Krepové obliečky
Obliečky

Krepové obliečky

V dávnej minulosti sa ľudia v noci pred chladom chránili textíliami z rastlín alebo kožušinami zvierat. Dnes už však existujú nové možnosti. Technický pokrok nám umožňuje vybrať si zo širokej ponuky posteľných obliečok.

Na výrobu paplónových a vankúšových obliečok sa používajú kvalitné materiály, najčastejšie je to prírodná bavlna v kombinácií s inými syntetickými látkami. Spojením viacerých druhov vláken vzniká kvalitnejšia a odolnejšia tkanina, napríklad vysoko kvalitný jemný satén,  hrejivý flanel, či jednoducho udržiavateľný krep.

Krepové obliečkyPredajne majú vo svojej ponuke veľké množstvo obliečok rôzneho druhu. Líšia sa materiálom, kvalitou a samozrejme farbou a vzormi. Kvalitu posteľných obliečok zistíme podľa hustoty tkaniny, to znamená čím väčšia gramáž látky, tým sú obliečky kvalitnejšie. Gramáž je hodnota, ktorá vypovedá o tom, koľko bavlnenej priadze sa použilo na výrobu 1 metra štvorcového látky. Kvalitné obliečky by mali mať približne 120 gramov na meter štvorcový.

Každý druh materiálu z ktorého sa posteľné obliečky vyrábajú má svoje kladné, ale i svoje záporné vlastnosti. Najpoužívanejšími látkami, z ktorých sa obliečky šijú sú bavlna, flanel, satén a krep.  Saténové obliečky preferujú najmä ľudia, ktorí majú radi mäkkosť a jemnosť toho materiálu. Satén viac-menej možno považovať za určitý prejav luxusu, preto si jeho kúpa vyžaduje siahnuť aj troška hlbšie do kapsy. Flanel vyniká svojou schopnosťou dobre hriať, ale životnosť výrobku je dosť krátka.

Azda najobľúbenejším materiálom na výrobu obliečok je krep. Krep je tkanina s vlnitým, zrnitým povrchom. Vyrába sa zo 100% prírodnej bavlny, ktorá sa chemicky upravuje, takzvaným lúhovaním. Krepový výsledok sa dosahuje rozdielnou hustotou priadze. Hotová tkanina sa následne vyzráža do požadovaného krepového tvaru.

Vlastnosti krepových obliečok ocení nejedna domáca pani, pretože sú veľmi praktické. Krep môžete prať klasicky v automatickej práčke pri teplote 40°C. Krepové obliečky sa nesmú čistiť chemicky a nemali by ste ich sušiť v v sušičke. Tieto obliečky schnú pomerne rýchlo a sú skutočne nenáročné na údržbu.  Ich ďalšou výhodou je, že sa nežehlia. Pokiaľ však máte v rodine alergika alebo astmatika,  potom kúpu krepových obliečok treba dobre zvážiť, a to z toho dôvodu, že práve pri žehlení na vysokej teplote, sa je možné zbaviť škodlivých baktérii a alergénov.

U väčšiny spotrebiteľov sú populárne najmä tlmené, zemité farby. Na príjemné zaspávanie a prebúdzanie sú obľúbené pastelové farby, napríklad oranžová, zelená, béžová, okrová, vanilková, žltá atď. Pre dokonalú harmóniu je vhodné zvoliť farbu a vzor obliečok podľa zariadenia spálne.

Krepové obliečky kúpite v bežných rozmeroch: vankúš 70×90 centimetrov a paplón 140×200 centimetrov. Samozrejme, nájdu sa aj iné veľkosti, klasický rozmer prikrývky 140×220 centimetrov. Cena za posteľnú krepovú súpravu sa pohybuje zhruba okolo 17 €.