ako na to?

Prečo majú mačky rady krabičky?

Aký je dôvod, prečo mačky majú rady krabičky? Existuje veľa teórií, ale všetko sa to spája so zvedavosťou. Je známe, že mačky skúmali svoje prostredie pri hľadaní potravy alebo len preto, že chceli vidieť, čo je vo vnútri. Môžu dokonca použiť škatule ako miesto, kde sa skrývajú pred inými zvieratami alebo ľuďmi, ktorí by sa mohli pokúsiť ukradnúť ich korisť. Krabica je dobrý spôsob, ako chrániť domáceho maznáčika pred poškodením, a tiež vám pomáha pri jeho sledovaní.

Mačky milujú boxy, ale nielen milujú boxy, ale niekedy sa s krabičkami aj nudia. Niektoré mačky uprednostňujú jeden typ hračky pred iným, takže ak im dáte na hranie niečo iné, už ich hra s krabičkou nebude zaujímať.

Zdá sa, že niektorým mačkám boxy vôbec nevadia. Ak im dáte na hranie niečo iné, pravdepodobne sa rýchlo začnú nudiť a ísť ďalej. Ale niektoré mačky sa škatuľkám naozaj páčia a sú ochotné stráviť veľa času skúmaním obsahu škatule. Počas dňa môžete nechať krabicu otvorenú a vaša mačka by sa pravdepodobne neskôr vrátila, aby preskúmala, čo sa vo vnútri nachádza.

Mačky môžu tiež radi krabičky, pretože im často poskytujú miesto, kde sa môžu skrývať pred inými zvieratami alebo ľuďmi. Ak ste už niekedy mačku vlastnili, pravdepodobne si myslíte, že skrývanie je jednou z ich najobľúbenejších vecí. Chcú sa ubezpečiť, že môžu vidieť všetko, čo sa deje, a zároveň sa ubezpečiť, že ich nemôže nič vidieť.

Mačky môžu uprednostňovať škatule, pretože bývajú menej priehľadné ako iné predmety v dome. Mačka nemusí byť schopná vidieť cez pohár, takže sa nebude snažiť preskúmať, čo je v nej. Ale môžu veľmi dobre vidieť cez škatule a ak je v škatuli niečo, k čomu sa mačka chce dostať, potom to môžu veľmi dobre preskúmať bez ohľadu na to, čo je vo vnútri.

Mačka sa môže tiež cítiť bezpečnejšie v krabici ako na podlahe. Môžu dohliadať na svoje okolie a úkryty, ktoré sú im prístupné. Ak sa chcú na niečo vrhnúť alebo pred niečím utiecť, môžu mať šancu to urobiť, ak sú v škatuli alebo na inom vysoko položenom mieste.

Aj keď si možno myslíte, že škatuľa je iba škatuľa, existujú rôzne typy škatúľ. Mnoho škatúľ nachádzajúcich sa v okolí domu je úplne otvorených na vrchu a po stranách. Ak umiestnite jeden z týchto boxov na podlahu, vaša mačka sa môže veľmi dobre cítiť odhalená a nepríjemná. Možno budú nútení vystrčiť hlavy, aby videli, čo sa okolo nich deje. Je to niečo, čo možno nebudú chcieť robiť, takže sa pravdepodobne budú krabici vyhýbať dokopy. Tento typ boxu môžete urobiť pre svoju mačku príťažlivejšou, ak pre ňu vytvoríte malú striešku. Stačí vziať ďalšiu škatuľu, ktorá má približne rovnakú veľkosť a obrátiť ju hore dnom. Potom položte prvú škatuľu otvorom nahor. Teraz ste vytvorili malú pevnosť pre svoju mačku.

Ďalším typom škatule, ktorú mačky zrejme milujú, sú krabičky s viečkami. Ak ste niekedy odkladali vysávač alebo oprášili jeden z tých starých magnetofónov, potom teraz môžete mať niektoré z nich v garáži alebo suteréne. Viečka na týchto krabičkách sú vynikajúce, pretože vaša mačka sa môže skrývať vo svojich vnútri bez toho, aby ju bolo vidieť. Ale je tu aj ďalšia výhoda. Viečka na týchto krabiciach sú pripevnené, takže ak vaša mačka vystrčí hlavu hore, aby zistila, čo sa deje, nebude sa vzdávať svojej polohy.

Akonáhle sa mačka v jednom z týchto boxov dostane do pohodlia, potom by už možno nechcela odísť. Vždy by ste sa však mali uistiť, že ste svojej mačke poskytli podstielku.

Kondičné mačky a stromy

Ak ste niekedy premýšľali, odkiaľ pochádza výraz „mačací strom“, potom sa už nečudujte. To je len to, čo naznačuje názov, stromy pre mačky. Niektoré z nich v skutočnosti vyzerajú veľmi podobne ako stromy, ktoré by ste našli v dažďových lesoch, s množstvom bidiel a širokými základňami, takže je ťažšie ich zraziť. Existujú aj stromy, ktoré sa podobajú ľudským stavbám, napríklad stĺpy verejného osvetlenia.

Tieto typy mačacieho nábytku umožňujú vašej mačke vyšplhať sa vysoko a skúmať ich kráľovstvo. To im umožňuje jednak strážiť svoje územie, jednak sa schovávať na mieste, kde sa k nim nemôžu dostať iné zvieratá ani ľudia.

Vaša mačka môže byť veľmi spokojná s jedným z týchto stromov, alebo môže chcieť viac ako jeden. V každom prípade môžu tieto stromy poskytnúť vašej mačke hodiny zábavy a umožniť im oddávať sa svojej prirodzenej túžbe liezť a skúmať svoju oblasť.

Máte dvere s clonou alebo posuvné sklenené dvere, ktoré by ste chceli, aby vaša mačka mohla vchádzať a odchádzať, ale nechcete, aby mohli vchádzať a odchádzať samy, kedykoľvek majú chuť že? Potom môžu byť dvere pre mačky práve tým, čo nariadil lekár.

Existuje niekoľko rôznych typov mačacích dverí, z ktorých si môžete vybrať. Prvý typ je taký, ktorý sa inštaluje priamo do vašich dverí a má príklopku, ktorá sa otvára a zatvára. Vaša mačka ju môže otvoriť zvonku alebo vstúpiť dovnútra a zatvoriť ju zvnútra.