ako na to?

Ako vyrezávať tekvicu krok za krokom?

1) Vyberte si tekvicu správnej veľkosti – Dobrým pravidlom je zvoliť malú, ak ju chcete zväčšiť, alebo veľkú, ak ju chcete zmenšiť. Napríklad, ak sa ho chystáte ihneď najesť, vyberte si stredne veľkú tekvicu. Ak plánujete jesť neskôr, vyberte si veľkú. Podľa vášho vkusu získate rôzne výsledky.

2) Nakrájajte tekvicu na kúsky – použite ostrý nôž. Ak použijete tupý nôž, nemusí dobre prerezať kožu. Majte teda oči otvorené a pri rezbárstve pozorne sledujte.

3) Očistite všetky nečistoty zvnútra – Než začnete jesť, musíte nečistoty zvnútra vyčistiť. Urobte to opatrne trochou vody a mydla. Nedrhnite príliš silno, inak by ste mohli pokožku ešte viac poškodiť.

4) Pripravte tekvicu – vyberte jadierka a vláknité kúsky z vnútra. Potom ju vložte do misky s horúcou vodou. Necháme aspoň 10 minút máčať. Po namočení vyberte výsevný kus a vráťte ho späť do pôvodnej polohy. Teraz pripravte tekvicu na varenie. Umiestnite ho na hornú časť sporáka na mierny oheň, kým nebude úplne uvarený (asi 1 hodinu). Po dôkladnom uvarení tekvice z vnútra tekvice vypustite prebytočnú vodu.

5) Nechajte všetky deti vyrezávať tekvice – to majú deti obzvlášť radi. Stavím sa, že ich návrhy nájdete veľmi roztomilé. Povedzte im, aby používali malé zakrivené čiary pre oči a šťastnú tvár.

6) Poďme vyrezávať – ​​Vezmite ostrý nôž a podľa nasledujúcich krokov vyrežte tekvicu:

  • a) Na jeho vrchole vyrežte „X“ – Uistite sa, že ste prerezali kožu.
  • b) Z „X“ nakreslite čiary v štyroch rôznych smeroch – Dajte pozor, aby ste tekvicu neprerezali.
  • c) Otočte tekvicu a urobte ďalšie „X“ na druhej strane – znova postupujte podľa krokov 2 a 3.
  • d) Vystrihnite malé kruhy ako oči – použite ľahký ostrý nôž. Nezabudnite umiestniť malú čiernu bodku do stredu každého kruhu pre žiakov.
  • e) Vytvorte malé ústa – Vystrihnite malú zakrivenú čiaru na dne tekvice.
  • f) Vystrihnite si dve malé štrbiny pre nos – nezabudnite ich umiestniť medzi oči a ústa. Ste takmer hotoví!
  • g) Vystrihnite malé čiary na oboch stranách v blízkosti vrchnej časti tekvice – Budú použité na odstránenie hornej časti tekvicového plášťa.
  • h) Rukami odstráňte hornú časť tekvicového obalu.
  • i) Na dne vyrežte malý trojuholník na sviečku – dávajte pozor, aby vám sviečka nespálila tekvicu.
  • j) Skončili ste! Umiestnite ho niekam do tmy, kde po ňom nikto nemôže náhodne šliapať alebo kráčať. Nezabudnite tiež pred spaním sfúknuť všetky sviečky.

Tipy a varovania:

Nezabudnite si vždy predtým, ako tekvicu vydlabete, vždy umyť ruky. Toto vám zabráni ochorieť. Nepoužívajte tupý nôž. Mohlo by sa ti zle šmýkať a porezať. Tekvicu nevyrezávajte, kým nie ste pripravení na varenie v noci.
Vyberte tekvicu, ktorá je pekná a okrúhla. Takto sa bude ľahšie vyrezávať. Nepoužívajte sviečku, ak bude tekvica umiestnená tam, kde po nej môže niekto kráčať alebo nechtiac na ňu šliapať. Pred zapálením sviečky počkajte, kým nebude sedieť na stole alebo na doske.

Nestriekajte sa príliš hlboko a neprerežte žilu. Krvavé škvrny sa ťažko dostávajú von. Ak ste sviečky použili, vždy im pomôžte dospelého. Tiež ich sami nevyfukujte. Predstavuje nebezpečenstvo požiaru.
Okamžite po použití nôž umyte. Rezanie tekvicovej kože môže spôsobiť veľmi znečistenie noža a šírenie škodlivých baktérií každému, kto sa ho dotkne.

Po vyrezaní tekvice si umyte ruky. Nechcete sa náhodou porezať a ochorieť.
Tekvicu nevyrezávajte, kým nie je pripravená na varenie, ak ju plánujete pripraviť. Vyrezávanie tekvice si vyžaduje čas a zdroje, ktoré by sa mohli minúť na iné veci. Jeden zlý rez môže pokaziť celú tekvicu.

Pred zapálením sviečky vždy položte tekvicu na sporák alebo stôl. Uistite sa, že je stabilný a ľahko sa neprevráti. Sviečku nikdy nevyfukujte sami, na uhasenie vždy použite prúd vody z rozprašovača. Pri zapaľovaní sviečky buďte mimoriadne opatrní, ak nosíte dlhé rukávy, teplo z plameňa môže zapáliť kúsok odevu.

Nesnažte sa do tekvice vyrezávať zložité vzory. Bude to trvať príliš dlho a môže to zničiť tekvicu. Používajte jednoduché zakrivené čiary a pevné nepriehľadné tvary.

Nikdy nepoužívajte sviečku, ak plánujete umiestniť tekvicu niekam, na ktorú by sa dalo vyšliapať alebo do nej vstúpiť, napríklad na schodisko. Uistite sa tiež, že ste ho umiestnili na bezpečné miesto, aby ste ho náhodne nezrazili a nespôsobili nebezpečenstvo požiaru.

Po dokončení nikdy nenechávajte zapálenú tekvicovú sviečku bez dozoru.

Potom, čo si tekvicu vydlabete a zvnútra odstránite zvyšky, umiestnite ju niekam do tmy, kde do nej nikto nevkročí ani na ňu nestúpi. Nezabudnite sviečku sfúknuť skôr, ako idete spať na noc!

Tekvice majú tendenciu vydávať zlý zápach, keď hnijú, takže po vybratí ich nezabudnite rýchlo vydlabať. Ak zostane príliš dlho, môže začať rozvoniavať celý dom.