ako na to?

Obývacia izba s nápadmi na otvorený pôdorys

Návrh otvoreného pôdorysu je v súčasnosti medzi majiteľmi domov veľmi obľúbený. Existuje veľa dôvodov, prečo ho uprednostňujú pred konvenčnými vzormi. Jednou z nich je schopnosť vytvoriť priestranný obytný priestor bez toho, aby ste museli míňať príliš veľa peňazí alebo zdrojov. Ďalším dôvodom je, že umožňuje majiteľovi vychutnať si interiér svojho domova, pričom stále môže ľahko a rýchlo využívať všetky jeho zariadenia.

V minulosti sa dizajnéri snažili vylepšiť miestnosti pridaním ďalších stien alebo okien. Tieto pokusy o zväčšenie miestností však často vedú k stiesneným podmienkam a nepríjemným životným podmienkam. Dizajn otvoreného pôdorysu sa líši od ostatných typov pôdorysov, pretože nepridáva žiadne ďalšie otvory v stenách ani v oknách. Namiesto toho umožňuje majiteľovi ľubovoľné usporiadanie nábytku vo vnútri miestnosti podľa jeho potrieb a preferencií.

Najlepšie na usporiadaní obývacej izby v otvorenom pôdoryse je to, že umožňuje majiteľovi zvoliť si, aký typ nábytku kam chce umiestniť. Napríklad, ak uprednostňujete pohovku a stoličku umiestnené spolu v strede miestnosti, môžu tam byť tieto predmety usporiadané.

Ak chce mať niekto iný konferenčný stolík a televízor umiestnené vedľa seba, môžu tam byť tieto dva kúsky naaranžované. Majiteľ si môže zvoliť umiestnenie ľubovoľného usporiadania nábytku, pokiaľ je to bezpečné a nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre seba ani pre nikoho iného.

Ďalšou výhodou otvoreného pôdorysu je, že umožňuje miestnosti byť dostatočne flexibilné, aby vyhovovala všetkým typom zhromaždení a udalostí. Napríklad, ak sú tu ďalší hostia, potom môže majiteľ pre ľahší pohyb ľahko vyčistiť časť nábytku zo stredu miestnosti.

Najlepším typom pôdorysu domu je pôdorys otvorenej koncepcie. Ak ste o tomto pojme nikdy nepočuli, nie ste sami, pretože v interiérovom dizajne ide o skôr technický výraz. Ak ste však prešli domom s týmto typom pôdorysu alebo ste v ňom bývali, potom už pravdepodobne máte dobrú predstavu o tom, čo to znamená, bez toho, aby ste čo i len poznali jeho výraz. Pôdorys otvorenej koncepcie jednoducho znamená, že medzi rôznymi oblasťami vo vnútri domu je len veľmi málo alebo žiadne múry alebo bariéry.

Ak máte tradičnejšie usporiadanie, potom sú steny aspoň z časti medzi kuchyňou, obývacou izbou, pracovňou a ďalšími významnými obytnými priestormi.

Niekedy tieto steny pozostávajú iba z väčšinou nízkych knižníc alebo skriniek a možno kolenných stien, ale stále pôsobia ako bariéry medzi rôznymi miestnosťami a často obmedzujú usporiadanie nábytku v jednotlivých priestoroch.