farby

Farba Indigo: Ako si vyrobiť indigo?

Najlepší spôsob, ako sa niečo naučiť, je urobiť si to sám. Takže tu to je; Ukážem vám, ako vyrobiť indigo farbivo od nuly s použitím prírodných prísad. Nepotrebujete žiadne luxusné vybavenie ani nič podobné, iba niekoľko základných nástrojov a zdravý rozum. Ak máte záujem o výrobu vlastného indigového farbiva, čítajte ďalej.

Čo je indigové farbivo?

Indigo (Ilex paraguariensis) je prirodzene sa vyskytujúce farbivo, ktoré sa nachádza v mnohých rastlinách vrátane rastliny púpava obyčajná. Prvýkrát sa to objavilo, keď si holandský botanik menom Jacob van Houten všimol, že listy týchto rastlín majú rôzne odtiene podľa toho, z ktorej časti stonky vyrastajú. Farbivo sa volalo „Van Houten’s Blue“, pretože vyzeralo veľmi podobne ako modrý pigment v atramente používanom sádzačmi tlačiarní.

Až v roku 1894 britský chemik William Henry Jevons úspešne izoloval molekulu indiga. Indigofera japonica je pôvodom z Japonska a produkuje mierne tmavší odtieň modrej ako Ilex paraguariensis.

V roku 1877 bolo vyrobené prvé syntetické indigo farbivo, vďaka čomu bolo prírodné indigo v textilnom priemysle menej dôležité.

Ako si vyrobiť indigo

Keď sa pozriete na to, čo potrebujete na výrobu prírodného indiga, a porovnáte ho s cenou syntetického indiga, pravdepodobne si myslíte, že by bolo nákladovo efektívnejšie si len kúpiť syntetické indigo. Vo väčšine prípadov by ste mali pravdu. Prípravu prírodného indiga by ste mali zvážiť iba vtedy, ak plánujete jeho veľa používať. Ak hľadáte zarobiť len malé množstvo, bolo by cenovo výhodnejšie si ho len kúpiť.

Výroba prírodného indiga zahŕňa aj týranie zvierat (zabíjanie ploštíc), takže ak ste vegáni alebo ak máte veľkú averziu voči poškodzovaniu zvierat, mali by ste si indigo namiesto výroby kúpiť.

Na výrobu vlastného prírodného indiga budete potrebovať toto:

  • Vedro, 2 galóny by malo byť dostatočne veľké.
  • Nejaké moridlo. Ďalšie informácie o moridlách nájdete tu.
  • S čím treba miešať atramenty. Stará vŕtačka alebo predmet do domácnosti postačí.
  • Plastový džbán na mlieko a veľa ostrých nechtov.
  • Veľký kvetináč alebo vedro na zachytenie umierajúcich rastlín.
  • Veľký podnos a trochu vody, ktoré pomôžu rozpustiť indigo v použiteľnejšej forme.
  • Prístup k rastlinám, ktoré majú na sebe modré kvety.
  • Voliteľne by ste mali mať nejakú formu rukavíc.

KROK 1: Získajte na nich niekoľko rastlín s modrými kvetmi

Najskôr je potrebné si zaobstarať rastliny, ktoré majú na sebe modré kvety. Aby farbivo mohlo účinkovať, musí mať v sebe určitý druh kyseliny nazývanej „antrachinón“. Keď nájdete vhodnú rastlinu, vykopte korene a odstráňte z nich čo najviac nečistôt.

KROK 2: Spracujte svoje farbivá

Korene môžete rozdrviť ručne alebo vložiť do nejakého procesora. Nerobte si starosti s odstránením každého kúska koreňa, pretože budete zavádzať ďalšiu zložku, ktorá pomôže rozložiť koreň.

Keď ste korene čo najviac pomliaždili, vložte ich do vedra a zalejte vodou. Túto zmes nechajte asi týždeň odstáť, aby korene mohli pijavice vypúšťať do vody svoje prírodné farbivá.

