ako na to?

Druhy krmiva pre mačky? Aké vybrať?

Hlavným účelom mokrého krmiva pre mačky je udržiavať srsť vášho domáceho maznáčika suchú. Mačky nie sú kvôli hrubým kabátom schopné normálne sa potiť. Musia jesť trochu vlhkosti z prostredia, inak utrpia úpal! Mokré krmivo pre mačky je medzi mačkami veľmi obľúbené, pretože im udržuje pohodlie aj počas horúceho počasia. Suchý náter znamená potrebu hydroizolácie!

Mokré krmivo pre mačky je vhodné len pre domáce mačky. Mokré krmivo pre mačky môže spôsobiť hnačky, ak sa podáva vonkajším mačkám. Ak kŕmite vaše domáce zvieratá mokrým krmivom pre mačky, zabezpečte im vždy prístup k čerstvej vode. Tiež nenechávajte mokré krmivo pre mačky cez noc. Misku udržiavajte čistú, aby nedošlo ku kontaminácii výkalmi alebo močom.

Mokré krmivo pre mačky sa zvyčajne skladá z dvoch častí: z mäsa a kostí. Mäso obsahuje bielkoviny, ktoré pomáhajú udržiavať svaly vášho domáceho maznáčika silné. Kosti obsahujú minerály ako vápnik, horčík, draslík a fosfor, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé zuby a kosti. Kostná múčka sa používa na zvýšenie pevnosti kostí.

Kvalitné mokré krmivo pre mačky by malo poskytovať všetky tieto živiny okrem ďalších vitamínov a minerálov. Niektoré vlhké krmivá pre mačky obsahujú varovanie, že nie sú vhodné na ľudskú konzumáciu. To robia výrobcovia, aby sa zabránilo náhodnej otrave.

Mokré jedlo je možné niekedy konzervovať pomocou konzervačných látok, ako sú BHA, BHT a etoxychín. Tieto chemikálie môžu spôsobiť podráždenie, zvracanie, hnačky a poškodenie obličiek u mačiek. Pred zakúpením týchto konzervantov by ste mali vždy skontrolovať, či sú v nich mokré potraviny. Ak nájdete niektorú z týchto prísad, bolo by lepšie zvoliť inú značku.

Polovlhké krmivo pre mačky

Semi-Moist Cat Food je relatívne nový koncept vo svete krmív pre mačky. Nie sú medzi mačacími komunitami príliš populárni. Väčšina ľudí (vrátane veterinárnych lekárov) neodporúča kŕmiť toto jedlo psom.

Polovlhké krmivo pre mačky obsahuje nadmerné množstvo cukrov a konzervačných látok. Tieto chemikálie môžu poškodiť imunitný systém a životne dôležité orgány. Vysoký obsah cukru môže tiež viesť k priberaniu.

Polovlhké krmivo pre mačky nie je veľmi výživné. Chýba mu veľa vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre výživu mačiek. Neobsahuje taurín, ktorý je dôležitý pre oči. To znamená, že u mačiek kŕmených výlučne týmto krmivom sa môže vyvinúť slepota alebo srdcové problémy.

Polovlhké krmivo pre mačky je tiež veľmi drahé v porovnaní s bežným konzervovaným alebo baleným krmivom. Taška s mačacími pochúťkami môže stáť až 5 dolárov za tašku! Mokré krmivo pre mačky sa tiež môže kaziť rýchlejšie ako bežné suché krmivo pre mačky. Pred zakúpením vrecka s mokrým krmivom pre mačky by ste si mali vždy skontrolovať dátum spotreby.

Polovlhké krmivo pre mačky bolo spojené s prepuknutím choroby u mačiek. Mnoho veterinárnych lekárov našlo stopy toxických chemikálií vo zvratkoch a výkaloch chorých mačiek. Nie je známe, ako sa tieto chemikálie dostali do potravy. Niektorí ľudia sa domnievajú, že obsah tuku v týchto potravinách spôsobil ich náchylnosť na baktérie a plesne.

Mačacie dobroty

Mačacie maškrty sú malé kúsky jedla, ktoré sa mačkám dávajú ako odmena za to, že niečo robia dobre. Môžete napríklad dať svojej mačke chuť, kedykoľvek skáče cez obruč. Toto naučí mačku skákať cez obruč, kedykoľvek ju vytiahnete.

Niektorí ľudia dávajú mačkám maškrty ako akúsi „odmenu“ za to, že používajú svoju podstielku. To nie je naozaj dobrý nápad, pretože podporuje averziu k podstielke.

Mačacie dobroty sa tiež používajú ako náhrada skutočného jedla, keď z nejakého dôvodu nemôžete kŕmiť svojho miláčika. Napríklad, ak idete na víkendový výlet, môžete nechať nejaké mačacie dobroty, aby mačka nehladovala.

Mačacie maškrty sa dodávajú v dvoch hlavných odrodách: pečená a surová. Pečené mačacie dobroty sú podobné koláčikom a koláčikom. Majú pomerne vysoký obsah tuku a sú zvyčajne pomerne jemné. Mnoho mačacích pochúťok zakúpených v obchode spadá do tejto kategórie.

Surové mačacie pochúťky pripomínajú skôr nakrájané mäsové kúsky. Tieto pochúťky majú zvyčajne nižší obsah tuku, ale vynahradia si ich vyšším obsahom bielkovín. Niektoré surové mačacie pochúťky sú „zmrazené“, aby vydržali dlhšie.

Väčšina veterinárnych lekárov odporúča kŕmiť mačku skôr prírodnými potravinami ako spracovanými v supermarkete. Existujú však určité ľudské jedlá, ktoré sa mačkám môžu podávať v malom množstve.

Zdá sa, že mačky milujú chuť väčšiny ovocia. Obzvlášť milujú sladkosť. Dobrým príkladom sú jablká, pomaranče a hrozno. Môžu sa dať vašej mačke ako vzácna pochúťka.

Väčšina mačiek si pochutí aj na chuti určitej zeleniny. Podľa spoločnosti Webvet k nim patria: brokolica, zelené fazule, mrkva a hrášok. Rovnako ako ovocie, môžu byť vašej mačke poskytnuté ako pochúťka. Najlepšie však je nedávať im veľa.

Catnip je druh byliny, ktorá vyvoláva reakciu v mozgu mačky. Väčšina (asi 75%) mačiek má genetické dispozície, ktoré spôsobujú, že reagujú na catnip. Niektorí si jednoducho vôňu užívajú, zatiaľ čo iní sa zbláznia. Reakcia zvyčajne trvá iba 5 – 10 minút, ale je dosť pozorné ju sledovať.