Obývačka s kuchyňou
Kuchyne,  Kuchynské linky,  Obývačka

Obývačka s kuchyňou

Prepojenie obývačky s kuchyňou je v súčasnej dobe veľmi populárnym a módnym trendom. Tento spôsob využívajú najmä ľudia, ktorý disponujú príliš malým obytným priestorom a preto musia šetriť miestom kde sa dá.

Rovnako spojenie obývačky s kuchyňou obľubujú ľudia, ktorí majú radi väčšie priestranstvo. Rozdelenie týchto izieb na dve malé by mohlo pôsobiť príliš stiesnene. Spojený priestor vyzerá opticky väčší a zároveň pôsobí vzdušnejšie a otvorenejšie.

Obývačka s kuchyňouAk sa rozhodujete či je lepšie obývačku s kuchyňou spojiť alebo rozdeliť, mali by ste si dôkladne zvážiť všetky pre a proti. Vhodné je prebrať túto záležitosť aj s ostatnými členmi rodiny, pretože celkový výsledok môže mať dopad aj na ich aktivity.

Medzi pozitíva určite možno zaradiť fakt, že prepojené izby pôsobia vzdušnejšie. Po estetickej stránke takýto model domácnosti vyzerá dobre. Gazdinky snáď oceniť možnosť, že sem-tam počas varenia môžu sledovať svoj obľúbený seriál v televízii. Mamičky tak môžu viac v pokoji dozerať na svoje ratolesti, a nemusia stále vybiehať z kuchyne aby ich skontrolovali. Prepojenie kuchyne s obývačkou umožňuje ženám tráviť viac času s rodinou, keďže väčšina žien je pripútaná k sporáku, má takto väčšiu príležitosť komunikovať a byť so svojou rodinou.

Za dosť veľké negatívum zväčša ľudia považujú pachy a výpary, ktoré vznikajú pri príprave jedla a šíria sa z kuchyne priamo do obývačky. Táto skutočnosť môže byť naozaj nepríjemná, ale dobrý digestor poprípade ešte nejaké okno by tento problém mohli podstatne eliminovať. Ďalším rušivým vplyvom je hluk bežne používaných spotrebičov pri varení či praní. Určite musíte uznať, žeby bolo dosť nepríjemné pozerať nejaký film pri zapnutej umývačke riadu, elektrického šľahača či ďalších domácich pomocníkov. Tento jav by sa dal v podstate taktiež eliminovať a to tak, že pri výbere spotrebičov do domácnosti sa musíte zamerať na ich hlučnosť a vyberať len tie, ktoré majú čo najmenej decibelov. Náročné môže byť aj neustále udržiavanie poriadku v kuchyni. Predsa len príde Vám návšteva a neumyté riady či špinavý dres určite neurobia dobrý dojem. Tomuto nedostatku možno čiastočne zamedziť správnym umiestneným barového pultu.

Ak je Váš byt skutočne malý potom by spojenie obývačky s kuchyňou malo byť tým správnym riešením. V prípade malého kuchynského priestoru si dajte pozor na správny výber kuchynskej linky. Treba si uvedomiť, ako sa dvierka na kuchynskej linke otvárajú a čo do nich budete dávať. Je vhodné pouvažovať aj nad zabudovanými úchytkami, pretože klasické úchytky zaberajú miesto a môžete sa o ne i odrieť.

Mnoho ľudí s prepojenými obývačkami a kuchyňami rieši dilemu či je vhodné tieto priestory opticky zjednotiť alebo naopak rozdeliť.  Nuž, voľba je veľmi individuálna, záleží od vkusu každého jedného človeka. Neexistuje pravidlo, že keď spojíte obývačku s kuchyňou musíte ich aj jednotne zladiť, hoci väčšina ľudí to tak robí, ale nájdu sa i výnimky. Ak chcete aby kuchyňa s obývačkou vyzerali harmonicky, mali by ste sa zamerať na to aby bol nábytok vyrobený z toho istého materiálu, pričom nezáleží ani tak veľmi na štýle, ktorý si vyberiete, dôležitý je materiál a samozrejme farba. Ak chcete aby tento obytný priestor vyzeral predelene môžete využiť pult, ktorý okrem toho že miestnosť čiastočne predelí, má i praktickú funkciu. Ak chcete aby kuchyňa s obývačkou vyzerali naozaj oddelene potom zvoľte kontrastné zariadenia, zamerajte sa najmä na farebné rozdelenie.