ako na to?

Aký je najlepší olej, ktorý je zdravý pre vaše srdce

Otázka, či je alebo nie je lepšie používať kuchynský olej pre zdravie srdca, bola diskutovaná medzi mnohými lekármi a výskumníkmi. Na túto tému existujú rôzne názory. Niektorí hovoria, že použitie rastlinného oleja namiesto živočíšneho tuku bude pre vaše srdce zdravšie. Iní sa domnievajú, že varenie na kokosovom oleji by bolo oveľa bezpečnejšie ako použitie bežného masla alebo masti. Aký je však najlepší? Je medzi nimi nejaký rozdiel? Pozrime sa.

Čo je to olej na varenie pre vaše srdce?

Je to druh jedlého oleja používaného na varenie. Obsahuje vysoké množstvo nasýtených tukov a nízku hladinu polynenasýtených mastných kyselín (PUFA). Zistilo sa, že tieto druhy olejov zvyšujú rizikové faktory, ako sú kardiovaskulárne choroby, rakovina, diabetes mellitus, artritída a ďalšie choroby. Považujú sa za nezdravé, pretože obsahujú príliš veľa cholesterolu a nasýtených tukov.

Ako ovplyvňuje kuchynský olej moje zdravie?

Existuje niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, ako kuchynský olej ovplyvňuje naše zdravie. Zvyšuje rizikové faktory, ako je ischemická choroba srdca, mŕtvica, rakovina a diabetes mellitus. Štúdie preukázali, že konzumácia potravín bohatých na tuky spôsobuje vyššie riziko vzniku týchto chorôb. Trans-tuky sa tvoria, keď atómy vodíka z rastlinných olejov reagujú s kyslíkom prítomným vo vzduchu. Tieto druhy olejov spôsobujú zápal tepien a zvyšujú rizikové faktory pre srdcový infarkt a mŕtvicu.

Existujú riziká používania kuchynského oleja?

Používanie kvalitných zdravých olejov je prospešných pre naše zdravie. Poskytujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú životne dôležité pre naše orgány a pokožku. Najlepšie oleje na varenie pre zdravie sú tie, ktoré sú bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny (MUFA) a polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA). Sú veľmi prospešné, pretože zvyšujú „dobrý“ cholesterol (HDL) a znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu.

Ako sa vyrába kvalitný kuchynský olej?

Kvalitný kuchynský olej sa vyrába z dobre umytých, zdravých semien a je triedený podľa veľkosti, farby a chýb. Potom sa odošle do mlyna na varenie oleja, kde sa vyčistí, tepelne upraví a prefiltruje. Potom je uskladnený v sklade, kým nie je rafinovaný pre požadovaný produkt. Kvalitný kuchynský olej je možné skladovať až jeden rok bez straty výživnej hodnoty alebo čerstvosti.

Čo by som mal hľadať pri nákupe?

Pri kúpe kuchynského oleja musíte brať do úvahy niekoľko vecí. Sú to:

 1. Teplota vyprážania – najlepšie oleje na vyprážanie by sa mali zohrievať na určité teploty. To preto, aby sa olej nespálil a nezmenil pôvodné chemické zloženie.
 2. Bod zadymenia – označuje teplotu, pri ktorej olej začína horieť alebo fajčiť. Rôzne oleje majú rôzne body dymu. Niektoré bežné oleje a ich dymové body sú:
 • Repkový olej – bod dymu 400 stupňov F
 • Svetlicový olej – bod dymu 450 stupňov F
 • Slnečnicový olej – bod dymu 500 stupňov F
 • Arašidový olej – bod dymu 500 stupňov F
 • Kukuričný olej – bod dymu 530 stupňov F
 • Olivový olej – bod dymu 510 stupňov F
 • Maslo – bod dymu 465 stupňov F (toto sa neodporúča na vyprážanie)
 1. Majte na pamäti, že čím je farba oleja svetlejšia, tým je krehkejší a rafinovanejší. To znamená, že má najkratšiu trvanlivosť a mal by sa spotrebovať do niekoľkých mesiacov.
 2. Čím je farba tmavšia, tým je menej spracovaná a výživnejšia. Má tiež dlhšiu trvanlivosť a vydrží až rok alebo viac.

Ako to uložím?

Existuje niekoľko spôsobov, ako skladovať kuchynský olej.

 1. Chladná a tmavá oblasť – toto je najbežnejší spôsob skladovania kuchynského oleja. Dôrazne sa odporúča uchovávať olej na chladnom mieste (najlepšie okolo 13 ° C) a mimo priameho slnečného žiarenia. Kuchynská skrinka je ideálnym miestom, pretože je zvyčajne najchladnejšou miestnosťou v dome a zostáva dosť tmavá.
 2. Chladnička – udržiavanie vašich olejov v chlade zabráni ich stuchnutiu a poškodeniu tak rýchlo. Zabraňuje tiež plošticiam, hlodavcom a hmyzu, aby si vytvorili domov vo vnútri kontajnera.
 3. Mraznička – niektorí ľudia radi nechávajú svoje oleje na varenie v mrazničke, pretože to tiež zabráni ich zhoršeniu. Odporúča sa to robiť, iba ak používate organický olej, pretože neekologický olej by sa mohol zmraziť.
 4. Nosič oleja – ak si chcete olej ponechať dlhšie ako rok, odporúča sa kúpiť si nosič oleja. Sú špeciálne navrhnuté tak, aby chránili oleje pred poškodením. Olej môžete skladovať v pôvodnej fľaši alebo ho môžete pre pohodlné použitie preložiť do menších fliaš.

Môžem používať oleje opakovane?

Ako už bolo uvedené, kvalitnejšie oleje majú vyšší bod zadymenia a môžu sa opakovane používať na vyprážanie.

 1. Na vyprážanie nikdy nepoužívajte olej, ktorý sa predtým používal na vyprážanie, bez jeho recyklácie alebo opätovného použitia.
 2. Olej vždy preceďte a uložte do samostatnej nádoby, napríklad do sklenenej nádoby. Uchovávajte ho na chladnom a tmavom mieste a nikdy ho nenechávajte ďalej.