Preskočiť na obsah

Altánky a prístrešky

Človek sa vždy snažil využiť príjemné a eliminovať nepríjemné stránky akejkoľvek činnosti, preto je záhradná tvorba charakteristická množstvom ľahkých a otvorených stavieb, ktoré umožňujú pobyt vonku čo najviac predĺžiť, spríjemniť a chrániť ľudí pred nepríjemnými stránkami počasia – prudkým slnkom, dažďom či vetrom. Stavby, ktoré chránili pred nečasom alebo nepohodou, mali v záhrade odjakživa svoje miesto.

Altánky a prístrešky sú otvorené alebo polootvorené záhradné stavby, charakteristické zastrešením. Pôvod altánku je možné hľadať už v dobách antiky – altánok bola nízka vyhliadková vežička, umiestnená na streche domu. Neskôr sa preniesla do záhradného priestoru, v podobe otvorenej, drevenej, neskôr i kovovej stavby.

Altánky

Altánky a prístreškyV súčasnosti sú altánky opäť veľmi populárne, pretože dokážu dodať záhradnému priestoru alebo jeho časti osobitú atmosféru. Altánky (nazývané i besiedky) sú vlastne samostatné malé domčeky štvorcového, kruhového, šesť alebo osemhranného pôdorysu, s jedným alebo dvoma vstupnými otvormi. V spodnej časti je uzatvorený stenami, v hornej otvorený tak, aby zaisťoval výhľad do okolia i zo sedacej polohy. Namiesto okien sú otvory, často vybavené mriežkou.

Stavba má podlahu a je vybavená stabilným nábytkom na sedenie a niekedy i osvetlením. Stvárnenie i vybavenie altánku závisí hlavne na použitom materiáli, prípadne materiálových kombinácií, z ktorých je zhotovený. Keďže altánky sú hlavne romantickou stavbou, pri jeho stvárnení sa fantázii medze nekladú.

Prístrešky

Prístrešky, na rozdiel od altánkov, sú účelovou stavbou. Využívame ich všade tam, kde potrebujeme kryté miesto, chránené pred prudkým slnkom, dažďom, prípadne snehom. Môžu slúžiť k ochrane miesta pre ďalšie auto, zastrešení odpočívadlá alebo ich časti pri dome i pracovné miesta pred garážou.

Prístrešky sú ľahké stavby z rôzne stvárnených stĺpov, ktoré nesú plochú, mierne zošikmenú strechu. Základná otvorená konštrukcia môže byť doplnená jednou alebo dvoma stenami medzi nosnými stĺpmi, prípadne môže prístrešok nadväzovať na už existujúcu stenu.