ako na to?

Ako zabrániť vstupu prachu do domácnosti?

Prach je jedným z najbežnejších problémov, ktoré sa vyskytujú pri renovácii alebo prestavbe domu. Nie je nezvyčajné, že sa do vášho domu dostane prach, aj keď už nie sú prítomné žiadne známky jeho prítomnosti. Ak máte deti, budú nepochybne pri hraní vonku robiť hluk a potom nechajú svoje hračky ležať po dome, ktoré priťahujú prach do vášho domova. Prach sa často nachádza v rohoch miestností, kde nemal byť.

Ak nechcete, aby sa vám do domu dostával prach, musíte urobiť niekoľko krokov, aby sa tak nestalo. Môžete si vybrať, či najmete niekoho iného, ​​alebo si sami najmete profesionálneho upratovača. Ak sa však rozhodnete, že prenájom upratovacej služby by bol pre váš rozpočet príliš drahý, môžete na odstránenie prachu zo vzduchu použiť prírodné metódy, ako je napríklad použitie sódy bikarbóny a octu.

Sóda bikarbóna a ocot zbavujú vzduch prachu

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zbaviť sa všetkého prachu, ktorý môže pretrvávať vo vašej domácnosti. Môžete to jednoducho vyliať vedrom vody po podlahe a nechať ho nasávať zvyšné prachové častice. Môžete ich tiež vyskúšať odfúknuť pomocou ventilátora alebo pomocou vysávača. Po odstránení čo najväčšieho množstva prachu môžete teraz pokračovať vo vytváraní prírodného čistiaceho roztoku na odstránenie zvyšku prachu.

Toto riešenie môžete vyskúšať s pol pohárom sódy bikarbóny a pohárom octu. Ocot je kyslej povahy, zatiaľ čo sóda bikarbóna je zásaditá. Tieto dva materiály budú navzájom reagovať a vytvárať plynný oxid uhličitý, ktorý pomôže uvoľniť prach uviaznutý vo vašom koberci. Všetko, čo musíte urobiť, je vziať fľašu s rozprašovačom, naplniť ju svojim roztokom a potom ju nastriekať na koberce v domácnosti. Roztok nechajte stáť asi hodinu a potom pomocou metly premiešajte koberec. Z koberca by malo vychádzať veľa prachu. Nakoniec môžete zvyšný roztok a prach na koberci povysávať.

Podobné riešenie môžete pripraviť aj len vy, môžete použiť celú šálku sódy bikarbóny a len pol šálky octu. Pri tomto riešení ho nemusíte nechávať na koberci celú hodinu, môžete ho nechať sedieť asi desať minút a potom koberec premiešať metlou. Nakoniec môžete použiť vysávač na vysatie zvyškov prachu.

Odstraňovanie prachu pomocou filtra HEPA

Môžete tiež odstrániť prach zo vzduchu pomocou HEPA filtra. Ak neviete, čo je HEPA filter, znamená to vysokoúčinný vzduchový filter. Tieto filtre nielenže dobre odstránia prach z vášho domova, ale tiež dobre odfiltrujú škodlivé vzduchom prenášané patogény a alergény, ako sú napríklad kožušiny, plesne, peľ a iné nečistoty. Všetko, čo musíte urobiť, je jednoducho zapojiť filter do najbližšieho napájacieho bodu a zapnúť ho.

Vrstva s aktívnym uhlím HEPA filtra začne nasávať špinavý vzduch z okolia, zatiaľ čo zvyšok filtra pracuje na oddelení prachových častíc od vzduchu. Tieto filtre sú také účinné, že dokážu vyčistiť až dvakrát toľko vzduchu vo vašej domácnosti v porovnaní so štandardným elektrostatickým filtrom. Tieto filtre môžu pomôcť aj ľuďom, ktorí trpia alergiami a inými dýchacími problémami. S takými neuveriteľnými výhodami by ste možno chceli nejaký zaobstarať do svojej spálne.

Jednou z hlavných výhod, ktoré majú HEPA filtre oproti elektrostatickým filtrom, je to, že sú schopné čistiť vzduch zo všetkých smerov. Vďaka tomu sú efektívnejšie a efektívnejšie ako elektrostatické filtre, pri ktorých musí prúdiť vzduch z jedného konkrétneho smeru, aby filter fungoval správne.

Jedinou skutočnou nevýhodou použitia HEPA filtra na čistenie vzduchu v domácnosti je to, že sú veľmi drahé. Ak vám neprekáža, že utratíte o niečo viac peňazí, aby ste zaistili, že sa vo vašom dome nebude hromadiť prach, potom je to určite správna cesta.

Prijatie preventívnych opatrení na zabránenie vnikaniu prachu do vášho domu sa môže javiť ako fuška, ale nie je to všetko také ťažké. Akonáhle si zvyknete robiť tieto veci každý deň, stanú sa pre vás nakoniec druhou prirodzenosťou. Nielenže budete môcť zabrániť hromadeniu prachu vo vašom dome, ale budete môcť aj ľahšie dýchať s vedomím, že váš domov je čistý.