ako na to?

Ako zabrániť mačkám aby vykonávali potrebu na vašej záhrade?

Populácia mačiek rýchlo rastie a existuje veľa dôvodov, prečo tak robia. Jedným z nich je ich prirodzený inštinkt loviť malé zvieratá, ktorý zahŕňa aj hlodavce. Môžu dokonca jesť niektoré z týchto zvierat, ak ešte neboli zabité. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že ich priťahujú svetlá a zvuky. Keď vidia svetlo alebo počujú hluk, núti ich to ísť bližšie. Možno si myslíte, že by ste ich mohli vydesiť hlasnými zvukmi ako ohňostroj, ale vďaka tomu sa opäť vrátia! Aby ste zabránili zamoreniu vašej záhrady mačkami, musíte rôznymi spôsobmi odradiť ich od priblíženia sa k vášmu pozemku.

Ako zabrániť kakaniu mačiek vo vašej záhrade?

Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť mačkám vstúpiť do vašej záhrady. Niektoré z nich zahŕňajú použitie pascí, jedov a iných odstrašujúcich prostriedkov. Online je k dispozícii veľa rôznych druhov odstrašujúcich prostriedkov, ale ani jeden z nich nefunguje veľmi dobre. Ak plánujete vo svojej záhrade použiť akýkoľvek druh jedu alebo lapača, mali by ste najskôr vyskúšať jeho účinnosť pred uvedením do činnosti. Tieto typy odstrašujúcich prostriedkov sú väčšinou účinné iba počas prvého týždňa. Keď si mačka zvykne na vôňu, už ju to neodradí.

Zbaviť sa túlavých mačiek zo svojho dvora nie je ľahká úloha. Ak náhodou bývate vedľa lesa alebo poľa, mali by ste byť v poriadku. Túlavé alebo divé mačky vstúpia na váš dvor iba vtedy, keď hľadajú miesto na párenie alebo pôrod. Ak máte domáce zviera, mali by ste ho chovať čo najviac v interiéri. Niektorí ľudia veria, že sterilizácia alebo kastrácia mačky zabráni jej opusteniu, ale nie je to tak vždy.

Niektoré mačky budú stále vyhľadávať samice, ktoré sú v horúčave. Postavte okolo dvora vysoký plot a zasaďte pod neho tŕnisté kríky. Takto zabránite mačkám liezť cez plot alebo sa pod ním prehrabávať. Mali by ste udržiavať trávu krátku, pretože by sa im tak skrylo skryť. Môžete tiež skúsiť použiť spreje, ktoré majú nepríjemný zápach. Vôňa týchto sprejov je pre ľudí nepríjemná, ale mačky majú silnejší čuch ako my. Ak chcete skutočne pokročiť, môžete si pripraviť niekoľko postrekovačov, ktoré sa dajú spustiť, kedykoľvek sa mačka priblíži. Toto samozrejme nie je pohodlné riešenie, ale určite by to fungovalo.

Väčšina ľudí má dojem, že zvieratá svojim vlastnostiam nevenujú pozornosť, ale nie vždy to platí. Väčšina domácich miláčikov, najmä mačiek, si označí svoje územie podľa majetkových línií svojich majiteľov. Ak chcete držať domáce zvieratá iných ľudí mimo vášho dvora, budete musieť postaviť plot. Väčšina plotov, ktoré sú vysoké najmenej šesť stôp, bude schopná udržať väčšinu mačiek mimo.

Ak plot nie je dostatočne vysoký, potom mačka môže buď preskočiť, alebo sa pod ním prehrabať. Ak sa mačke aj potom podarí dostať na váš dvor, môžete skúsiť použiť repelenty. Mačky nemajú rady určité vône, takže postrekovanie niečoho urážlivého v blízkosti hranice vášho dvora by to malo vydesiť. Niektorí ľudia mali úspech s používaním ľudského moču.

Aj keď to môže znieť čudne, je to oveľa horšie, ako to znie. Môžete tiež vyskúšať použiť psí moč ako náhradu. Niektorí ľudia mali úspech pri zhasínaní malých reproduktorov a prehrávaní nahrávky zúrivej kôry psa. Pretože väčšina mačiek má prirodzený strach zo psov, obvykle sa vyhýbajú oblasti, odkiaľ vychádza zvuk.