Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Obkladačky do kuchyne

Obkladačky do kuchyne

Obkladačky do kuchyne

Zmena. Pojem, ktorí niektorí ľudia majú radi iní nie. To, kde bývame, či už je to dom alebo byt, je súčasťou nášho bytia. O toto prostredie sa snažíme neustále starať, skrášľovať ho a rozvíjať podľa našich predstáv tak, aby sme sa v ňom cítili dobre.

Tieto fakty nám jednoznačne hovoria, že zariaďovaniu alebo aspoň malému prerábaniu svojho hniezda sa vyhne málokto. Veď z času na čas malá zmena nezaškodí nikomu, no nie?

Obkladačky do kuchyneK najfrekventovanejším miestnostiam jednoznačne patrí kuchyňa. Je to naše obľúbene miesto, kde sa väčšinou stretávame s príslušníkmi rodiny, priateľmi a známymi pri dobrom jedle, poháriku vína či šálke kávy. Táto miestnosť nás doslova reprezentuje, preto sa snažíme klásť väčší dôraz na čistotu a najmä vzhľad. K samotnému vzhľadu kuchyne prispieva aj výber farby a typu obkladačiek. A práve to je to o čom sa budeme v nasledujúcich riadkoch baviť. Nesprávny výber obkladačiek nám totiž môže celkovo pokaziť celý dojem.

Dlaždice tvoria veľmi dôležitú súčasť kuchyne, ktorými nemožete nič pokaziť ale iba získať. Je tu niečo pre každého. Výber rôznych farbieb, veľkostí a materiálu kuchynských obkladov je takmer nekonečný. Vhodný výber dlaždíc z rôzneho materiálu môže znamenať úspech pre vašu kuchynu, ale i úplnu katastrofu.

Z mozaiky, tehly, skla či kameňa, malých i veľkých rozmerov, vyberiete obklady stien do kuchyne pre svoj domov. Matné alebo lesklé dlažby, leštený prírodný kameň, porcelánové dlaždice či sklenené dlaždice – to všetko dodá vašej kuchyni nový vzhľad. Ak chcete docieliť prekrásnu mozaiku, jedou z možností je usporiadanie obkladačiek v malých veľkostiach a rôznych farieb, čo vám umožní vytvárať nádherné vzory. Nielen, že kuchyňa a dlažba budú vyzerať veľmi atraktívne, ale budú spĺňať predovšetkým svoju funkčnosť.

Kvalitné obkladačky by mali byť vode odolné. Jedinou chybou môze byť to, že musia byť pravidelne čistené , aby nestratili svoj oslňujúci lesk. Zároveň by obkladačky v kuchyni nemali byť príliš porovité, lebo je možné, že budú absorbovať škvrny príliš rýchlo, čo vám spôsobí vynaloženie vačšej námahy pri údržbe.

Maximum unikajúceho tepla z panvíc a hrncov, ale i únik vody pri umývaní riadov spôsobí, že vaše obkladačky budú niesť obrovské bremeno. Preto by mali byť dostatočne silné a tvrdé. Vyhýbajte sa skleneným dlaždicám, ktoré vám môžu jednoducho prasknúť.

Ak vám obkladačky po niekoľkých rokoch dobrého slúženia popraskali, je nutné vymeniť ich za nové. Nezabudnite však na maltu. Pri konečnom ukladaní obkladu dávajte pozor aj na farbu malty, ak je vaším zámerom nechať malinké medzery medzi obkladačkami. Kontrastná farba malty sa môže ľahko stať osudovou chybou. Na druhej strane, krémová malta vytvorí hladký efekt. Preto si zvolite správne.

Pri zariadovaní nových dlaždičiek nezabudnite klásť dôraz aj na farbu podlahy, stien i pracovnej dosky, aby sa nevytvorili výrazné farebné kontrasty, ktoré by mohli narušiť celkovú rovnováhu. Napr. tmavá farba dlaždíc vytvára dojem väčšieho priestoru. Dlažba na podlahe by mala byť buď v svetlejšom alebo tmavšom odtieni, alebo kontrastná s farbou dlaždíc na stene. Docielite tak dokonalé zvýraznenie.