Oblečenie

Kašmírové svetríky

Dotkli ste sa niekedy svetríku z kašmíru? Hebkosť, jemnosť, teplo. Asi tak by sa dali charakterizovať pocity, ktoré Vám v tej chvíli prebehli hlavou. Kašmír je výnimočný materiál, ide o najdrahšiu a najvzácnejšiu prírodnú textíliu na svete. Svetríky z tohto materiálu sa vyrábajú tradične poctivou ručnou prácou, čo z nich robí veľmi vysoko kvalitný produkt.

Okolo kašmíru sa odvíja zaujímavý príbeh. Proces okolo získavania a výroby produktov z kašmíru je veľmi sympatický – mohli by sme mu dať prívlastok „ekologický“, nakoľko sa pri ňom neubližuje zvieratám a ani sa žiadnym spôsobom neznečisťuje životné prostredie.

Všetko sa to začína na „streche sveta“ – v ázijských Himalájach. Žijú tu kašmírové kozy, ktoré sa museli prispôsobiť tunajším krutým prírodným podmienkam – teplota tu často klesá do veľmi záporných hodnôt. Práve preto im príroda nadelila srsť, ktorá ich ochráni pred mrazmi a vďaka tomu má skvelé vlastnosti. Rovnaké vlastnosti majú v konečnom dôsledku kašmírové dámske a pánske svetre. Sú úžasne jemné, kvalitné a hlavne hrejivé – zahrejú niekoľkonásobne lepšie než sveter z akejkoľvek inej vlny.

Kašmírové vlákna sa tu získavajú dvoma spôsobmi – počas jari a leta schádzajú kozy do nižších nadmorských výšok, kde sa zvyknú obtierať o rôzne kamene a kríky, z ktorých sa vlna následne pozbiera. Druhý spôsob sa využíva podstatne viac – spočíva vo vyčesávaní vlny z oblasti slabín, kde sa nachádzajú vlákna, ktoré sú najviac vhodné na výrobu kvalitného kašmírového oblečenia. Z jednej ovce sa bežne získa iba 50-150 gramov vlny, takže sa nemusíte báť, že by im kvôli Vášmu kašmírovému svetríku bola zima. Ročne sa získa iba niekoľko tisíc ton kašmíru a práve kvôli tomu je tak vzácny.

Po získaní prejdú vlákna prísnym preriedením a do procesu výroby sa dostávajú len tie najkvalitnejšie. Oblečenie z tejto textílie sa vyrábalo odjakživa ručne, v poslednej dobe sa však najmä Čína snaží výrobu strojovo automatizovať, čím sa síce podarí znížiť výrobné náklady, avšak výsledný produkt stráca na kvalite.

Ešte prednedávnom bola kúpa kašmírového oblečenia na Slovensku veľkým problémom, dnes je to však možné vďaka internetovému obchodu kasmir.sk, kde nájdete širokú ponuku svetríkov, šálov, pašmín a ďalšie kašmírové doplnky.