ako na to?

Ako vylepšiť malú kuchyňu?

Malá kuchyňa je definovaná ako kuchyňa s rozlohou menej ako 50 metrov štvorcových (1,2 m²). Typická kuchyňa má rozlohu 0,6 m² a zahŕňa všetky spotrebiče, ako sú rúry na pečenie, umývačky riadu, sporáky, chladničky atď. Čím menší priestor, tým lepšie! Menšie priestory umožňujú väčšiu flexibilitu pri navrhovaní domácnosti alebo kancelárie.

Aké výhody má malá kuchyňa?

Umožňuje vám ušetriť peniaze. Nemusíte kupovať toľko drahých predmetov, ako sú veľké spotrebiče a iný nábytok. Šetrí miesto vo vašom dome. Ak máte malú kuchyňu, nebudete musieť vo svojom dome tráviť veľa miesta, pretože je v nej obsiahnuté všetko. Rovnakú dosku môžete použiť na varenie a jedenie jedál, ako aj na ukladanie riadu a náradia. Ľahko odložíte všetky potrebné zásoby a náradie potrebné na varenie.

Ako si vyberiem usporiadanie malej kuchyne?

Pri výbere usporiadania malej kuchyne máte k dispozícii rôzne možnosti. Existujú rôzne typy malých kuchýň. Niektoré z nich zahŕňajú: vidiecku kuchyňu, mini kuchyňu, kompaktnú kuchyňu, kuchyňu s protiľahlou výškou a kuchyňu s bielou skrinkou.

Na výber je niekoľko rozložení. Niektoré z nich sú opísané nižšie:

Môžete vytvoriť malú kuchyňu, ktorá bude vyzerať väčšia, ak použijete jasné farby, ako je červená, oranžová a žltá. Tmavšie odtiene zmenšujú priestor, takže je dôležité držať sa od nich ďalej. Mali by ste sa tiež pokúsiť vyhnúť použitiu tmavých podláh, pretože to má podobný účinok. Používanie ľahkých podláh dodáva ilúziu väčšieho priestoru. Inštaláciou políc alebo sklenených dverí môžete tiež vylepšiť svoju malú kuchyňu.

Môžete si kúpiť spotrebiče a nábytok normálnej veľkosti a umiestniť ich do svojej kuchyne. Vďaka tomu bude priestor vyzerať menší, ako je. Môžete si tiež kúpiť o niečo menšie spotrebiče a nábytok, vďaka ktorým bude vaša kuchyňa vyzerať väčšia.

Kuchyňu by ste mali navrhnúť tak, aby čo najlepšie využila priestor. Inštalujte výsuvné zásuvky pod umývadlo, nainštalujte rohovú skrinku, aby ste ušetrili miesto, a nainštalujte police, ktoré sú vložené do steny. Úspora miesta vám pomôže aj použitím stojanov na hrnce a zavesením hrncov a panvíc na stenu.

Svoje spotrebiče, náradie a iný spotrebný materiál môžete prehľadne usporiadať pomocou rohového stola alebo podnosu. Takto ľahšie nájdete veci, keď ich potrebujete.

Ak vo vašom dome býva viac ako jedna osoba, mali by ste sa pokúsiť pripraviť kuchyňu na viac ako jedno usporiadanie sedenia. V blízkosti kuchynskej linky nainštalujte barový stolík a stoličky.

Vzhľad svojej malej kuchyne môžete vylepšiť použitím vysokých skriniek so sklenenými tabuľami alebo oknami. Vďaka horným skrinkám so sklenenými dverami sa priestor javí otvorenejší.

Ak budete maľovať steny svetlejšou farbou, miestnosť bude pôsobiť jasnejšie a väčšie. Môžete tiež použiť zrkadlá na odrážanie svetla a na vytvorenie ilúzie väčšieho priestoru.

Ilúziu väčšieho priestoru môžete vytvoriť maľovaním kuchynských skriniek svetlými odtieňmi. Mali by ste tiež použiť ľahkú podlahu, napríklad svetlé dlaždice alebo drevenú podlahu. Použitím tmavších podláh miestnosť nielen vyzerá menšia, ale aj pohlcuje svetlo a miestnosť vyzerá ponuro. To je obzvlášť dôležité v malých kuchyniach, do ktorých nemôže prenikať slnečné svetlo.

Použitie usporiadania kuchyne v tvare obdĺžnika je jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť miesto vo svojej malej kuchyni. Môžete tiež použiť skrinky, ktoré sú nielen vysoké, ale majú aj viac zásuviek a dvierok. Používanie rohových skriniek a kuchýň v tvare L je ďalším skvelým spôsobom, ako čo najlepšie využiť svoj malý priestor.

Vo svojej kuchyni by ste mali používať nielen funkčné, ale aj ozdobné kúsky. Na trhu existuje veľa farebných spotrebičov, ktoré sú nielen zábavné na pohľad, ale aj dobre fungujú. Pomocou dekoratívnych kachľových mozaík dodajú vašej kuchyni farby a nástenné maľby farbu a zaujímavosť.

Ilúziu väčšieho priestoru môžete vytvoriť maľovaním svojich stien svetlými pastelovými farbami. Mali by ste tiež použiť ľahké podlahové dlaždice alebo drevené podlahy, aby sa miestnosť zdala väčšia. Môžete tiež použiť tmavé alebo výrazné farebné podlahové dlaždice, ale dbajte na to, aby farba vašich stien zostala svetlá. Používanie zrkadiel je skvelý spôsob, ako vytvoriť malú kuchyňu zväčšenú. Maľovanie stropu svetlejšou farbou ako steny poskytne miestnosti pocit väčšieho priestoru. Tým, že ponecháte malú časť stropu nenamaľovanú, môžete vo svojej kuchyni vytvoriť ilúziu vyššej oblohy.

Svoju malú kuchyňu môžete zväčšiť použitím veľkých dlaždíc alebo dreva na podlahu. Použitím dlaždíc, ktoré sú veľké a majú malý okraj, bude vaša podlaha vyzerať väčšia, ako v skutočnosti je.

Mali by ste použiť stolárstvo, ktoré má veľa možností regálov a úložného priestoru. Kreatívne využitie úložného priestoru vám môže pomôcť vyťažiť maximum z malej alebo stredne veľkej kuchyne. Môžete napríklad použiť starý komoda alebo komodu, do ktorej odložíte strieborný riad alebo príbor.