ako na to?

Kedy je najlepší čas na založenie zeleninovej záhrady?

Najlepší čas na založenie zeleninovej záhrady závisí od viacerých faktorov, napríklad od toho, koľko miesta máte k dispozícii, či chcete pestovať niekoľko rastlín alebo veľa, a či pestujete paradajky, papriky, baklažány alebo šalát.

Ak vám neprekáža minúť nejaké peniaze, je vždy lepšie kúpiť si semená, ako ich sami vysievať. Zo svojich sadeníc získate viac a sú tiež lacnejšie! (Prečítajte si nášho Sprievodcu sejbou a výsadbou osiva)

Semená zasievajte, keď je počasie dostatočne teplé na klíčenie. Ak žijete v Arizone, bude to pravdepodobne od konca júna do začiatku júla.

Keď zasejete semená, pred výsadbou sa uistite, či je pôda suchá. Nenechajte semiačka sedieť vo vode. Ak to urobia, nevyklíčia dobre. Nesaďte ich tiež príliš blízko seba, pretože riskujete nadmerné zalievanie a stratu všetkých svojich sadeníc.

Môžete použiť veľkú lopatu na rozbitie pôdy, aby okolo miesta, kde ste zasadili semená, nebolo veľa stojatej vody.

Po zasiatí semien sa uistite, že niečo položíte na pôdu, aby ste zabránili jej úplnému vysušeniu. Postačí pár listov novín alebo niekoľko vrstiev lepenky. Môžete tiež použiť plastový strešný materiál alebo starý sprchový záves, ale iba ak nie je farebný alebo vzorovaný, pretože niektoré z nich obsahujú škodlivé chemikálie.

Ďalším krokom je polievanie vašich semien. Nechcete ich utopiť, ale musíte dodať dostatok vody, aby semená mohli preraziť škrupiny a začať rásť.

Keď už sú vaše semiačka vysoké niekoľko centimetrov, je čas ich trochu preriediť, aby sa navzájom nezadusili. Trochu prstami alebo tupou ceruzkou jemne oddeľte nechcené sadenice od tých, ktoré si chcete nechať.

Teraz sú vaše sadenice pripravené na kalenie. To znamená, že im musíte zobrať ochranu. Ak ich dáte priamo do zeme, bude to jednoduchšie, pretože okolo nich môžete najskôr kopať malé zákopy. Takto zabránite príliš rýchlemu vysychaniu pôdy. Snažte sa sadiť aspoň pár metrov od oblastí, kde by mohol byť veľký pohyb peších, ako sú chodníky alebo terasy.

Okamžite ich zalejte a niekoľko dní potom už nepolievajte. Takto zabránite hnilobe rastlín.

Ak máte vyvýšené záhony alebo nádoby, potom sú vaše sadenice pripravené na výsadbu (pozri nášho Sprievodcu záhradníčením kontajnerov).

Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov by ste mali vychovať zdravé sadenice, ktoré sú pripravené čeliť svetu. Veľa štastia!

Čo sa stane, ak budem so svojou zeleninovou záhradou čakať príliš dlho?

Ak na založenie zeleninovej záhrady počkáte príliš dlho, môžete zistiť, že semená, ktoré ste zasiali, zhnili vo vnútri svojich škrupín a už nebudú pučať. Ak je to váš prípad, stále si môžete šetriť sezónu získaním nových semien od nás alebo v miestnej škôlke.

Môžete tiež vyskúšať naklíčiť semená, ktoré už boli zasiate, a zistiť, čo rastie.

Ďalšou vecou, ​​ktorú môžete vyskúšať, je použitie produktu ako Quick Success. To vám umožní pestovať rastliny z už naočkovanej pôdy. Nie je to však ideálne riešenie. Budete musieť vyskúšať a zistiť, ako dobre to na vás funguje.

Semená som nechal niekoľko rokov v skrini a farba sa začala odlupovať. Je to škodlivé?

Áno, ak ste jedli túto farbu, možno ste jedli olovo. To je veľmi škodlivé pre vaše zdravie a môže dokonca spôsobiť poškodenie mozgu. Jediným spôsobom, ako zistiť, že sa to deje, je lekárske vyšetrenie. Ak nemáte zdravotné poistenie, existujú programy, ktoré vám pomôžu zaplatiť za testovanie. Pravdepodobne by ste však nemali čakať a mali by ste sa hneď otestovať.

Ak ste nejedli vločky, potom to asi nie je príliš škodlivé. Stále je dobré nádoby vymyť, aby ste náhodou už viac nejedli farbu. Ak ste už niečo zjedli a začali sa u vás prejavovať príznaky ako bolesti hlavy alebo žalúdka, ihneď choďte k lekárovi.

Mám vo svojej záhrade používať hnojivo alebo kompost?

Oboje! Kompost je vynikajúci na dodanie živín do pôdy, aby vaše rastliny mohli dostať všetko potrebné jedlo. Pomáha tiež pridávať do pôdy potrebné organické látky.

Hnojivo by sa malo používať iba ako doplnok vášho kompostu. Nie je dobrý nápad spoliehať sa iba na to, pretože po vyčerpaní hnojiva začnú vaše rastliny trpieť podvýživou a zomierať.

Kedy mám hnojiť a koľko?

Odporúčame používať tekuté hnojivo s nízkou pevnosťou (10-19-10 alebo 8-22-23) raz mesačne od času, keď vysadíte sadenice, až do zberu.

Ako môžem použiť hnojivo?

Hnojivo sa dodáva vo forme tekutého koncentrátu. Aby ste ho mohli naniesť, zmiešajte ho s vodou podľa pokynov na fľaši. Potom zmes vylejte na pôdu okolo vašich rastlín, ale snažte sa, aby sa nedostala na samotné rastliny. Nechcete, aby horeli!