ako na to?

Ekologické domy: A ako na ne?

Ekologické domy sú domy postavené so zámerom znížiť ich vplyv na životné prostredie. Znižujú odpad, spotrebu energie a využívajú menej zdrojov ako bežné budovy. Tieto domy boli navrhnuté tak, aby boli efektívnejšie z hľadiska spotreby energie, ochrany vody a ďalších environmentálnych aspektov. Niektoré ekologické domy zahŕňajú solárne panely inštalované na strešných doskách alebo v podzemí, systémy na zachytávanie dažďovej vody, kompostovacie toalety atď.

Ako fungujú?

Koncept týchto domov je jednoduchý. Pokiaľ ide o váš domov, chcete znížiť náklady. Nechcete utrácať peniaze za veci, ktoré nie sú potrebné, ako napríklad vybavenie miestnosti efektným kobercom alebo lustrom, keď si namiesto nich môžete nainštalovať lacný, ale efektívny.

Ďalším spôsobom, ako ušetriť peniaze, je nemať nepotrebné predmety, ako je umývačka riadu, práčka / sušička alebo dokonca chladnička. Tieto položky spotrebúvajú veľké množstvo elektriny a vody, čo znamená, že budete musieť kúpiť viac energie a vody od spoločností poskytujúcich verejné služby. Inštaláciou ekologického systému sa nebudete musieť starať o to, aby boli vaše spotrebiče neustále v chode.

Vezmime si napríklad chladničku. Pravdepodobne to nepotrebujete stále. Inštaláciou chladiaceho systému s použitím materiálu na fázovú zmenu bude vaše jedlo čerstvé po celé dni. Stačí len raz za čas nabiť systém fľašou so zamrznutou vodou. Takto udržíte svoje jedlo čerstvé po celé týždne.

Existuje iba niekoľko príkladov toho, čo môžete robiť s ekologickým domom, ktorý vám z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze.

Dôvody, prečo zvážiť Ekologický domov

Existuje veľa dôvodov, prečo by ste mali zvážiť výstavbu energeticky efektívneho domu. Nielen, že sú tieto domy lepšie pre životné prostredie, ale z dlhodobého hľadiska vám môžu ušetriť peniaze. Niektorí stavitelia sa vás môžu pokúsiť presvedčiť, že výstavba týchto domov je nákladnejšia, ale nemusí to byť nevyhnutne pravda. Všetko záleží na tom, ako sa na to pozeráte.

Napríklad, ak si najmete generálneho dodávateľa na stavbu domu priemernej veľkosti, je veľká šanca, že mu za prácu zaplatíte 200 000 dolárov. Toto je skôr, ako sa zohľadnia ďalšie výdavky, ako napríklad pôda alebo rezivo. Ak by ste mali postaviť energeticky efektívny dom, mohli by ste uniknúť tomu, že budete míňať podstatne menej.

Povedzme, že ste minuli 10 000 dolárov na stavbu celého domu. Toto je veľmi nízky odhad, pretože v dnešnej dobe môžete skutočne postaviť úžasný dom oveľa menej. Aj keby ste na celý projekt minuli 20 000 dolárov, v porovnaní s 200 000 dolárov, ktoré by ste museli zaplatiť generálnemu dodávateľovi, je to obrovská úspora peňazí.

Ďalšou skvelou vecou na energeticky efektívnych domoch je skutočnosť, že sú ekologické. To znamená, že v noci môžete byť pokojní s vedomím, že do životného prostredia neukladáte škodlivé produkty. Tieto materiály tiež vydržia dlhšie, čo znamená, že sa nebudete musieť starať o neustále opravy a výmeny.

Ako postaviť energeticky efektívny dom:

Ďalej uvádzame tri body, ktoré by ste mali mať na pamäti pri stavbe energeticky efektívneho domu.

  1. Používajte správne materiály

Existujú určité materiály, ktoré lepšie slúžia na izoláciu vášho domu. Aj keď sklolaminát má svoje výhody, nedrží sviečku s výhodami, ktoré ponúka pena v spreji. Nielen, že je to lacnejšie ako sklolaminát, ale môže vám to znížiť účty za kúrenie a chladenie o päťdesiat percent alebo viac.

  1. Držte to pevne

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú vaše účty za kúrenie a chladenie také vysoké, sú neustále netesnosti okolo vašich okien a dverí. Možno budete musieť najať odborníkov, aby prišli do týchto oblastí a zapečatili ich, ale z dlhodobého hľadiska to bude stáť za to. Existujú určité metódy DIY, ktoré môžete použiť na utesnenie týchto netesností, napríklad pomocou tesnenia alebo odizolovania.

  1. Vložte termostat na časovač

Môžete tiež ušetriť veľa peňazí umiestnením termostatu na časovač. Namiesto udržiavania stálej teploty môžete nastaviť, aby sa systém počas dňa niekoľkokrát zapínal a vypínal. Povedzme napríklad, že ste nastavili systém tak, aby sa zapínal okolo 10:00 a potom sa vypínal o 14:00. Po zásahu o 14:00 sa systém znova zapne o 18:00 a potom sa vypne o polnoci. Tým, že sa teplo bude takto zapínať a vypínať po celý deň, ušetríte veľa peňazí.

Úspora na účtoch za energiu nemusí byť zložitá. Stačí niekoho, kto je dostatočne kreatívny, aby premýšľal mimo krabice a videl väčší obraz. Namiesto toho, aby ste sa na nové energeticky efektívne materiály dívali ako na problém, môžete sa na ne pozerať ako na príležitosť urobiť zo svojho domova lepšie miesto na život.

Ak máte najmenší záujem na vytvorení vlastného energeticky efektívneho domu, určite by ste sa mali zamerať na toto. Existuje toľko rôznych nápadov a koncepcií, ktoré vám môžu pomôcť ľahko znížiť náklady na vykurovanie a chladenie o päťdesiat a viac percent. Prečo to nevyužiť?