KROK 3: Pridanie druhej prísady

Raz za týždeň budete chcieť pridať svoju druhú ingredienciu, dusičnan draselný alebo korenie. Táto zložka pomôže ešte viac rozložiť korene a zvýšiť ich prirodzený obsah farbiva. Pridajte čo najviac týchto vecí, čím viac ich získate, čím viac, tým lepšie.

Túto zmes nechajte niekoľko dní odležať, aby mohol dusičnan draselný alebo korenistá soľ robiť svoju prácu. Chcete, aby tekutina vo vedre bola tmavofialová, ak to tak nie je, neustále pridávajte viac prísady, kým nedosiahnete koncentrovanejšiu farbu.

KROK 4: Pridajte trochu vody

Po niekoľkých dňoch budete chcieť do tejto tekutiny pridať trochu vody. Chcete ho zaliať tak, aby mal konzistenciu ľahkého sirupu. Stále pridávajte vodu, až kým nedosiahnete požadovanú farbu, a potom zmes prelejte cez sitko, aby ste sa zbavili veľkých kúskov koreňa.

KROK 5: Nechaj to tak sedieť

Nechajte tekutinu odležať a nechajte stáť asi týždeň. Chcete sa ubezpečiť, že tekutina je pred použitím čo najčistejšia, aby nezakalila váš konečný produkt. Každú chvíľu zmes premiešajte, nemusíte k nej byť šetrní, len odstráňte zvyšky rastlín, ktoré by mohli plávať na vrchu.

KROK 6: Oddelenie kvapaliny od kaly

Ďalej budete chcieť oddeliť tekutinu od zvyškov, ktoré sa usadili na dne vášho vedra alebo hrnca. Na to môžete buď použiť niečo ako kávový filter, alebo dokonca veľmi tesnú handričku na oddelenie kvapaliny od zvyškov v spodnej časti. Zatiaľ však nevyhadzujte svoje zvyšky, budete ich neskôr ešte potrebovať.

KROK 7: Boil The Gunk

Vezmite tie zvyšky, ktoré ste odložili, a vložte ich do hrnca. Podlejte ich vodou a všetko povarte, kým vám nezostane čierna, lepkavá látka podobná dechtu. Toto je vaše želané indigové farbivo! Ak chcete pridať ďalšie modré sfarbenie, môžete do vriacej nádoby s vodou pridať ďalšie kúsky tohto zvyšku, aby sa farba zvýraznila.

KROK 8: Pridanie farby

Vaša tekutina je číra a pripravená na použitie ako farbivo. Všetko, čo musíte urobiť, je teraz vziať svoju tekutinu a pomaly po troškách vmiešavať svoje spodné zmesi. Robte to tak dlho, kým nedosiahnete požadovanú farbu.

Keď ste s farbou spokojní, môžete ju použiť ako na maľovanie, alebo môžete tekutinu znovu prevrieť, aby ste farbivo nastavili. Pri ďalšom varení však buďte opatrní, pretože ak ho necháte horieť, zhnedne.

Teraz, keď máte tekuté farbivo, môžete ho uložiť do fľaše alebo do čohokoľvek iného. Mal by si udržiavať svoju farbu a nemal by sa pokaziť, pokiaľ doň nepridáte veľa vlhkosti, preto dbajte na to, aby bola nádoba vzduchotesná. Určite to označte aj vy!

Teraz máte doma od nuly svoje vlastné indigo farbivo!

Tipy a preventívne opatrenia

Pri pokuse o výrobu vlastných farbív doma by ste mali pamätať na niekoľko vecí. Jedna vec je, že sa chcete ubezpečiť, že používate rastliny a prísady, ktoré sú bezpečné a netoxické. Niektoré rastliny môžu byť toxické, ak ich nepripravíte správne alebo ich zjete. To znamená, že nie sú dobré na použitie pri výrobe farbív na odevy alebo iné tkaniny.

