ako na to?

Ako zasadiť nový strom do vašeho dvora?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je rozhodnúť sa, aký typ stromu chcete pestovať. Pri výbere správneho druhu stromu pre váš dvor máte veľa možností. Existujú rôzne druhy stromov, ako napríklad: dub, jaseň, javor, breza, čerešňa, citrusy (vápno), vínna réva (hrozno), cezmína, vŕba a ďalšie odrody. Ak hľadáte konkrétny strom, môžete vyhľadať online alebo sa opýtať na miestne záhradné stredisko.

Ak sa vám nepáči žiadny z vyššie spomenutých stromov, potom je tu vždy možnosť kúpiť si nejaký zo škôlky. Ak si však nie ste istí zakúpením stromčeka v škôlke, existuje ďalší spôsob, ako na to. Môžete si jednoducho kúpiť jednu na dvore niekoho iného. Toto by bol najjednoduchší spôsob, ako získať nový strom.

Výsadba nového stromu na dvore

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete sadiť strom na svojom dvore. Jedným z nich je použitie sadeníc. Ďalšou metódou je vytvorenie malých kontajnerov zo starých paliet alebo reziva a umiestnenie stromov do týchto kontajnerov. Na záver môžete dokonca použiť plastové vrecká naplnené nečistotami a vodou na vytvorenie malých kvetináčov na pestovanie stromov. Každá z týchto troch možností je podrobnejšie popísaná nižšie.

Sadenice

Sadenice sú najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ako ísť na výsadbu nového stromu na vašom dvore. Sadenice si môžete kúpiť v miestnej škôlke alebo v obchode s domácimi potrebami. Výhodou nákupu sadeníc je, že šetria veľa času, pretože po zakúpení majú už ideálnu veľkosť na výsadbu. Nevýhodou sadeníc je, že máte na výber oveľa menšiu rozmanitosť. Zvyčajne si môžete vybrať medzi niekoľkými druhmi dubov, niekoľkými druhmi borovíc a to je asi tak všetko.

Kontajnery

Svoje stromy môžete tiež najskôr vysadiť do kontajnerov, až potom ich zasaďte do zeme. To vám umožňuje o niečo väčšiu flexibilitu, pretože si môžete vyberať z väčšej škály stromov. To tiež dáva stromu o niečo viac času na rast, čo znamená, že v čase, keď ho zasadíte do zeme, bude väčší a rozvinutejší.

Môžete si vyrobiť vlastné kontajnery alebo si ich kúpiť. Na výrobu vlastných nádob môžete použiť čokoľvek, čo drží nečistoty. Niektoré populárne možnosti zahŕňajú napoly sudy na whisky, staré škatule od mlieka, staré pneumatiky (rozrezané na polovicu) alebo akýkoľvek iný kontajner, ktorý pojme nečistoty.

Ak chcete, môžete si kúpiť účelové kontajnery v miestnej škôlke alebo v obchode s domácimi potrebami. Tieto majú rôzne tvary, veľkosti a materiály ako plast, drevo alebo keramika.

Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, ďalším krokom je vytvorenie zmesi obsahujúcej trochu pôdy, kompostu, mulča a piesku. Rôzne stromy vyžadujú rôzne zmesi, takže je najlepšie zistiť, čo váš strom potrebuje. Spravidla je vytlačené priamo na nádobe so sadenicami.

Keď budete mať svoje kontajnery pripravené, môžete začať s výsadbou svojich stromov. Najskôr vytvorte v hline malú jamku pomocou lyžice dostatočne veľkej, aby sa do nej zmestili korene stromu. Ďalej umiestnite strom do tejto diery. Korene by mali byť tesne pod povrchom nečistôt. Nakoniec vyplňte zvyšok otvoru pôdnou zmesou, kým sa nádoba nenaplní.

Nádobu dobre zalejte a počas prvých týždňov nechajte polievať každý deň. Umiestnite ho na slnečné miesto. Nakoniec, keď bude rásť, budete ju musieť presadiť do zeme, aby získala dostatok živín a vody.

Po vysadení stromu môžete s nádobami byť kreatívni. Môžete ho nechať v nádobe a len okolo neho zasadiť kvety. Môžete ho tiež premeniť na kvetináč, ktorý si postavíte na verande alebo na palube.

Teraz už pravdepodobne skutočne túžite vidieť, ako vaše nové stromy rastú. Bohužiaľ, veľkým stromom môže trvať veľa rokov, kým dorastú do značnej veľkosti. Počas čakania si môžete na záhrade vyrobiť krmítko pre vtáky.

Môžete použiť niekoľko nádob na murivo a trochu arašidového masla, aby ste vytvorili lahodné krmítko pre vtáky. Stačí naplniť murárske nádoby arašidovým maslom (alebo akýmkoľvek orechom alebo semiačkami, ktoré uprednostňujete) a potom zaskrutkovať veko. Cez kovovú slučku na vrchu viečka previažte motúz alebo stuhu a zaveste ho na strom. Vaše vtáky si to užijú.

Nakoniec, ako váš strom rastie, skontrolujte ho a uistite sa, že nie sú žiadne problémy, ako sú chyby alebo choroby. Ak spozorujete akékoľvek problémy, obráťte sa na knihu z knižnice alebo kontaktujte miestne záhradné stredisko.
Časom budete mať krásny strom, ktorý v lete zatieni váš dom a v zime prepustí slnko. Garantujem, že to budú najlepšie peniaze, aké ste kedy minuli.