ako na to?

Ako vyrobiť silné lepidlo s múkou

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zhromaždiť všetky prísady potrebné na výrobu silného lepidla. Budete potrebovať múku, vodu, prášok do pečiva, soľ a rastlinný olej. Môžete použiť akékoľvek ďalšie prísady, ktoré tu nie sú uvedené, ale mohli by spôsobiť problémy vo vašom projekte.

Múka je jednou z najbežnejších prísad používaných pri výrobe lepidla. Je veľmi ľahké ho získať a funguje dobre, ak sa zmieša s vodou. Ak však chcete pripraviť silnejšie lepidlo, musíte pridať nejaké ďalšie prísady, ako je napríklad sóda bikarbóna alebo hydrogenuhličitan sodný (sóda bikarbóna). Tieto dve chemikálie spolupracujú, aby zabránili zlepeniu zmesi. Oba majú odlišné vlastnosti, takže sa navzájom dobre nemiešajú. Ak ich skombinujete, nebudú vytvárať dostatočnú silu na to, aby držali zmes pohromade.

Prášok do pečiva je ďalšou prísadou, ktorá pomáha pri vytváraní silného lepidla. Obsahuje uhličitan draselný, ktorý ho robí tvrdým a zabraňuje zlepovaniu zmesi. Prášok do pečiva si môžete kúpiť v ktoromkoľvek obchode s potravinami.

Soľ je ďalšou zložkou, ktorá pomáha pri vytváraní silného lepidla. Soľ sa pridáva preto, lebo zvyšuje povrchové napätie tekutých a tuhých látok, čím zabraňuje ich zhlukovaniu. Lepidlo je stále dosť ľahké na to, aby sa zlomilo.

Na výrobu lepidla sa používajú aj rastlinné oleje. Tieto oleje môžu byť pri izbovej teplote buď tekuté alebo tuhé, sú tiež známe ako „tuky“ a „olejové kvapaliny“. Zabraňujú zhlukovaniu zmesi dohromady. Môžete použiť kuchynské oleje, ako je rastlinný olej, repkový olej alebo slnečnicový olej.

Ďalšími materiálmi, ktoré sa môžu použiť na výrobu lepidla, sú tekutý škrob, metylcelulóza (bežne používaná ako zahusťovadlo v kvapalných prípravkoch, ako je sirup proti kašľu) a kukuričný škrob. Všetky majú rôzne účely, ale po zmiešaní vytvoria silné lepidlo.

Na záver skôr, ako začnete s vytváraním vlastnej zmesi, skontrolujte dátum spotreby alebo dátum spotreby na nádobe s lepidlom. Po tomto dátume sa lepidlo začne rozpadávať a nie je také účinné pri lepení materiálov.

Keď zhromaždíte všetky svoje materiály, môžete začať vytvárať vlastnú zmes toho, ako vyrobiť silné lepidlo. Najskôr si zaobstarajte misku alebo akúkoľvek inú nádobu, ktorú použijete na zmiešanie surovín. Začnite tým, že po troškách pridáte trochu vody a zmiešate ju s lyžičkou alebo podobným spôsobom s lepidlom. Musíte dosiahnuť správnu konzistenciu. Ak pridáte príliš veľa vody, nenastaví sa správne. Ak pridáte príliš málo vody, bude zmes príliš hustá a nemusí fungovať tak dobre.

Keď dokončíte zmiešanie ingrediencií, nechajte ich asi hodinu stuhnúť. Potom skontrolujte, či pri držaní v latexovej rukavici vytvára pevnú štruktúru (to sa robí za účelom otestovania, či má alebo nemá správnu kombináciu sily a pružnosti). Ak zmes úplne nevyhovuje vašim potrebám, môžete ju mierne upraviť pridaním malého množstva sódy, kukuričného škrobu alebo soli, aby ste dosiahli dokonalú zmes.

Tipy na lepenie

Jedným zo spôsobov, ako zabrániť vytvrdnutiu lepidla vo fľaši, je pridať trochu bieleho školského lepidla, keď ste takmer hotoví s pôvodným lepidlom. Vytvrdené lepidlo sa dá ľahko zoškrabať.

Malú fľašu lepidla uchovávajte v chladničke, aby sa zabránilo prílišnému tvrdnutiu.

Ak používate biele lepidlo a nakoniec vyschne skôr, ako skončíte, stačí pridať pár kvapiek vody a premiešať. Malo by to byť dobré ako nové.

Aby ste zabránili vyschnutiu domáceho lepidla, pridajte do nádoby na lepidlo pár lyžíc kondicionéra, naskrutkujte vrchnú časť a dobre ju pretrepte.

Aby vaše lepidlo išlo ešte ďalej, pridajte do neho počas miešania lyžicu čistiaceho prostriedku (mydlo). Vďaka tomu je lepidlo rýchlejšie a tiež tak rýchlo nevyschne.

Ak dostanete lepidlo na hotový projekt a je suché, miesto navlhčite teplou vodou a potrite starou zubnou kefkou. Ak je lepidlo stále mokré, nasaďte si vinylové rukavice a zoškrabte čo najviac pomocou plastového noža, potom miesto ešte navlhčite.

Ak lepíte papier alebo čokoľvek iné, čo sa pri rozťahovaní ľahko roztrhne, použite medzi lepené predmety voskovaný papier a stlačte ich k sebe. Vosk zabráni tomu, aby sa dva predmety navzájom prilepili.

Ak potrebujete lepiť bavlnu, hodváb alebo vlnu, použite komerčné lepidlo na látku. Nepoužívajte biele lepidlo, pretože to rozpustí materiály.