Tiež si chcete dať pozor, ako skladujete hotový výrobok. Väčšina farieb je koniec koncov koncentrovaná a môže zafarbiť akýkoľvek zásobník, do ktorého ste ich vložili, takže sa uistite, že všetko, čo použijete, zvládne s farbou. Musíte sa tiež ubezpečiť, že sa tekuté farbivá nezmiešajú s inými chemikáliami alebo látkami, pretože by to mohlo spôsobiť veľmi toxickú alebo výbušnú reakciu! Väčšina farbív sa vyrába z veľmi bežných materiálov a zariadení, takže skutočne nehrozí veľké riziko, že by sa to stalo, ale stále je treba mať na pamäti.

Chemikálie, ktoré sa používajú na výrobu farieb niektorých farieb, nie sú pre ľudí bezpečné a môžu byť veľmi toxické. Preto by ste sa mali vždy uistiť, že pracujete s netoxickými farbivami, kedykoľvek je to možné.

Niektoré farby je nemožné vyrobiť bez použitia toxických prísad. Napríklad na farbenie indigom je potrebný špeciálny druh huby zvanej „Ghost Weed“, ktorá obsahuje nebezpečný jed. Tieto typy farbív sú vhodné na použitie, pokiaľ ste opatrní a udržiavate hotový výrobok mimo dosahu ľudí, ktorí by z neho mohli ochorieť. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby sa nikdy žiaden z týchto typov farbív nedostal do blízkosti detí alebo domácich miláčikov, pretože látky obsiahnuté v nich môžu byť veľmi nebezpečné.

Aj keď používate netoxické farbivá, musíte si uvedomiť, že niektoré farby môžu stále zafarbiť predmety, s ktorými prichádzajú do styku. Napríklad červené farbivo môže ľahko zafarbiť prsty a pokožku, ak nie je ihneď vyčistené.

Farby, ktoré sa používajú na výrobu najprirodzenejších farbív, nie sú príliš stabilné a môžu časom vyblednúť pri vystavení slnečnému žiareniu alebo pri príliš veľkom praní zafarbeného materiálu. Niektoré farby, napríklad čierna, majú tendenciu mierne krvácať, aj keď je produkt nový. Niekedy to môže trvať niekoľko umytí, kým sa farba nezačne usadzovať a prestane bežať.

Po celé storočia ľudia používali na farbenie svojich odevov a iných predmetov rastlinné farbivá a iné prirodzene sa vyskytujúce farbivá. Ak ste opatrní a dbáte na bezpečnosť, nie je dôvod, aby ste si sami nemohli vychutnať výhody netoxických prírodných farbív.

Pigmenty

Prírodné pigmenty sa vyrábajú z rôznych zdrojov vrátane rastlín, ílov, zemín a minerálov. V modernej dobe sa nepoužívajú tak často, pretože nie sú také účinné ako chemické farbivá a často majú tendenciu byť trochu matnejšie. To znamená, že pigmenty majú svoje výhody, pretože sa dajú použiť na farbenie rôznych druhov materiálov vrátane skla, kože a niektorých druhov papiera. Tiež sa dajú oveľa ľahšie nájsť a sú cenovo dostupnejšie ako prírodné farbivá.

Jedným z najpopulárnejších zdrojov pigmentov je Zem. Na vytvorenie širokej škály farieb je možné použiť rôzne druhy ílov, pôd a dokonca aj prach z rôznych hornín. Tieto pigmenty bývajú jedny z najprirodzenejších farbív a často poskytujú pekný tlmený tón. Hlavnou nevýhodou týchto pigmentov je, že sú často veľmi základné a môžu spôsobiť chemické popáleniny na akejkoľvek exponovanej pokožke. To znamená, že pri ich používaní musíte byť obzvlášť opatrní a pri práci s nimi by ste mali vždy nosiť ochranné vybavenie vrátane rukavíc a celotvárovej masky.

Pri práci s pigmentmi je najlepšie ich používať s akýmsi spojivovým médiom. Najbežnejším médiom je olej, ktorý sa dá ľahko nájsť a je relatívne bezpečný. Existujú aj iné možnosti, ale budete musieť použiť médium, ktoré sa nerozpustí vo vode, pretože toto budete používať na tkaniny.