ako na to?

Čo je to štipendium a ako na neho?

Prvá vec, ktorú treba vedieť o platení za štúdium, je, že to nie je nevyhnutne ľahké. Ak v tom chcete uspieť, budete musieť tvrdo pracovať a prinášať obete. Ale ak ste ochotní urobiť všetky tieto veci, potom sú vaše šance na úspech oveľa väčšie ako u tých, ktorí sa o to vôbec nepokúšajú!

Pre študentov, ktorí sa chcú vydať na cestu vzdelávania, existuje veľa rôznych druhov štipendií. Niektoré z nich sú bezplatné alebo lacné, iné vyžadujú od študenta trochu úsilia.

Čo je to štipendium?

Štipendium je niečo, čo sa poskytuje niekomu, kto sa nejakým úspechom alebo zásluhami osvedčil. K dispozícii sú rôzne druhy štipendií, všetky však spadajú do jednej kategórie: na základe zásluh. Tieto štipendiá majú zvyčajne niekoľko foriem, ako sú peňažné granty, programy vzdelávacej pomoci alebo dokonca stáže.

Ako získať štipendium?

Ak chcete získať štipendium, musíte oň požiadať. Väčšina štipendií sa udeľuje na základe výberového konania. Ak teda o rovnaké štipendium žiada iba jedna osoba, bude pre neho ťažké získať. Ak je však viac uchádzačov (alebo dokonca iba jeden), je pravdepodobné, že niekto iný pravdepodobne stratí z dôvodu nedostatku kvalifikácie alebo iných faktorov.

Predtým, ako začnete vyplňovať žiadosti o štipendium, musíte zhromaždiť všetky súvisiace materiály, ako sú GPA, klasifikácia a výsledky testov, skôr ako vyplníte skutočné žiadosti. Je to tak preto, lebo väčšina (ak nie všetky) štipendií vyžaduje tieto informácie uvedené vo formulári žiadosti. Na porovnanie s ostatnými uchádzačmi sa použije hodnotenie GPA a trieda, zatiaľ čo skóre v testoch sa použije na zistenie, či ovládate rôzne oblasti.

Pri vypĺňaní týchto žiadostí o štipendium musíte tiež napísať esej. Je to tak preto, lebo väčšina štipendií vyžaduje nejaký druh písomnej vzorky, aby dokázala, že ste schopní napísať správnu esej. Vašu vzorku na písanie zvyčajne posúdi štipendijný výbor, takže sa uistite, že môžete byť na čo hrdí.

Ďalšia vec, ktorú by ste mali urobiť, je osloviť ľudí. To znamená ísť na univerzitu alebo univerzitu, na ktorú chcete ísť, a požiadať ich o všetky možnosti štipendia, ktoré by mohli mať k dispozícii. Spravidla sa nezobrazia na webových stránkach alebo v databázach, ako je Cappex, takže budete musieť ísť priamo k zdroju, aby ste sa o nich dozvedeli.

Samozrejme, vždy sa môžete opýtať, či niekto, koho poznáte, má vedomosti o štipendiách, na ktoré by ste mohli mať nárok. Väčšina ľudí o nich nevie, ale vždy stojí za to sa ich opýtať. Nikdy neviete, kto môže mať vedomosti o niečom, čo by mohlo zmeniť váš život.

Aké sú vaše šance?

Teraz, keď viete, ako získať štipendium, pravdepodobne budete chcieť vedieť, aké sú vaše šance na získanie jedného. Odpoveď na túto otázku je, že pre každého je iná. Čím viac príležitostí máte k dispozícii a čím viac vyčnievate z davu, bude to určovať, aká je pravdepodobnosť, že získate štipendium.

Mali by ste ísť do toho?

Teraz, keď viete, čo sú štipendiá a ako ich získať, mali by ste sa opýtať, či je získanie štipendia skutočne niečo, čo chcete urobiť. Po prvé, získanie štipendia znamená, že v tejto inštitúcii budete pôsobiť najmenej jeden rok. To je veľmi dôležité, pretože prerušenie štúdia na vysokej škole znamená nielen to, že stratíte všetky peniaze, ktoré ste minuli za školné, ale znamená to, že stratíte aj svoje štipendium. To určite nie je dobrý nápad, pretože vo vás zostane veľa dlhov, ktoré musíte splatiť.

Po druhé, získanie štipendia môže byť stresujúce. Musíte sa ubezpečiť, že všetky vaše doklady sú načasované a správne a musíte sa tiež ubezpečiť, že vaše známky sú dosť dobré na to, aby ste zostali na zozname potenciálnych víťazov. Ak vaše známky klesnú príliš nízko, potom by ste mohli veľmi dobre prísť o svoje štipendium úplne.

Samozrejme, ak ste odhodlaní získať štipendium, choďte do toho. Len sa uistite, že ste pripravení na následky výhier alebo prehier.

Získavam pomoc

Teraz, keď viete, čo sú štipendiá a ako ich získať, budete chcieť vedieť, kde o nich hľadať informácie. To je veľmi dôležité, pretože o štipendiách existuje veľa informácií; toľko, že vyhliadka na to, že to všetko prejde, môže byť dosť zdrvujúca.

Našťastie existujú webové stránky, ktoré urobia všetko pre vás. Najlepšie na tom je, že väčšina z týchto webov je úplne zadarmo. Jediná vec, ktorú budete musieť zaplatiť, sú akékoľvek poplatky za prihlášku, ktoré si vyžaduje určité štipendium.

Tieto stránky vám pomôžu pri každom kroku procesu a uľahčia vám hľadanie štipendií, na ktoré máte nárok. Musíte len zadať základné informácie a o zvyšok sa postará štipendijná databáza.