ako na to?

Čo dnes robiť v boji proti rakovine?

Nasleduje niekoľko vecí, ktoré môžete dnes urobiť v boji proti rakovine:

1) Stravujte sa zdravo! Vyhýbanie sa niektorým potravinám nemusí zabrániť tomu, aby vaše telo získalo rakovinové bunky. Zníži to však ich počet a zvýši vaše šance na prežitie. Napríklad konzumácia fazule alebo šošovice namiesto mäsa by mohla znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

2) Pravidelne cvičte! Pravidelné cvičenie pomáha znižovať riziko srdcových chorôb, cukrovky, vysokého krvného tlaku a ďalších chorôb. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, ako je artritída alebo astma, pravidelné cvičenie vám môže pomôcť tieto stavy zlepšiť.

3) Pravidelne kontrolujte u lekára! Pravidelná fyzická prehliadka dokáže zistiť skoré príznaky rakoviny skôr, ako sa príznaky objavia.

4) Vezmite si vitamínové doplnky! Vitamín C, kyselina listová a železo môžu pomôcť pri ochrane pred rakovinou. Nachádzajú sa v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Niektoré druhy vitamínov môžu dokonca zabrániť rakovine u žien, ktoré ju už majú. Väčšinu z nich môžete získať zo zelenej listovej zeleniny, ako je špenát, kel, kapustová zelenina, brokolica a repa. Existuje však aj niekoľko druhov obohatených potravín, ktoré obsahujú určitý druh vitamínu. Patria sem mliečne výrobky, pomarančový džús a sójové bôby.

5) Poraďte sa so svojím lekárom o imunoterapii alebo liekoch! Môžu pomôcť zvýšiť vaše šance na prežitie a môžu vás dokonca vyliečiť.

6) Uvedomte si riziká! Ak ste muž alebo máte v rodinnej anamnéze genetické ochorenie, nechajte si ho otestovať. Ak ste v strednom veku alebo starší, pravidelne absolvujte fyzické skúšky. Muži aj ženy by sa tiež mali porozprávať so svojimi lekármi o vyšetrení na vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak.

7) Sledujte, čo pijete! Príjem alkoholu obmedzte na viac ako jeden nápoj denne pre ženy a dva nápoje denne pre mužov. Ak fajčíte, skúste prestať. To môže znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc. Ak vám hrozí rakovina, nepoužívajte solária.

Diéta na vyliečenie rakoviny prsníka

Rakovina prsníka sa dá vyliečiť správnou stravou. Chemoterapia a rádioterapia zlepšujú mieru prežitia u pacientov s rakovinou v počiatočnom štádiu. V skutočnosti sa väčšina prípadov neskorého štádia ochorenia v súčasnosti lieči kombináciou chemoterapie a chirurgického zákroku, aby sa predĺžil život a zmiernili sa príznaky.

Najbežnejším prístupom k liečbe rakoviny je chemoterapia. Chemoterapia alebo „chemoterapia“ je široký pojem pre rôzne lieky, ktoré sa používajú na liečbu širokého spektra druhov rakoviny.

Ale strava je jednou z dôležitých súčastí boja proti rakovine. Mnoho lekárov a odborníkov na výživu sa zhoduje, že strava je dôležitým faktorom pri prevencii a liečbe rakoviny.