Dom a Záhrada

Čo je to hydroizolacia?

Slovo „vodeodolný“ pochádza z latinského slova „praefectus“, čo znamená „dokonalý“. Hydroizolácia je proces výroby niečoho vodotesného, ​​aby sa nezmáčalo pri vstupe alebo výstupe vody. No, ak čítate tento príspevok, predpokladám, že ste inteligentný človek. A predpokladám, že to čítate, aby ste sa dozvedeli viac o hydroizolácii. Poďme teda priamo k veci. Hydroizolácia je nevyhnutná pre udržanie vášho domu v suchu a bezpečí. Jedná sa o proces výroby štruktúr, ktoré sú navrhnuté tak, aby zadržiavali vodu, ako sú suterény a základy, suché.

Prečo potrebujeme hydroizoláciu domu?

Voda je nevyhnutná pre všetky živé organizmy na Zemi. Môže však tiež spôsobiť veľké škody na našom majetku a nechať nás zničených. Možno ste sa stretli s mnohými prípadmi, keď bol dom náhle zaplavený a zničený v dôsledku silných dažďov alebo stúpajúcich morských hladín. V takom prípade je riešením hydroizolácia. Najlepším spôsobom, ako zaistiť bezpečnosť svojho domu pred nebezpečenstvom vody, je naniesť na steny a podlahy domu vrstvu tekutých materiálov. Tento proces sa označuje ako hydroizolácia, ktorá zabraňuje tomu, aby sa malé praskliny a otvory vo vašom dome zväčšili kvôli vode. Hydroizolácia vám v budúcnosti ušetrí veľa peňazí, pretože sa nebudete musieť starať o odstránenie trhlín a netesností vo vašich stenách.

Ako izolovať dom?

Existuje mnoho spôsobov, ako izolovať dom. Najbežnejším a tradičným spôsobom je nanášanie tmelu odolného voči tekutinám do vášho domova. Môžu to robiť profesionáli, ale nie je to veľmi drahé ani ťažké urobiť to sami. Medzi ďalšie možnosti vodotesnosti vášho domu patrí použitie plachiet a plastov na odvádzanie vody z domu, inštalácia odkvapov a zvodov, inštalácia žumpových čerpadiel a použitie francúzskych odtokov. Ak vlastníte suterén, je nevyhnutné ho vodotesniť. Medzi bežné spôsoby, ako to urobiť, patrí výstavba suchých stien, kladenie vodotesných kobercov, inštalácia odtokov a odtokových čerpadiel a používanie odvlhčovačov.

Ako pečať natreté drevo?

Aha, otázka, ktorá často trápi umelcov, pracovníkov v dreve a dekoratérov! Existuje veľa dôvodov, prečo by ste museli natierané drevo zapečatiť. Farba môže začať pôsobiť fádne a časom stratiť svoju živosť. Existuje veľa domácich prác, ktoré môžu spôsobiť poškriabanie a opotrebenie farby, ako napríklad premiestňovanie nábytku, narazenie do vecí alebo používanie určitých čistiacich prostriedkov. Našťastie sa tento problém dá veľmi ľahko vyriešiť! Kus nábytku môžete buď prebrúsiť a znova zafarbiť, čo trvá dlho, alebo môžete pomocou číreho náteru farbu zalepiť a obnoviť živosť nábytku.

Mám natierať natreté drevo?

To, či by ste mali svoje natreté drevo utesniť, je výlučne na vás a tom, čo od kusu nábytku požadujete. Mnoho ľudí sa rozhodne nechať svoj drevený nábytok nezapečatený. Páči sa im vintage a opotrebovaný vzhľad moreného dreva. Ak však chcete svojmu nábytku vrátiť lesk a živosť, mali by ste určite zvážiť jeho utesnenie.

Môžem to urobiť sám?

Ak nie ste profesionál a nemáte skúsenosti s maľovaním, možno by vás zaujímalo, či je táto úloha nad vaše možnosti. Neboj sa! Aj keď táto úloha vyžaduje určité zručnosti, nie je to také ťažké, ako by ste si mysleli. Živosť vášho dreveného nábytku môžete ľahko obnoviť. Všetko, čo potrebujete, je niekoľko nástrojov, málo know-how a veľa trpezlivosti!

Ako pečať natreté drevo

Utesnenie lakovaného dreva je veľmi jednoduchý proces. Musíte len dodržať niekoľko krokov, aby ste dosiahli požadovaný vzhľad. Najskôr budete musieť svoj nábytok obrúsiť. Budete na to potrebovať brúsny papier so stredným zrnom. Po dokončení brúsenia budete musieť zotrieť všetok prach. Môžete to urobiť vlhkou handričkou alebo suchou handričkou, ktorá pretiekla cez oblečenie. Ďalej budete musieť naniesť vrstvu vosku. Mali by ste to naniesť krúživými pohybmi mäkkou handričkou. Na záver môžete naniesť niekoľko vrstiev podľa vášho výberu tmelu. Podľa pokynov na tmeli zistíte, koľko náterov budete musieť naniesť a ako dlho by ste medzi nimi mali počkať.

Tento proces sa môže zdať zastrašujúci, ale potrebujete iba trochu cviku. Ak budete postupovať podľa základných krokov a budete mať trpezlivosť, budete môcť vášmu drevenému nábytku vrátiť živosť.

Čo keď to nechcem maľovať?

Maľovanie vášho dreveného nábytku je veľký záväzok. Ak sa rozhodnete to urobiť, je nepravdepodobné, že budete schopní odstrániť farbu bez poškodenia dreva. Ak by ste svoj drevený nábytok radšej nemaľovali, máte k dispozícii ďalšie možnosti.

Môžete zafarbiť nábytok. Farbenie dreva funguje veľmi podobne ako maľba. Hlavný rozdiel je v tom, že škvrny sú trvalejšie ako farby a majú tendenciu menej meniť farbu dreva. Existuje niekoľko rôznych druhov škvŕn, z ktorých si môžete vybrať, napríklad priehľadné, priesvitné a viacfarebné. Určite si vyberte škvrnu, ktorá bude ladiť s vašim dekorom a bude sa vám páčiť podľa vzhľadu!