návody

Ako zmrštiť umelý hodváb

Umelý hodváb je prírodné vlákno vyrobené z kukly priadky morušovej. Prvýkrát sa začal používať v Číne pred tisíckami rokov. V dnešnej dobe sa používa hlavne v odevoch a iných textilných výrobkoch, ako sú uteráky, posteľná bielizeň atď. Je všeobecne známe, že hodvábne vlákna sú veľmi pevné a odolné. Sú odolné voči vode a plesniam (aj keď časom strácajú svoju silu).

Majú však jednu zásadnú nevýhodu – pri praní sa nezrážajú. To znamená, že ak si nimi periete oblečenie, po praní zostanú rovnako veľké. Mohli by ste si myslieť, že to by spôsobilo, že hodváb bude zbytočný na výrobu odevov, ale má to svoje využitie! Napríklad z umelého hodvábu sa dajú vyrobiť palčiaky alebo rukavice, pretože sa počas prania nezráža. Je tiež možné použiť umelý hodváb ako náhradu za vlnu vo svetroch a čiapkach.

Najbežnejším spôsobom odblokovania umelého hodvábu je použitie tepla. Teplo spôsobí, že sa vlákna v tkanine uvoľnia a nakoniec sa opäť stanú ako bežné bavlnené tkaniny. Táto metóda však nie je vždy spoľahlivá, pretože nefunguje dobre na všetky druhy materiálov a môže poškodiť aj vaše oblečenie! Čo teda môžete robiť?

Ako nezmršťovať hodváb (bezpečne)

Takže máte pár umelých hodvábnych nohavíc, ktoré ste omylom zmenšili v sušičke. Vaším prvým inštinktom je vyhodiť ich, ale nechcete peniaze minúť, takže sa ich rozhodnete vyskúšať a zmenšiť. Ako to môžete urobiť s najmenšími problémami? Existujú dva spôsoby.

Zmrštenie umelého hodvábu pomocou soli:

Táto metóda spočíva v použití soli. Teraz si možno práve teraz škriabete hlavu a pýtate sa, ako to funguje. Uvoľnite sa! Je to v skutočnosti jednoduché. Všetko, čo musíte urobiť, je vložiť materiál, ktorý chcete nezmrštiť, do nádoby, naplniť teplou alebo horúcou vodou, pridať asi lyžicu soli, jemne ho premiešať, potom niekoľko hodín namočiť. Po uplynutí tejto doby môžete odev jemne pretrepať a zistiť, či sa zmenšovanie zastavilo.

Ak to fungovalo, môžete odev vložiť do práčky a vyprať ho v normálnom cykle. Po dokončení ho môžete vložiť do sušičky alebo zavesiť dosucha.

Zmršťovanie umelého hodvábu pomocou mokrého piesku:

Táto metóda je veľmi podobná tej vyššie uvedenej, ibaže namiesto soli použijete vlhký piesok. Kroky sú v zásade rovnaké. Vložte materiál do vane alebo nádoby, pridajte doň horúcu alebo teplú vodu, pridajte vlhký piesok, jemne ho premiešajte, nechajte niekoľko hodín nasiaknuť, potom ho jemne premiešajte a sledujte, či sa zmenšovanie zastavilo.

Ak to fungovalo, môžete ich ako obvykle umyť a vysušiť.

Existujú teda dva jednoduché spôsoby, ako zmrštiť umelý hodváb bez toho, aby ste museli riskovať poškodenie vlákien materiálov. Aj keď tieto dve metódy fungujú, nie sú vždy spoľahlivé, takže možno budete chcieť vyskúšať aj bezpečné metódy uvedené vyššie.