ako na to?

Plemená psov? Koľko ich je a čo sú zač?

Existujú rôzne druhy psov. Existujú dva hlavné druhy psov: čistokrvné a zmiešané plemeno. Čistokrvný znamená, že rodičia boli rovnakého druhu alebo plemena. Napríklad labradorský retriever je typ psa, ktorý sa nazýva Labradorský retriever (Lab). Labradory sa odpradávna chovajú na lov diviakov a iných zveri, ako sú jelene, zajace, líšky atď. Sú známi svojou lojalitou a láskou k svojim majiteľom.

Psy zmiešaných plemien sú výsledkom kríženia jedného zvieraťa s druhým. Niektoré príklady zahŕňajú Dalmatíncov, Mopslíkov, Chihuahua, Shih Tzus a mnoho ďalších. Tieto plemená majú rôzne vlastnosti, ako je veľkosť, sfarbenie, temperament atď. Mnoho ľudí miluje tieto druhy psov, pretože majú tendenciu byť priateľskými a milými tvormi.

Najobľúbenejšími plemenami psov sú pitbulteriér, stafordšírsky bulteriér, nemecký ovčiak a pinč dobermana. Všetky tieto plemená patria do rodiny psov.

Pit Bulls sú čistokrvný pes patriaci do skupiny plemien pit Bull. Slovo „jama“ pochádza z latinských slov „pittis“, čo znamená jama, a „bulla“, čo znamená pes. Ich predkovia boli chovaní v Anglicku pre boj so psami. Postupom času boli chované tak, aby boli oveľa menšie a nakoniec sa stali známymi ako pitbully, ktoré dnes vidíme. Majú krátke vlasy, sú svalnatí a verní spoločníci.

Prvé plemeno pitbullov bolo zaregistrované na UKC v roku 1885 pod menom „Pit Dog“. Stal sa známym ako americký pitbulteriér v roku 1898 a nakoniec americký stafordšírsky teriér v roku 1934.

Druhé plemeno, stafordšírsky bulteriér alebo Staffie, je súčasťou skupiny teriérov psov. Boli chované v 19. storočí vo Veľkej Británii. Slovo „teriér“ pochádza z latinského slova „terra“, čo znamená zem. To sa týka ich talentov v kopaní a hrabaní, ktoré im umožňujú zbaviť pôdu potkanov a iných hlodavcov, ktorí ničia úrodu a ničia nábytok a iný majetok.

Zamestnanci sú silné, odvážne a verné zvieratá. Boli chované na boj s inými zvieratami, ako sú býky a medvede, a na tento účel sa v niektorých krajinách používajú dodnes.

Tretie plemeno, nemecký ovčiak alebo GSD, pochádza z chovateľskej skupiny psov. Slovo „Pastier“ pochádza z latinského slova „Pastor“, čo znamená pastier. Tieto psy boli chované v Nemecku na stádo oviec a na ochranu majetku svojich pánov pred nepovolanými osobami a zlodejmi. Sú inteligentní, energickí a mimoriadne lojálni k svojim majiteľom.

Posledné plemeno, dobermanský pinč alebo doberman, pochádza z pracovnej skupiny psov. Slovo „doberman“ pochádza z mena muža menom Louis Doberman, ktorý choval a vynašiel toto plemeno v 19. storočí. Boli chované hlavne ako strážne psy, ale dnes sú chované ako domáce zvieratá a používajú sa ako strážne psy a policajné psy po celom svete. Sú nebojácni, agilní a lojálni k svojim majiteľom.

Psy sú známe ako najlepší priatelia človeka pre svoju lojalitu, ochranu a spoločnosť, ktorú poskytujú ľuďom. Mnoho ľudí uprednostňuje psy pred inými domácimi miláčikmi kvôli ich nebojácnosti a lojalite.

V prvom rade bol buldog chovaný v Anglicku v 19. storočí. Boli chované pre populárny šport zvaný býčie návnady, ktorý spočíva v nalepení býka s hrotom, aby sa zbláznil, a potom na neho nechal pustiť kopu psov. Buldogy boli chované tak, aby mali silný zhryz a silné hlavy, aby sa mohli bez zranenia zavesiť na býkov.
Buldogi sú priateľskí, verní a odvážni psi. Sú pokojní a trpezliví aj okolo menších detí. Ale sú veľmi leniví a majú sklon k obezite, ak nemajú dostatok pohybu.

Pitbulls sú členmi plemena Molosser, tiež známe ako psy „doga“. Boli chované v Anglicku v roku 1800 pre brutálny šport s vnadením býkov. Keď sa stalo býčie návnady nezákonné, ľudia chovali týchto psov, aby boli väčšie a agresívnejšie voči všetkému, vrátane každého iného. To ich následne viedlo k väčšej agresivite voči ľuďom a boli vyšľachtené pre ich sklon k hryzeniu, ako aj pre ich silu.

Tieto psy majú veľa sily v čeľustiach. Sú tiež veľmi svižné a rýchle. Chráni svojich majiteľov a robí z nich dobrých strážnych psov. Preto ich bežne používajú policajné a vojenské sily na celom svete. Musia byť ale správne trénovaní, keď sú mladí, pretože môžu byť voči ľuďom veľmi agresívni.

Nemecký ovčiak bol chovaný v Nemecku v 18. rokoch minulého storočia na pasenie oviec a ich stráženie pred inými zvieratami a zlodejmi. Boli vyšľachtené zo zmesi niekoľkých druhov psov: kólie, psy a typ teriéra nazývaného Spitze. Názov „nemecký ovčiak“ vznikol, keď boli psy po prvej svetovej vojne dovezené do USA a stali sa tam obľúbenými.
Toto plemeno je vysoko inteligentné a lojálne k svojim majiteľom. Sú plní energie a potrebujú mať prácu, aby sa nenudili a nepokojne. Chránia svojich majiteľov a sú dobrými strážnymi psami, môžu však byť agresívni aj voči iným ľuďom a zvieratám.