ako na to?

Čo sú energeticky účinné okná?

Energeticky účinné okná sú okná, ktoré spotrebúvajú menej energie ako bežné sklenené alebo plastové okná. Boli navrhnuté s rôznymi funkciami, ktoré znižujú náklady na kúrenie a chladenie. Tie obsahujú:

• Energeticky úsporné sklo – sklo s nízkym koeficientom tepelnej rozťažnosti (CTC) a vysokou tepelnou stabilitou.

• Energeticky efektívna farba – nátery, vďaka ktorým je povrch odolný voči UV žiareniu, teplu a chladu.

• Energeticky efektívny náter – nátery, ktoré zlepšujú izolačné vlastnosti okien.

• Energeticky efektívna konštrukcia – použitie materiálov ako recyklovaný materiál, farby s nízkym obsahom VOC a iné ekologické metódy.

Koľko stojí výmena energeticky efektívnych okien?

Náklady na výmenu energeticky efektívnych okien závisia od viacerých faktorov. Niektoré z nich sú:

1) Typ okien – Ak sú nové okná vyrobené z rôznych druhov skla, ich inštalácia a údržba budú vyžadovať iný čas.

2) Veľkosť okien – Veľkosť okien ovplyvňuje aj náklady. Väčšie okná sú drahšie ako menšie a okná sa montujú ťažšie ako vertikálne posúvače.

3) Umiestnenie okien – Energeticky účinné okná sú nákladnejšie v oblastiach, kde sa ťažko inštalujú. Napríklad arkierové okná sa ťažko vyrábajú a sú drahé. V priestoroch so staršími konštrukciami bude možno potrebné prestavať niektoré steny, aby vyhovovali novým oknám. To ich tiež predražuje.

4) Energetická hospodárnosť – Energeticky efektívne okná používajú rôzne druhy povlakov a tabúľ na zlepšenie svojich izolačných vlastností. Najúčinnejšie sú najdrahšie. Môžete si však zaobstarať okná na mieru s rovnováhou medzi energetickou účinnosťou a nákladmi.

5) Značka – Nie všetky energeticky efektívne okná sú rovnako kvalitné. Niektorí výrobcovia používajú na výrobu energeticky efektívnych okien pokročilejšie technológie a lepšie dizajny. Tieto typy okien sú samozrejme drahšie ako ostatné.

6) Miesto nákupu – Rovnako ako väčšina položiek, aj nákup energeticky efektívnych okien je lacnejší online ako offline. Podľa toho, kde ich kúpite, môžete ušetriť veľa peňazí.

Prečo používať energeticky efektívne okná?

Energeticky efektívne okná majú veľa výhod. Zahŕňajú:

1) Zvýšený komfort – Jedným z hlavných dôvodov používania energeticky efektívnych okien je zlepšený komfort. Pokročilé poťahy a okuliare použité pri ich konštrukcii umožňujú malému množstvu tepla uniknúť von. Vďaka tomu sú interiéry domov pohodlnejšie.

2) Nižšie náklady na kúrenie a chladenie – Energeticky efektívne okná môžu znížiť náklady na kúrenie a chladenie o viac ako 15%. Je to hlavne preto, lebo majú lepšie izolačné vlastnosti, ktoré v zime udržujú teplo a v lete zasa chladný vzduchu.

3) Odolné – dobre udržiavané energeticky efektívne okno môže trvať viac ako 20 rokov. Počas tejto doby nemusíte platiť veľa za opravy a údržbu.

4) Šetrné k životnému prostrediu – Jednou z výziev, ktorým čelí mnoho ľudí, je spôsob života v súlade s prírodou.