ako na to?

Najlepší nápady na kontajnerovú záhradu?

Myšlienka kontajnerového záhradníctva je v dnešnej dobe veľmi populárna. Je to vynikajúci spôsob pestovania zeleniny v malých priestoroch. Existuje veľa výhod používania kontajnerov. Poskytujú vynikajúci odtok, ľahko sa udržiavajú a ponúkajú širokú škálu rastlín, ktoré v nich možno pestovať. Medzi výhody záhradníčenia s kontajnermi patria:

Umožňujú vám pestovať širšiu škálu potravinárskych rastlín, ako keby ste ich pestovali vonku.

Nemusíte sa obávať škodcov alebo chorôb napadajúcich vaše plodiny. Tieto problémy môžete kontrolovať správnymi sanitačnými postupmi. (Pozri časť „Ako pestovať zeleninu v interiéroch“)

Aké sú výhody používania kontajnerovej záhrady?

Kontajnerová záhrada je ideálna pre tých, ktorí si chcú sami vypestovať jedlo bez toho, aby museli minúť peniaze v obchode s potravinami. Ak žijete v oblasti, kde nie je možné dopestovať si vlastnú potravu, môžete zvážiť nákup niektorých semien z katalógu semien. Ak sa však rozhodnete pre nákup semien, uistite sa, že pochádzajú z renomovaného zdroja, pretože vždy existujú ľudia, ktorí predávajú falošné semená. (Niektoré bezohľadné spoločnosti berú generické semená, označujú ich a predávajú ako niečo, čím nie sú. Toto je postup, ktorý treba zastaviť).

Môžete ľahko zmeniť svoj dvorček na organickú záhradu. Musíte sa len ubezpečiť, že máte správne nádoby na pestovanie zeleniny. Najlepšie je používať veľké kontajnery, pretože väčšina ľudí nemá schopnosť vykopať svoje záhrady, aby uvoľnili miesto pre záhradu.

Samozrejme musíte brať do úvahy aj veľkosť vašej rodiny alebo počet ľudí, pre ktorých pestujete jedlo. Ak ste len dvaja, potom by mohla byť vhodná záhrada s malými nádobami. Ak však máte veľkú rodinu alebo chcete, aby vás zvyšky boli na rozdávanie, potom sú väčšie nádoby nevyhnutnosťou. (Väčšina ľudí môže behom pár dní ľahko zjesť čokoľvek, čo sa vypestuje v 5 galónovom vedre).

Ako vytvoriť kontajnerovú záhradu?

Kontajnerové záhrady sa ľahko udržiavajú a spravidla vyžadujú menej práce ako tradičná záhrada. Predtým, ako budete môcť do nádob niečo zasadiť, musíte pripraviť pôdu. Zistite teda, aké typy nádob máte, a potom vyberte pre svoje rastliny tú pravú pôdu. Je veľmi dôležité, aby pôdna zmes dobre odtekala, pretože ak rastliny dostanú príliš veľa vody, budú hniť alebo ochorieť.

Používajte kvalitné nádoby, pretože vydržia dlhšie a môžu vám z dlhodobého hľadiska dokonca ušetriť peniaze. Lacné zvyčajne nájdete v miestnom diskontnom obchode alebo môžete vyhľadať na internete pekné, ale cenovo dostupné možnosti.

Rastliny potrebujú niečo na pestovanie (pôda bohatá na živiny) a niekde na rast (samotná nádoba). Predtým, ako niečo vysadíte, musíte pripraviť pôdnu zmes a svoje nádoby. Ak potrebujete nápady na stavbu vlastných kontajnerov, tu nájdete niekoľko užitočných tipov: Zostavte si svoju vlastnú záhradu s kontajnermi.

Nezabudnite pred použitím udržiavať všetko čisté a dezinfikované. Nechcete skončiť s rastlinami, ktoré sú choré alebo majú škodcov. Toto je návod, ako pestovať biopotraviny, takže dbajte na to, aby boli všetky prírodné a netoxické. V prípade potreby si môžete dokonca vyrobiť vlastné prírodné pesticídy zo základných surovín, ktoré sa nachádzajú vo vašej kuchyni.

Ako zalievať vaše kontajnerové rastliny?

Zalievanie vašich rastlín v nádobách je pomerne ľahké, musíte však presne vedieť, koľko vody by vaše rastliny mali dostať. Tieto informácie nájdete na niekoľkých miestach … najjednoduchším spôsobom je kontajner prevrátiť a na dne hľadať niečo, čo vyzerá takto:

To znamená, že rastlina potrebuje každé 1 až 2 dni 1 galón vody. (Niektoré kontajnery určia, koľko dní, zatiaľ čo iné iba koľko galónov. Nezáleží na tom, koľko dní vám zaleje rastlinu, stačí, keď jej zalievate správne množstvo vody).

Takže ak táto rastlina potrebuje 1 galón vody každé 2 dni, musíte sa vrátiť a zaliať ju dvakrát predtým, ako bude potrebné nádobu znovu zaliať (teda o 3 dni). Počítajte od dnešného dňa dozadu a to vám povie, keď sa budete musieť vrátiť a dať mu viac vody.

Kontajnery, ktoré neurčujú časové obdobie, by mali dostávať vodu, kým voda nevyteká dnu. (Môžete to vyskúšať tak, že nádobu dáte hore dnom, aby ste zistili, či z nej vyteká voda).

Podľa toho, kde žijete, tiež určí, koľko vody vaše rastliny potrebujú. Ak žijete v horúcom a suchom prostredí, potom môžu vaše rastliny potrebovať viac vody ako niekto, kto žije v chladnom a vlhkom prostredí.

Vždy je lepšie rastlinu radšej polievať, ako nepostačovať, pretože rastlina s príliš malým množstvom vody pomerne rýchlo vädne a odumiera. Je dosť ľahké zistiť, kedy rastlina potrebuje vodu … ak je pôda suchá asi jeden centimeter, potom potrebuje vodu.