ako na to?

Čo potrebujete vedieť o pestovanie ovocia

Aké ovocie a zelenina sú najlepšie na pestovanie?

Najčastejšie otázky, ktoré si čitatelia kladú, sú: „Ako si vypestujem vlastné ovocie?“ alebo „Aké ovocie a zelenina budú dobre rásť v mojej záhrade?“. Odpoveď je jednoduchá, ale závisí od vašej polohy. Ak žijete v teplom podnebí, nemusíte sa príliš starať o pestovanie vlastného ovocia, pretože sa mu tam všade darí. Ak však žijete v chladnom podnebí, musíte začať uvažovať o pestovaní vlastného ovocia.

Ak si chcete na záhrade vypestovať čerstvé ovocie, ako sú jablká alebo hrušky, musíte dobre rozumieť tomu, aké druhy rastlín sú miestne dostupné. Existuje veľa odrôd jabloní, ktoré sa dajú úspešne pestovať tu v Kalifornii. Niektoré z nich sú trpasličími odrodami, ktoré nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Môžu byť dokonca zasadené priamo do zeme bez akejkoľvek podpory. Ak však chcete zasadiť strom s veľkým ovocím (napríklad s jablkom), musíte sa ubezpečiť, že pôda je dostatočne úrodná, aby strom dobre rástol. Úrodnosť pôdy hrá dôležitú úlohu v tom, či váš strom bude alebo nebude dobre rásť.

Môžete tiež pestovať ďalšie kôstkové ovocie, ako sú nektárinky, broskyne a slivky. Môžete ich bez obáv vysadiť priamo do zeme. Jednoducho dobre pripravte pôdu a mali by dorásť v poriadku. Môžete tiež vyskúšať výsadbu ananásu alebo avokáda, ak si chcete vypestovať niečo exotické. Tieto rastliny môžu vyžadovať trochu zvláštnej starostlivosti ako iné rastliny, pretože si vyžadujú špecializovanú pôdnu zmes. Ak sa tejto zmesi nemôžete zmocniť, potom rastlina nebude dobre rásť.

Ak chcete experimentovať okrem ovocia a zeleniny aj s inými rastlinami, môžete vyskúšať pestovanie čaju, kávy alebo byliniek. Tieto rastliny pochádzajú z tropických oblastí, ale existujú odrody, ktorým sa dobre darí v stredomorskom podnebí, ako napríklad tu v Kalifornii. Musíte len dobre pripraviť pôdu a dať im dostatok vody na prežitie horúceho leta.

Prečo by ste mali záhradkovať v kvetináčoch

Možno by vás zaujímalo, prečo by niekto chcel pestovať svoje rastliny v kvetináčoch, ale má to veľa výhod. Niektorí ľudia veria, že rastliny pestované v kvetináčoch majú lepšiu kvalitu ako rastliny pestované v zemi. Môže to byť pravda, ale tento koncept je možné zájsť príliš ďaleko. Rastliny v kvetináčoch nemajú tú výhodu, že rozširujú svoje korene po zemi. To znamená, že keď prijímajú vodu, nepresakujú príliš ďaleko do zeme. Vlhkosť sa dostane iba ku koreňom rastliny a všetkým plesniam alebo mikróbom, ktoré sa náhodou prilepia k bokom nádoby.

Ak však svoje rastliny pestujete v kvetináčoch, môžete do nich pravidelne pridávať živiny a vodu. Do pôdy môžete pridať prospešné mikróby, aby mohli ľahko rásť a získavať potrebné živiny. Korene budú rásť pozdĺž celého povrchu pôdy, nielen na dne, kde jej nakoniec dôjdu živiny. Pretože rastliny v kvetináčoch zadržiavajú vlhkosť dlhšie, znižuje sa tým potreba ich neustáleho polievania.

Možno si myslíte, že črepníky sú rozbitné a nákladnejšie ako výsadba do zeme, ale nemusí to byť nutne pravda. Môžete skutočne získať veľmi robustné hrnce za rozumnú cenu. Pár dolárov navyše vám teraz môže ušetriť stovky alebo dokonca tisíce dolárov neskôr. Ak pestujete rastliny, ktoré sú náchylné k predátorom cicavcov, potom vám kvetináče zabránia vykopať vaše rastliny a zjesť ich.

Ak sa chcete zamestnať v botanike alebo napredovať v nej, je rozumné začať pestovať rastliny v kvetináčoch, aby ste lepšie kontrolovali svoje prostredie. Môžete tiež začať svoje rastliny v malých kvetináčoch, až kým nebudú vysoké niekoľko centimetrov, a potom ich presaďte do zeme, aby ste si ušetrili čas a úsilie.

Akú pôdu by ste mali použiť?

Pôda je tvorená drobnými úlomkami hornín zmiešaných s organickým materiálom (trus zvierat, rozložené rastliny atď.). Pomer týchto dvoch zložiek určuje, aká dobrá je pôda. Vaša pôda by mala obsahovať najmenej 50% minerálov a zvyšok by mal byť organický materiál. Typ minerálov, ktoré sa nachádzajú vo vašej pôde, určí, aký typ živín môžu rastliny absorbovať. Niektoré druhy pôdy sú lepšie ako iné.

Piesočnatá pôda: Ak je vaša pôda piesočnatá, obsahuje veľa drobných úlomkov hornín a veľmi málo organického materiálu. To znamená, že rastliny budú ťažko absorbovať živiny a nebudú rásť veľmi dobre. Na zlepšenie pôdy môžete pridať viac organických látok alebo ich nahradiť iným typom pôdy.

Silty Soil: Silty pôda obsahuje mierne množstvo úlomkov hornín a mierne množstvo organického materiálu. To znamená, že rastliny budú rásť priemerným tempom. S bahnitou pôdou nemusíte robiť veľa, pretože je už v polovici cesty.