ako na to?

Prečo mačky toľko spia?

Je známe, že mačky majú veľmi pokojný spánkový režim. Majú tendenciu väčšinu času spať, ale niekedy sa občas prebudia. Niektoré mačky môžu dokonca aj zaspať, keď niečo jedia alebo pijú, čo nie je medzi mačkovitými šelmami nič neobvyklé. Čím sa ale líšia od ostatných zvierat, je to, že niektoré z nich rady spia jeden na druhom! Postava mačky pri spánku sa nazýva „únos“. Mačky neustále zdriemnu, ale záleží to na tom, ako sú unavené. Niekedy tam len ticho ležia so zavretými očami, niekedy skáču okolo a škrabú sa a niekedy sa poriadne rozčúlia a pokúsia sa prevrátiť na bok.

Dôvod tohto správania nie je známy, aj keď existuje veľa teórií. Jedna teória naznačuje, že mačky používajú polohu svojho tela ako akýsi vankúš pri zaspávaní. Ďalším vysvetlením je, že mačky sa cítia bezpečnejšie, ak sa ich jedna strana opiera o druhú. Ďalším nápadom je, že mačky sa snažia chrániť pred predátormi.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by mačky mohli chcieť spať jeden na druhom:

1) Na zahriatie: Ak by dve mačky ležali vedľa seba, obe by prechladli rýchlejšie ako tretia mačka. Ak by však jedna mačka spala na druhej, potom by sa jej telesné teplo distribuovalo rovnomerne do všetkých troch.

2) Ľahšie poľovať: Domestikované mačky nie sú prirodzenými lovcami. Ak chcú jesť, musia stále loviť, problém je však v tom, že lov koristi si vyžaduje veľa energie. Ležanie na partnerskej mačke im umožňuje zachovať si silu a poskytuje im ďalšiu výhodu výšky, čo znamená, že môžu svoju korisť ľahko prepadnúť.

3) Aby ste sa navzájom chránili: V prostredí, ako je supermarket alebo bytový komplex, sa mačka bude cítiť dosť bezpečne. Ak by však skupina mačiek žila všetci spolu, potom by sa jedna z nich pravdepodobne cítila bezpečnejšie, keby na ne dozerala iná mačka. To je dôvod, prečo nie je nezvyčajné vidieť mačku nad druhou, keď spí.

Existuje len niekoľko dôvodov, prečo mačky majú tendenciu spať nad sebou. Existuje však veľa ďalších dôvodov, prečo tak robia, aby vedci ešte nenašli vysvetlenie. Jedna z teórií hovorí, že to môže byť niečo inštinktívne, a to rovnako, ako keď sú kačice inštinktívne nakreslené tak, aby vytvorili kruh s vystrčenými krkmi a hlavami smerujúcimi von, kedykoľvek existuje nebezpečenstvo. Ďalšie teórie naznačujú, že je to spôsobené fyzikálnymi vlastnosťami samotnej mačky domácej.

Aj keď je pravda, že mačky nemajú radi kontakt s inými veľkými skupinami zvierat alebo ľudí, je menej pravdepodobné, že budú trpieť stresom alebo úzkosťou, keď budú ležať na pohodlnom mäkkom povrchu. Z tohto dôvodu sa hovorilo, že inštinktívna potreba mačiek spať na sebe pomáha uľahčiť ich myseľ a pripraviť ich na ďalší deň.

Skutočnosť, že tento zvyk je tak bežný u všetkých domestikovaných mačiek, zostáva pre vedcov stále záhadou. Má toto správanie výhodu, ktorú smeroval prírodný výber, alebo je to len zhoda náhod, ktorú udržiavajú majitelia domestikovaných mačiek? To je otázka, na ktorú možno nikdy nebudeme odpovedať, ale všetci si môžeme kedykoľvek vychutnať pohľad na tieto roztomilé polohy spánku!