ako na to?

Fakty o banánoch ktoré ste vždy chceli vedieť!!

1) Banány sú jedným z najobľúbenejších druhov ovocia na svete. Pestujú sa od staroveku. Po celom svete dnes existuje viac ako 50 druhov banánov s viac ako 500 odrodami. Ovocie pochádza z Južnej Ameriky, ale do Európy ho priniesli španielski prieskumníci v roku 1536, keď ho zasadili na svojich plantážach na Jamajke a v iných častiach západnej Afriky. Do roku 1804 sa banány predávali na trhoch v Londýne.

2) Banány sú veľmi výživné. Obsahujú vitamíny A, C a E; draslík; mangán; meď; horčík a fosfor. Majú tiež vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu a môže znižovať riziko srdcových chorôb.

3) Banány majú dlhú históriu používania ako potraviny a lieky počas celej ľudskej histórie. Používajú sa v tradičnej čínskej medicíne, ajurvédskej medicíne, ľudových liekoch a bylinných liekoch.

4) Banány sú dobrým zdrojom sacharidov a bielkovín. Dodávajú telu energiu počas pôstu alebo obdobia s nízkym kalorickým príjmom, ako sú tehotenstvo alebo dojčenie. Pomáhajú tiež udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi po konzumácii potravín obsahujúcich sacharidy.

5) Banány sú bohatým zdrojom draslíka, vitamínu B6, folátu a niacínu. Tieto živiny sú dôležité pre rast, správne fungovanie nervového systému a reguláciu elektrolytov v tele.

6) Banány majú významné množstvo vlákniny a odolného škrobu. Pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi.

7) Vysoká hladina železa, vitamínu B6, vitamínu C a bielkovín v banánoch môže pomôcť zabrániť anémii.

8) Banány pomáhajú predchádzať svalovým kŕčom zlepšením absorpcie vápnika a horčíka.

Banánový chlieb je lahodný a výživný rýchly chlieb vyrobený zo zrelých roztlačených banánov, rastlinného oleja, vajec, múky, cukru a niekedy aj vlašských orechov alebo čokoládových lupienkov. Pripravuje sa veľmi ľahko a zmiešanie surovín trvá veľmi málo času, nechá sa raz kysnúť a potom sa upečie. Chuť je sladká s jemnou textúrou.

Väčšina ľudí si dopraje banánový chlieb pri raňajkách s kávou alebo čajom. Niektorí ho radi jedia ako občerstvenie s mliekom alebo jogurtom. Môže sa jesť samostatne alebo sa môže použiť ako prísada pri príprave ďalších receptov, ako sú palacinky, vafle alebo vdolky.

Pôvod banánového chleba nie je známy. Všeobecne sa predpokladá, že bol vytvorený buď v USA, alebo v Anglicku. O jeho vzniku existujú dva príbehy. Prvý príbeh tvrdí, že ho vytvorili americké južanské gazdinky, ktoré týmto spôsobom spotrebovali svoje staré hnedé a čierne banány ešte pred vznikom chladenia. Druhý príbeh tvrdí, že ho v Anglicku 19. storočia vytvorila manželka prvého grófa z Derby ako spôsob, ako využiť grófovu zásobu potravy na výživu chudobných.

Banánový chlieb, ktorý dnes poznáme, sa skladá z roztlačených banánov, rastlinného oleja, vajec, múky, cukru a niekedy aj orechov alebo čokoládových lupienkov. Okrem týchto základných prísad sa recepty na banánový chlieb môžu dosť drasticky líšiť. Niektorí pridávajú ďalšie prísady, ako je škorica, muškátový oriešok alebo dokonca káva. Pečie sa tiež v rôznych tvaroch a veľkostiach. Najobľúbenejšími tvarmi sú ploché guľky, muffiny alebo malé formy na chlieb. Môžete pridať ďalšie orechy alebo čokoládové lupienky, aby ste získali lepšiu chuť a štruktúru. Niektorí pre malú odrodu pridávajú aj nakrájané jablko.

Banánový chlieb je nielen chutný k jedlu, ale je aj výživný. Je bohatý na sacharidy, draslík, horčík a vitamín C. Má tiež nízky glykemický index, čo znamená, že nemá žiadny vplyv na hladinu cukru v krvi.
Banánový chlieb sa najlepšie konzumuje, keď je ešte čerstvý. Ak ho nebudete jesť hneď, môžete ho zmraziť a skonzumovať ho neskôr.

Banánový chlieb môžete jesť kedykoľvek počas dňa. Zvyčajne sa konzumuje na raňajky ku káve alebo čaju, ale dá sa tiež vychutnať ako dopoludňajšie alebo popoludňajšie občerstvenie. Je vynikajúci na pikniky a škatule na obed, pretože je sýty a zabráni návalom hladu.

Najobľúbenejšou príchuťou je pravdepodobne základný banánový chlieb, ale k dispozícii sú aj ďalšie príchute, od čučoriedok, mrkvy, jabĺk, čokolády až po tvarohový koláč!