých kultúrach tieto stromy predstavujú podsvetie alebo temnotu, ktorou je treba prechádzať, aby sa dosiahlo osvietenie.

Medzi vždy zelené stromy (s ihličkami namiesto širokých listov) patrí cyprus, východný červený céder, východný biely céder, borievka, katsura, Lawsonov cyprus, horský céder, nepravý cyprus, sibírsky borievka a Wallichov cyprus. Tieto stromčeky sa často používajú na vianočné stromčeky, pretože ich ihličnaté listy zostávajú po celý rok.

Medzi listnaté stromy (so širokými listami, ktoré každý rok opadávajú) patrí jaseň, jelša, osika, lipa, buk, breza, kobylka čierna, vŕba čierna, smrek modrý, čerešňa, gaštan, topol, jabloň, brest, habr európsky, ginkgo, zelený popol, kobylka, pagaštan, cezmína, kávovník Kentucky, lipa (lipa), javor (červená, strieborná a cukor), moruša, žihľava, dub (kôš, čierna, kal, kalifornská čierna, krieda, anglicky, loblolly, pin, červená, skalná, drhnutá, bažinatá biela a vŕba), topoľ (balzam, žltá), katalpa, papája (papája), pekanový orech, borovica (rakúska, východná biela, jack, loblolly, hrnec, dlholist, mentor, borovica mugo, Ponderosa, ponderosa, červená, piesok, krátka listová, lomka, cukor, virginské okrúhle a západné biele), topoľ (trasúca sa osika), sladká guma, tupelo, vŕba a čarodejnica.

Medzi brezy (s papierovo bielou kôrou) patrí breza aljašská, breza sivá a breza papierová.
západný červený céder, západný biely céder a žltý céder. Medzi ďalšie druhy stromov, ktoré sa vyskytujú v krajine, patria: čerešňa, drieň, brest, koza, magnólia, mangrovové plody, moruša, tomel, ságová palma, sweetbay, tupelo a vŕba.

Stromy možno rozdeliť na štyri časti alebo rastové zóny. Koreňový systém je podzemná časť rastliny, ktorá zakotvuje rastlinu do zeme a prijíma vodu. Kmeň je hlavná zvislá konštrukcia, ktorá podopiera strom. Vo vnútri kmeňa je drevo, ktoré tvorí strom. Vetvy sú väčšie končatiny alebo menšie kmene a vyrastajú z kmeňa. Z vetvičiek vyrastajú listy alebo ihly, ktoré zase vyrastajú z konára.

Kôra (alebo pokožka) na rastline je tu na to, aby rastlinu nevyschla a poskytuje ochranný obal. Mnoho stromov má kôru, ktorá je hladká, tenká a sivej alebo hnedej farby. Ostatné stromy majú kôru, ktorá je hrubá, drsná a hlboko rozbrázdená.

Semená stromu sú reprodukčné časti rastliny a nachádzajú sa na špičkách vetvičiek. Listy, ktoré vyrastajú z vetvičiek, poskytujú stromu energiu a kyslík. Kvet stromu je zvyčajne malý a nie je určený na prilákanie hmyzu, ako sú kvety, ktoré rastú na kvitnúcej rastline. Niektoré stromy nemajú kvety.

Väčšina stromov vyrastie listy do 2 rokov a väčšina kvetov na ich mieste kvitne medzi jarou a letom. Životnosť stromu sa môže pohybovať od 15 do 800 rokov alebo dlhšie. Stromy získavajú energiu zo slnka a z pôdy. Stromy majú koreňový systém, ktorý pozostáva z koreňov, ktoré rastú v podzemí, aby prijímali vodu a živiny z pôdy. Bez vody a živín strom nemôže rásť.