Kuchyne

Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa napijete ďalšej dávky slnečného čaju?

Slnečný čaj je jedným z najobľúbenejších nápojov medzi mladými ľuďmi v Číne. Obsahuje však vysoké hladiny kofeínu, čo môže niektorým jedincom spôsobiť problémy. Ak trpíte zdravotnými problémami, ako sú srdcové choroby alebo cukrovka, potom by pitie nadmerného množstva kofeínu mohlo byť pre vaše telo nebezpečné.

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť týmto potenciálnym vedľajším účinkom, je piť iba filtrovanú kávu alebo čaj. Ale ak chcete niečo silnejšie ako tieto nápoje, vždy existuje možnosť piť slnečný čaj. Slnečný čaj sa dodáva v mnohých odrodách, ale všetky obsahujú podobné prísady, ako sú listy čierneho čaju, listy zeleného čaju a ďalšie bylinky a korenie. Spravidla sa vyrábajú z voľných listových čajov (nevarených do pohárov), takže bývajú veľmi silné.

Existujú dva druhy slnečného čaju: zelený a čierny. Zelený čaj sa považuje za zdravší, pretože obsahuje antioxidanty, zatiaľ čo sa ukázalo, že čierny čaj znižuje krvný tlak. Oba druhy však obsahujú kofeín, takže sú oba považované za samostatné stimulanty. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, ako rýchlo vám pri konzumácii spália hrdlo. Čierny čaj má tendenciu trvať dlhšie ako zelený čaj, ale účinky pocítite aj po niekoľkých minútach.

So zreteľom na všetky tieto skutočnosti, čo by ste mali vedieť o slnečnom čaji? Ak ste zvedaví, potom čítajte ďalej a diskutujeme o niekoľkých zaujímavých faktoch, ktoré by ste o tomto nápoji mali vedieť.

Je to jeden z najpopulárnejších nápojov na svete.

Názov „slnečný čaj“ môže znieť ako nedávny nápoj, ale v skutočnosti existuje už celé storočia, najmä vo východoázijských krajinách, ako sú Čína a Taiwan. Vďaka histórii siahajúcej do začiatku 19. storočia (a predtým) sa slnečný čaj stal natoľko populárnym, že je dnes jedným z najbežnejších nápojov na Taiwane. V skutočnosti je v krajine tak populárny, že existuje dokonca aj špeciálne čajové sitko len na slnečný čaj.

Má vysoké množstvo kofeínu.

Aj keď sa v slnečnom čaji nenachádza presné množstvo kofeínu, má tendenciu mať viac ako bežný ľadový čaj. Je to preto, že čajové lístky sa zvyčajne nechajú dlhšie ponoriť do vody, čo spôsobí, že uvoľnia viac stimulantu. To zase znamená, že slnečný čaj vás môže dlhšie prebudiť ako iné druhy ľadových čajov (najmä ak pridáte trochu cukru).

Môže to byť dobré pre vašu pokožku.

Zelený čaj a ďalšie druhy slnečného čaju sú známe svojim antioxidačným obsahom. Antioxidanty pomáhajú chrániť pokožku pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú predčasné starnutie. Ak chcete vyzerať mladšie, môžete zvážiť pitie väčšieho množstva slnečného čaju. Všetko to samozrejme súvisí s tým, koľko toho vypijete, takže to nepreháňajte, inak to môže mať opačný efekt.

Neodporúča sa to pre určitých ľudí.

Ako sme už spomínali, slnečný čaj obsahuje vysoké množstvo kofeínu. To môže robiť problém ľuďom, ktorí majú zdravotné ťažkosti, ako sú srdcové choroby alebo cukrovka. Tehotné ženy by sa tiež mali vyhýbať nadmernému pitiu slnečného čaju, pretože kofeín sa v priebehu rokov spájal s mnohými vrodenými chybami.

Slnečný čaj je obľúbeným nápojom v mnohých častiach sveta, najmä vo východnej Ázii. Má veľa zdravotných výhod, ale pre ľudí s určitými stavmi by sa mal konzumovať v malom množstve.

Ste pripravení vyskúšať slnečný čaj?