tipy a triky

Ako zašiť dieru?

Ako ušiť dieru?

Môžete šiť otvor pomocou rôznych materiálov. Môžete použiť bavlnenú alebo hodvábnu niť. Pri šití otvoru pomocou ihly a nite sa používajú bavlnené nite. Pri šití otvorov pomocou rúk sa používajú hodvábne nite. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako ušiť dieru, čítajte ďalej!

Aké materiály je možné použiť na šitie dierky?

Na šitie otvoru je možné použiť rôzne druhy materiálov. Existujú bavlnené nite, hodvábne nite, plastové nite, kovové nite a dokonca aj kožené nite. Každý typ materiálu má svoje vlastné výhody a nevýhody. Musíte si vybrať ten najlepší podľa vašich potrieb. Tu je zoznam niektorých bežných materiálov:

Bavlnené vlákno

Najobľúbenejším druhom textilnej nite na šitie dierok je bavlnená niť. Bavlnená niť sa zvyčajne používa na šitie dier, pretože je lacná a ľahko sa s ňou pracuje. Bavlnená niť je tiež veľmi odolná a ľahko sa nestrapká. Bavlnená niť však nie je najlepšou voľbou, ak sa snažíte vytvoriť dostatočne veľkú dieru pre niečo ako uzáver fľaše alebo malý kúsok drôtu.

Hodvábna niť

Ak potrebujete šiť otvory väčšie ako 1/4 palca, potom by sa vám mohla hodiť hodvábna niť. Je veľmi pevný a odolný, ale prichádza za vysokú cenu. Nákup v obchode vás bude stáť ruku a nohu, ale môžete si ho ľahko vyrobiť varením vlákien kokónu priadky morušovej. Vyžaduje si to však určité technické znalosti.

Plastová niť

Na prišitie malých alebo veľkých otvorov môžete použiť plastovú niť. Je to oveľa pevnejšie ako bavlnené vlákno a ľahko unesiete ťažké predmety. Je to tiež dosť lacné. Jedinou nevýhodou je, že sa topí, ak ho vystavíte vysokým teplotám.

Kovová niť

Kovová niť je mimoriadne pevná a je možné ju použiť na prišitie veľkých otvorov. Je tiež veľmi odolný, ale je veľmi drahý a náchylný na hrdzavenie. Pokiaľ nešijete dieru, ktorá nikdy nezmokne, nie je kovová niť tou najlepšou voľbou.

Kožená niť

Ak prišívate otvor pre kožený predmet, potom je najlepšou voľbou kožená niť. Veľmi dobre padne k predmetu a nespôsobí žiadne neprirodzené naťahovanie. Jediným problémom je, že tento typ nití je ťažké vyrobiť sami.

Môžete na šitie dierky použiť iné prírodné materiály?

Ak máte radi prírodné materiály, môžete vždy vyskúšať šijaciu dierku alebo surovú kožu na prišitie otvoru. Tieto prírodné materiály sú však veľmi krehké. Je ľahké ich zlomiť a často prasknú, ak na ne použijete príliš veľkú silu. Môžete ich vytvrdiť pomocou určitých chemikálií, ale to si vyžaduje určité technické znalosti, ktoré väčšina ľudí nemá.

Môžete na šitie dierky použiť neprirodzené materiály?

Môžete, ale nie sú také silné alebo spoľahlivé ako iné materiály. Na zašitie otvorov môžete napríklad použiť oceľový drôt alebo zlatú niť. Aj keď sú tieto materiály menej náchylné na rozbitie alebo prasknutie, sú veľmi drahé a nedá sa s nimi ľahko pracovať. Ak nemáte veľa peňazí na fučanie na také hlúpe veci, radšej sa držte tradičnejších materiálov.

Ako si pripravíte dieru na šitie?

Pred skutočným šitím by ste mali vždy pripraviť otvor na šitie. Tu je niekoľko tipov na prípravu otvoru na šitie:

Ak šijete predmet z látky alebo látky, vrásky by ste mali najskôr vyžehliť. Uľahčíte si tak šitie, pretože niť alebo šnúrka sa vám pri pokuse o šitie nezaseknú vo vráskach.

Ak šijete tvrdý predmet, musíte sa ubezpečiť, že sú okraje brúsené alebo vypilované. Musíte sa tiež ubezpečiť, že nevyčnievajú žiadne otrepy. Akékoľvek chyby v tomto kroku môžu nakoniec zničiť váš objekt a prinútiť vás, aby ste začali odznova.

Otvor by mal mať správnu veľkosť pre materiál, ktorý používate. Ak je príliš malý, vlákno alebo šnúrka sa môžu vytrhnúť alebo spôsobiť úplné roztrhnutie objektu. Ak je príliš veľká, potom nebude šitie dostatočne silné, aby udržalo predmet pohromade.

Do otvoru by ste mali umiestniť niečo, aby ste zabránili vypadnutiu nite alebo povrázku z neho. Môže to byť čokoľvek, od malých kamienkov po kúsky látky alebo papiera. Po dokončení šitia sa uistite, že všetko, čo práve používate, nie je uviaznuté v objekte.

Keď ste konečne pripravení začať šiť, uistite sa, že máte všetko, čo potrebujete, a máte dostatok svetla. Oboje zabezpečí, že šitie bude plynulé a že neurobíte chybu.

Ako šijete predmet?

Konečne ste pripravení na šitie! Tu by ste mali postupovať nasledovne:

Predmet čo najlepšie stabilizujte, aby ste zabránili jeho pohybu pri šití. Ak je predmet malý, umiestnite ho niekam, kde ľahko dosiahnete rukami na všetky jeho strany. Ak je predmet väčší, budete musieť nájsť spôsob, ako ho držať alebo ukotviť na mieste, aby sa pri šití nepohol.

Začnite šiť! Uistite sa, že ste ich spojili v správnom poradí, aby hotový výrobok vyzeral dobre a aby mal všetky kúsky zošité na správnych miestach.