Paplóny z ovčej vlny
Paplóny

Paplóny z ovčej vlny

Ovčia vlna bola v minulosti najdostupnejší a najpoužívanejší materiál. Používal sa na výrobu plátna a súkna, z ktorého si ľudia šili svoje odevy. Ovčiu vlnu využívali aj na výrobu paplónov a vankúšov. Tento materiál sa stal natoľko obľúbeným, že jeho využitie pretrváva do dnešných čias.

Ovčia vlna vďaka svojím tepelno-izolačným a vlhko-regulačným vlastnostiam našla uplatnenie i v stavebníctve pri zatepľovaní budov či domov. Z ovčej vlny sa vyrábajú i perzské koberce.

Paplóny z ovčej vlnyStrihaný ovčí vlas si aj po praní a pletení zachováva svoju vlastnosť, ktorou je schopnosť zmršťovať sa a rozťahovať sa vplyvom teploty okolia. Vďaka tejto dispozícii dokáže udržiavať stálu teplotu tela a dovoľuje mu voľne dýchať bez ohľadu na to, že je prikryté. Ovčia vlna dokáže pohlcovať vlhkosť a teda aj ľudských pot. Je schopná absorbovať až 40% vlhkosti čo zaručí príjemný a kvalitný spánok jej majiteľa. Paplóny sa plnia prírodným rúnom zo 100% ovčej vlny.

Paplóny z ovčej vlny sú nielen príjemné a kvalitné, ale zároveň i zdraviu prospešné.  Ovčia vlna má schopnosť neutralizovať kladné ióny, ktoré častokrát vyvolávajú u človeka pocity únavy, bolesti kĺbov, svalov, zníženú odolnosť a zvýšenú podráždenosť. Výrobky z ovčej vlny blahodarné pôsobia na ochorenia ako sú reumatizmus, zápaly svalov, šliach, močových ciest, gynekologické problémy, bolesti chrbtice, problémy s krvným obehom, poškodenia nervovej sústavy. Ovčia vlna pôsobí svojou tepelno-izolačnou vlastnosťou, čím u postihnutého navodzuje pocit úľavy. Samotné výrobky z ovčej vlny neliečia, len zmierňujú bolesti, resp. napomáhajú odbornej liečbe.

Každý vlas ovčej vlny je obalený tzv. vlnotukom nazývaným lanolín, ktorý vlas chráni pred znečistením, baktériami a ďalšími nežiaducimi mikroorganizmami, v podstate disponuje samočistiacou schopnosťou. Paplóny z ovčej vlny je nutné pravidelne vetrať, keďže vlna pohlcuje vlhkosť vetraním sa jej zbavíte. Paplóny môžete aj ručne prať, ale použite špeciálne pracie prostriedky určené na tento materiál.

Vašu posteľ si môžete kompletne vybaviť produktmi z ovčej vlny od matraca cez prestieradlá až po samotné kvalitné a zdravotne pôsobiace vankúše a paplóny. Cena paplóna z ovčej vlny, vzhľadom na jeho vynikajúce vlastnosti, nie je vôbec vysoká pohybuje sa zhruba okolo 50€. Samozrejme cena závisí aj toho či sa jedná o letný alebo zimný paplón. Zimné paplóny sú o čosi drahšie lebo sa naň spotrebuje viac vlny.