ako na to?

Ako vybrať oplovací krém?

Opaľovací krém je výrobok, ktorý chráni vašu pokožku pred škodlivými UV lúčmi. Keď ste vonku na slnku, je dôležité chrániť sa pred možnými škodami spôsobenými slnečným žiarením. Musíte ísť na opaľovací krém, keď idete von alebo trávite čas vonku, pretože popáleniny od slnka a ďalšie rizikové faktory rakoviny kože sa pri dlhodobom vystavení ultrafialovému (UV) žiareniu zvyšujú.

Hlavným účelom používania krémov na opaľovanie je zabrániť spáleniu. V priebehu rokov boli vyvinuté krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu, ktoré poskytujú ochranu pred UVA aj UVB lúčmi, ale všetky fungujú odlišne, pokiaľ ide o ich schopnosť blokovať tieto dva typy slnečného žiarenia. V súčasnosti existuje veľa rôznych druhov opaľovacích krémov, niektoré obsahujú zložky ako oxid titaničitý, oxid zinočnatý, avobenzón, oxybenzón a ďalšie.

Pri výbere správneho opaľovacieho krému musíte brať do úvahy niekoľko vecí:

Ako dlho budem vystavený slnku? Koľko času plánujem stráviť vonku? Aký typ oblečenia budem nosiť na slnku? Bude moja pokožka dostatočne citlivá na to, aby sa spálila, ak by bola vystavená príliš skoro po aplikácii opaľovacieho krému? Chcem ho použiť pred vstupom do domu alebo po návrate z dňa na pláži alebo v bazéne?

Pri používaní krémov na opaľovanie treba pamätať na niekoľko vecí. Je dôležité mať na pamäti, že slnko je najsilnejšie medzi 10:00 a 16:00, preto je dobré si krém na opaľovanie nanášať najmenej 30 minút predtým, ako vyjdete von počas týchto špičkových hodín. Pamätajte, že stále sa môžete spáliť, aj keď slnko nie je priamo na vašej pokožke, takže predtým, ako vyrazíte, sa uistite, že ste sa dostatočne natreli.

Dátum exspirácie môže mať akýkoľvek opaľovací krém, preto si fľašu pred použitím skontrolujte. Väčšina krémov na opaľovanie vyprší po 2 až 3 rokoch od prvého otvorenia, nikdy však nepoužívajte krém na opotrebovanie, ktorý vypršal, pretože vám neposkytuje dostatočnú ochranu. Niekoľko tipov na zapamätanie:

Nepoužívajte na tvár opaľovací krém pre deti ani deti. Hľadajte krém na tvár, ktorý neobsahuje chemikálie, ktoré by mohli byť pre vašu pokožku príliš drsné.

Nepoužívajte krém na opaľovanie nastriekaný, pokiaľ sa nenachádzate vo veternom prostredí, kde by ste ho ťažko nanášali krémom alebo krémom.

Nepoužívajte starý alebo opotrebovaný opaľovací krém, pretože vám neposkytne ochranu, na ktorú je určený. Väčšina krémov na opaľovanie je dobrá 2 – 3 roky od otvorenia, pred použitím však skontrolujte dobu použiteľnosti!

Ak používate sprejový krém na opaľovanie, držte plechovku najmenej 10 až 12 palcov od pokožky a nanášajte ju plynulými pohybmi, kým nie je pokožka úplne zakrytá. Neaplikujte si do blízkosti očí alebo úst. Pred oblečením počkajte najmenej 20 minút, pretože opaľovací krém vyžaduje určitý čas, kým zaschne.

Ako dlho budete musieť používať krém na opaľovanie, závisí od toho, koľko slnka ste počas dňa vystavení. Použite najmenej 1 oz. (asi rozbitý pohár alebo dlaň) opaľovacieho krému, ak budete vonku 1-2 hodiny. Po dobu dlhšiu ako 2 hodiny používajte 1,5 – 2 oz. na aplikáciu. Ak plávate, opakujte každé 2 hodiny alebo po plávaní dlhšie ako 30 minút. Každých pár dní začnite nanášať krém na opaľovanie 15 minút pred tým, ako vyjdete von, aby mala pokožka čas produkt vstrebať.

Opaľovací krém by sa mal nanášať na všetku pokožku, ktorá bude vystavená slnku. Patria sem uši, pery, brada, nos, líca, čelo a krk. Nanášajte ho tiež na pokožku vystavenú roztrhanému oblečeniu alebo po oblečení plaviek. Opaľovací krém by sa nemal používať na porušenú alebo popálenú pokožku. Tiež by sa nemal používať každý deň, pokiaľ sa nenachádzate vo vysoko rizikovom prostredí alebo nemáte vyššie riziko rakoviny kože.

Opaľovacie krémy by sa mali vždy používať v kombinácii s inými metódami ochrany pred slnečným žiarením (oblečenie, čiapky, tieň). Je dôležité mať na pamäti, že opaľovací krém by nemal ako najlepšia ochrana pred slnkom nahrádzať oblečenie, čiapky alebo pobyt v tieni.

Nepoužívajte opaľovací krém, ktorého platnosť vypršala, pretože môže spôsobiť kožné reakcie alebo vôbec neposkytuje ochranu. Ak máte expirovanú fľašu opaľovacieho krému, vyhoďte ju a kúpte si novú.

Nepoužívajte krém na opaľovanie kdekoľvek podráždený alebo zlomený, pretože by to mohlo spôsobiť silnú kožnú reakciu. Ak máte citlivú pokožku, vyskúšajte na pokožke test náplasti 24 hodín predtým, ako ju celú natriete. Pamätajte, že nepoužívajte opaľovacie krémy s vypršanou platnosťou na poškodenú pokožku.

Neaplikujte na miesta, kde je možné slnečné krémy ľahko odierať, napríklad na ruky alebo zápästia. Tieto oblasti pravdepodobne budú trieť o povrchy alebo odev a opaľovací krém skončí na týchto povrchoch namiesto na pokožke. Aplikujte radšej na ruky alebo zápästia potom, ako sa opaľovací krém absorbuje do pokožky, zvyčajne po 10 minútach.

Aj keď niektorí ľudia uprednostňujú sprej na opaľovacie krémy kvôli pohodliu alebo ľahkosti aplikácie, je treba mať na pamäti, že tieto produkty nepôsobia tak dobre ako krémy a krémy. Môžu tiež spôsobiť problémy s dýchaním, ak sa používajú v uzavretom priestore.